Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dati-mi un sfat pentru paleta noua

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dati-mi un sfat pentru paleta noua

    Salutare oameni buni,

    Am hotarat sa-mi cumpar lemn+ fete, asta fiind prima mea paleta de genul asta. Ma intereseaza foarte mult controlul si spinul si viteza sa fie mai mica. De tras, imi convine sa trag mai incet dar cu mai mult control.

    Pe backhand joc intotdeauna cu chop si as prefera un spin cat mai mare. Trag daca se iveste ocazia, in rest doar chop.

    Pe forehand joc chop(cel mai mult) dar si top spin si ceva sidespin(asta nu-mi iese daca paleta e rapida). Trag mult mai usor decat pe backhand dar m-ar interesa mai mult controlul decat viteza.

    Ma gandeam la un lemn de genul Donic Defplay Senso sau Donic Appelgren Allplay.
    La fete: Donic Quattro (am vazut ca sunt 4 modele cu diferite viteze), Donic slice 40, Butterfly Tackines Chop sau Stiga Chop & Drive. Nu stiu exact ce grosime sa aleg la burete, as vrea sa stiu cum influenteaza grosimea buretelui speed/spin/control.

    Ma gandesc ca astea ar fi mai pe gustul meu dar nu stiu cum va iesi.
    Chestia e ca nu vreau sa iasa nici chiar o paleta super lenta cu care sa ma chinui sa salt mingile peste fileu. Sa aiba mult control si mult spin, sa pot sa dau topspin cu forehand si sa pot trage( chiar daca mai incet). Si in special sa iasa chop-ul cu cat mai mult backspin.
    Am incercat paleta unui coleg, are lemn si fete OFF si clar imi e incomoda.

    Ultima paleta pe care am luat-o e Butterfly Shlager Gold, e cea mai buna pe care am avut-o dar totusi parca nu "simt" mingea.Pe asta scria parca 80-control 80-speed 90-spin, dar din cate am inteles is cam aiurea specificatiile astea.

    De cand avem masa de ping la lucru joc mai des, si m-am saturat de palete aiurea
    Daca expertii ma pot ajuta cu niste sugestii ar fi beton.
    Blade: Joola Chen Weixing
    FH : Donic Sonex JP Gold
    BH : Feint Long II

  • #2
    Nu stiu de la alte branduri ce ti s-ar potrivi dar de la Butterfly iti sugerez combinatia :

    Lemn :Gruba Carbon All +
    Forehand : Tackiness Chop sau Tackfire C Soft (asta din urma e mai rapida)
    Backend : Feint Long || (iarba) - avantajeaza cel mai mult chopul, si incurca al naibii de mult, dar si jocul e altul.



    PS. Sugestia e de la un incepator, nu de la un expert.
    Blade : Nitakku Septear (OFF)
    FH>Joola Express Two
    BH>Butterfly Speedy PO

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de sfinxu
      Nu stiu de la alte branduri ce ti s-ar potrivi dar de la Butterfly iti sugerez combinatia :

      Lemn :Gruba Carbon All +
      Forehand : Tackiness Chop sau Tackfire C Soft (asta din urma e mai rapida)
      Backend : Feint Long || (iarba) - avantajeaza cel mai mult chopul, si incurca al naibii de mult, dar si jocul e altul.
      PS. Sugestia e de la un incepator, nu de la un expert.
      Daca esti incepator nu iti recomand feint long II. Incearca un Tackifire sau un Tackiness C, D. Toate au spin mare, D-ul are ceva mai multa viteza.

      Ca lemn incearca un lemn ALL+ cum zicea si sfinxu.


      Ca grosimi incearca ceva pana in 2.1.. 1.9 ceva cred ca e okay ca o sa fii multumit si de viteza.
      M. Maze FL
      FH:Roundell Soft 1.9
      BH: Tenergy 80 1.9

      Comentariu


      • #4
        I-ti sugerez acest link: http://www.butterflyonline.com/help.htm
        In partea de jos a paginii la "Player style" poti sa vezi unde consideri ca te incadrezi cel mai bine si dai click pe acel tip de jucator. Vei fi indrumat catre o lista de lemne si de fețe care se potrivesc cel mai bine cu stilul de joc selectat. Ai de unde sa alegi! Dupa aia cauta ultima oferta Buterfly de la Buzău ca au cele mai mici preturi si daca vrei ,ia-ti de acolo. In legatura cu ce ai ales tu, pot sa-ti spun ca nu-i rau de loc. Defplay Senso sau Appelgreen Allplay sunt foarte bune pt cineva aflat mai la inceput. Bafta!
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Dati-mi un sfat pentru paleta noua

          Postat în original de cgiugu
          Am hotarat sa-mi cumpar lemn+ fete, ... Ma intereseaza foarte mult controlul si spinul si viteza sa fie mai mica.
          Pe backhand joc intotdeauna cu chop ... Pe forehand joc chop (cel mai mult) dar si topspin si ceva sidespin.
          Recomndarea mea este:

          Lemn: BTY Grubba Carbon
          F/H: Tackiness D - 1,9 sau 2,1
          B/H: Tackiness C - 1,7 sau 1,9

          Lemnul Grubba Carbon are un control fenomenal, ultimul strat de furnir (Aningre Galben: cca. 500 kg/m3 si tensiune printre cele mai ridicate - 70 MPa) si capul de doar 5,1mm iti asigura un simt permanent al mingii. La fete, din gama BTY, Tackiness C mi se pare cel mai bun soft pt. chop (mai ales daca joci din incheietura), iar Tackiness D pt. chp/push/drive. Ambele fete sunt bune si pt. topspin.
          * Atentie: fetele vor ajunge la parametrii optimi dupa cca. 20 ore de joc + 6-7 relipiri ! Atunci vei simti cu adevarat puterea fetelor Tackiness.

          Si Tackifire C Soft are un spin fenomenal, insa ca incepator nu te va ajuta in jocul cu mingi taiate, este mai indicat la top/sidespin-uri. Buretele este ceva asemanator cu Sriverul iar capacul fetei un cauciuc gros si tare ca la Skyline. Consider ca este o fata pt. jocul ofensiv inchis.
          STIGA OFFENSIVE CR
          Hexer HD. // T-64

          Comentariu


          • #6
            Lasa Butterfly si alea - multi bani degeaba . Baga 2 fete Globe 999 de 2.0 daca ti-e frica de 2.2. Poti juca ce vrea muschii tai cu ele . La eacheng.net is 4.8 $ bucata ! Au un control si un spin fenomenal.http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=978


            PS : Waldner Senso V1 e destul de lenta si precisa. http://www.tt-shop.ro/index.php?ww=viewprod&id=100227 . Am jucat cu ea si acu joaca fiica-mea cu ea.

            Nu cred ca merita sa joci cu ceva mai lent. Lemnele ALL si-au trait traiul , si-au mancat malaiul cu mingea de 38.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Dati-mi un sfat pentru paleta noua

              Postat în original de doki
              Postat în original de cgiugu
              Am hotarat sa-mi cumpar lemn+ fete, ... Ma intereseaza foarte mult controlul si spinul si viteza sa fie mai mica.
              Pe backhand joc intotdeauna cu chop ... Pe forehand joc chop (cel mai mult) dar si topspin si ceva sidespin.
              Recomndarea mea este:
              Lemn: BTY Grubba Carbon
              F/H: Tackiness D - 1,9 sau 2,1
              B/H: Tackiness C - 1,7 sau 1,9
              Lemnul Grubba Carbon are un control fenomenal, ultimul strat de furnir (Aningre Galben: cca. 500 kg/m3 si tensiune printre cele mai ridicate - 70 MPa) si capul de doar 5,1mm iti asigura un simt permanent al mingii. La fete, din gama BTY, Tackiness C mi se pare cel mai bun soft pt. chop (mai ales daca joci din incheietura), iar Tackiness D pt. chp/push/drive. Ambele fete sunt bune si pt. topspin.
              * Atentie: fetele vor ajunge la parametrii optimi dupa cca. 20 ore de joc + 6-7 relipiri ! Atunci vei simti cu adevarat puterea fetelor Tackiness.
              Si Tackifire C Soft are un spin fenomenal, insa ca incepator nu te va ajuta in jocul cu mingi taiate, este mai indicat la top/sidespin-uri. Buretele este ceva asemanator cu Sriverul iar capacul fetei un cauciuc gros si tare ca la Skyline. Consider ca este o fata pt. jocul ofensiv inchis.
              Foarte documentat raspunsul Doki. Te rog sa ne dai si noua sursa de unde ai aceste date despre lemnul Yellow Aningre si daca se pot gasi si informatii despre alte esente care se folosesc la construirea paletelor TT. Multumesc.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de vali
                Lasa Butterfly si alea - multi bani degeaba . Baga 2 fete Globe 999 de 2.0 daca ti-e frica de 2.2. Poti juca ce vrea muschii tai cu ele . La eacheng.net is 4.8 $ bucata ! Au un control si un spin fenomenal.http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=978
                PS : Waldner Senso V1 e destul de lenta si precisa. http://www.tt-shop.ro/index.php?ww=viewprod&id=100227 . Am jucat cu ea si acu joaca fiica-mea cu ea.
                Nu cred ca merita sa joci cu ceva mai lent. Lemnele ALL si-au trait traiul , si-au mancat malaiul cu mingea de 38.
                Cum ai platit fetele de pe eacheng?

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Razvan
                  Postat în original de vali
                  Lasa Butterfly si alea - multi bani degeaba . Baga 2 fete Globe 999 de 2.0 daca ti-e frica de 2.2. Poti juca ce vrea muschii tai cu ele . La eacheng.net is 4.8 $ bucata ! Au un control si un spin fenomenal.http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=978
                  PS : Waldner Senso V1 e destul de lenta si precisa. http://www.tt-shop.ro/index.php?ww=viewprod&id=100227 . Am jucat cu ea si acu joaca fiica-mea cu ea.
                  Nu cred ca merita sa joci cu ceva mai lent. Lemnele ALL si-au trait traiul , si-au mancat malaiul cu mingea de 38.
                  Cum ai platit fetele de pe eacheng?
                  N-am platit pe eacheng . Am luat fetele alea de la presports. Au burete verde si sunt destul de soft pentru fete chinezesti. Eu mai am Globe 999 varianta pentru echipa nationala (burete albastru pentru fata neagra si portocaliu pentru fata rosie)-luate din Australia- si astea sunt mai hard, dar au un spin si un control ceva senzational. Donicurile mele sunt o gluma fata de Globe 999 National. Daca pui Globe 999 pe un Samsonov Carbon ai o arma formidabila.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Multumesc pt sfaturi. A incercat cineva Tackiness Chop II? Cum se simte fata de Tackiness C? Se poate gasi pe net o oferta mai recenta din Buzău? Am vazut ca pe www.ping-pong.pl se gasesc cam cel mai ieftin.
                    Blade: Joola Chen Weixing
                    FH : Donic Sonex JP Gold
                    BH : Feint Long II

                    Comentariu


                    • #11
                      Pana la urma m-am ales cu 2 lemne: un clipper wood si un offensive classic.
                      Deocamdata joc cu offensive-ul.
                      FH: Tackiness C II 1.9
                      BH: Tackiness C 1.9

                      Nu imi place TC II din cauza ca are buretele tare (densitate 41 fata de 32 la TC) si mingea parca nu se prea afunda in burete, imi iese greu topspinul, mai ales pt mingile care vin cu backspin. Pt mine Tackiness C e mai bun si la taiate si la topspinuri. Vreau sa-mi iau o fata mai rapida pt forehand (si in viitor sa o trec pe backhand) dar sa fie cat mai moale si sa taie bine (in genul TC). Ma gandeam la Tackifire C Soft 2.1. Doki, am vazut ca tu joci cu Tackifire, imi poti da mai multe detalii, intra mingea usor in burete, merg usor topspinurile? Care e cea mai moale per ansamblu din gama Tackifire?

                      Sper sa mai incerc si niste fete chinezesti (globe999,milkyway...)
                      Blade: Joola Chen Weixing
                      FH : Donic Sonex JP Gold
                      BH : Feint Long II

                      Comentariu


                      • #12
                        Dati-mi un sfat....

                        Si eu joc cu TACKIFIRE C 2.1pe rever si in ansamblu sunt foarte multumit de ea.Totusi mi se pare cam grea si as incerca un TACKIFIRE C SOFT, care este cam cu 15% mai usoara, avind si o duritate mai mica(37 fata de 41). Deasemenea o fața extraordinara pentru rever este IMPULS, si mai nou IMPULS SPEED de la ANDRO(vezi www.andro.ro) care inglobeaza toate avantajele tehnologiei TENSOR, spin ucigator, control excelent la viteze mici si viteza f.buna in jocul pe contre si in atac. Poti incerca si TACKIFIRE SPECIAL SOFT( duritate 38 ), cei ce o folosesc pe rever au numai cuvinte de lauda la adresa ei.
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X