Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Care e diferenta intre fetele max si cele mai subtiri?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 10 (0 members and 10 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Care e diferenta intre fetele max si cele mai subtiri?

    Am folosit intodeuna fete max si m-am ferit de celelalte avand suspiciuni despre efect,saritura.....
    Care e parerea voastra despre aceasta diferenta?

  • #2
    Din experienta proprie : Testate pe acelasi lemn, aceeasi marca de fata, un MAX (2.2) si un 2.0 Sonex JP Gold. Am simtit mai putin mingea in MAX si a sarit ceva mai tare in comparatie cu 2.0 spin-ul insa ramanand aproximativ la fel...adica mare...ca urmare am ramas la 2.0 si il las pe alde Boll, Jike & co. sa joace cu MAX. Si inca ceva : arcul pe care il creeaza mingea la topspin mi s-a parut ceva mai lung si mai inalt la MAX decat la 2.0
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #3
      Grosime mai mica inseamna viteza mai mica si control mai mare. Daca sunt fete moi, este posibil sa se turteasca buretele de tot si sa ajungi la lemn si cam dispare controlul.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Cu cat buretele este mai subtire viteza este mai mica si creste controlul din aceasta cauza ajungandu-se la fetele OX! La fetele MAX mingea intra in buretele fetei mai mult, ca si consecinta se mareste spinul si totodata viteza mingea fiind respinsa de buretele care vrea sa revina la forma initiala! Diferentele intre 2.0 si MAX pot spune ca pentru noi amatori sunt aproape insesizabile...
        Fh: Rakza X
        Blade: Bty Innerforce ULC
        Bh: Rakza X Soft

        Comentariu


        • #5
          Sunt de acord cu toate parerile colegilor de mai sus!

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de grasomega Vezi post
            Grosime mai mica inseamna viteza mai mica si control mai mare. Daca sunt fete moi, este posibil sa se turteasca buretele de tot si sa ajungi la lemn si cam dispare controlul.
            Tibhar super defence cu burete de 0.5 are un spin ucigator si un control de vis, in conditiile unui topsheet si unui burete foarte subtire, lipit ?nsa pe un lemn relativ lent.
            Ultima editare de laky; 09.dec.2011, 10:50.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de grasomega Vezi post
              Grosime mai mica inseamna viteza mai mica si control mai mare. Daca sunt fete moi, este posibil sa se turteasca buretele de tot si sa ajungi la lemn si cam dispare controlul.
              Cand mingea e tare, controlul e dat de lemn... daca ai fete soft moi pe lemn tare, nu ai control la mingiile in forta.
              Daca ai lemn de control cu fete dure, nu ai control la mingii lente, dar ai control la mingii in forta.
              Pentru mine, cel mai bine e sa am si lemn si fete din aceeasi categorie.... sa se comporte liniar.
              Exemplu: La Donic, pe site, au categorisit fetele la fel ca si lemnele, Def, All, Off...
              Eu le consider mai lente pe cele cu burete mai subtire.
              TsE

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de laky Vezi post
                Tibhar super defence cu burete de 0.5 are un spin ucigator si un control de vis, in conditiile unui topsheet si unui burete foarte subtire, lipit ?nsa pe un lemn relativ lent.
                Cunoscandu-va, cand spuneti spin, pariez ca va referiti la chop! Lovitura in care buretele nu are mai deloc implicatie, topsheetul fiind raspunzator pentru spinul generat!
                Fh: Rakza X
                Blade: Bty Innerforce ULC
                Bh: Rakza X Soft

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                  Cand mingea e tare, controlul e dat de lemn... daca ai fete soft moi pe lemn tare, nu ai control la mingiile in forta.
                  Daca ai lemn de control cu fete dure, nu ai control la mingii lente, dar ai control la mingii in forta.
                  Pentru mine, cel mai bine e sa am si lemn si fete din aceeasi categorie.... sa se comporte liniar.
                  Exemplu: La Donic, pe site, au categorisit fetele la fel ca si lemnele, Def, All, Off...
                  Eu le consider mai lente pe cele cu burete mai subtire.
                  Controlul sta in mana, nu in echipament. Viteza mai mica a fetelor creeaza posibilitatea de a trimite mingea mai usor in directia in care ai vrut. Daca ai miscari corecte si te asezi bine la fiecare minge, controlezi mai exact unde dai mingea. Mai putin este important daca ai un lemn rapid, lent, fete tari, moi - totul e sa ai o combinatie care iti place si sa n-o schimbi de 10 ori pe zi.
                  Situatia este putin diferita pentru loviturile defensive (taiate), dar OP (original poster) a intrebat despre fețe ofensive de 2.0 fata de MAX, deci am presupus ca vorbeste despre joc ofensiv.
                  De asemenea, fețele chinezesti au o cu totul alta dinamica. Sunt lente la lovituri drepte si pot fi foarte rapide la topspin (sau chop).
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Fete mai usoare

                    Din iformatiile dv totusi se arata a fi o diferenta.Itradevar cum a spus grasomega inclin spre stilul ofensiv.Scopul shimbarii de la max la 2.0 1.9 l-as fi facut pentru usurarea paletei fara sa schimb lemnul care i-mi place cel mai mult fiind cel din semnatura.totusi mai caut solutii si vreau sa intreb : CARE DINTRE FETELE OFENSIVE SUNT CELE MAI USOARE ?
                    Ultima editare de Ioniche Constantin; 10.dec.2011, 19:41.

                    Comentariu


                    • #11
                      Fete joola phoenix sunt super ushoare si cu burete foarte dur...spin si speed ultra mare, fetele donic traction sunt ele rapide, spin ft mare si ushoare dar de asemenea sunt si moi...de la stiga ce am vz sunt km grele si de la butterfly la fel, grele...xiom, yasaka si ele tot grele mi se par
                      Lemn: Butterfly Petr Korbel
                      BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Radu668 Vezi post
                        Fete joola phoenix sunt super ushoare si cu burete foarte dur...spin si speed ultra mare, fetele donic traction sunt ele rapide, spin ft mare si ushoare dar de asemenea sunt si moi...de la stiga ce am vz sunt km grele si de la butterfly la fel, grele...xiom, yasaka si ele tot grele mi se par
                        ...cu tot respectul trebuie sa te contrazic...de exemplu, donic traction se incadreaza in categoria fetelor grele, stiga are cateva fete extrem de usoare, de la bty fetele au inceput sa se ingreuneze odata cu era Tensor dar sunt fete la fel si usoare...asta doar sa nu fim superficiali si sa nu ducem oamenii in eroare...
                        ...si cateva fete ofensive si usoare si cu control foarte bun : donic desto f3, donic coppa jo silver, stiga innovo, stiga neos, bty roundell...
                        Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                        Lume multa, oameni putini...

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Ioniche Constantin
                          CARE DINTRE FETELE OFENSIVE SUNT CELE MAI USOARE ?
                          Stiga Calibra LT Sound, Boost TS si Boost TC, Joola Energy X-Soft sau X-tra, Joola Samba+ sunt foarte usoare; Yasaka Rakza 7 soft sau Joola Xplode Sensitive, Acuda S3 si S2, Xiom Vega Euro sau Omega IV Euro sunt decente.
                          In general, fetele mai moi sunt mai usoare. Pe masura ce buretele e mai dens, creste si greutatea.
                          Dintre fetele tensor, sunt mai usoare cele cu burete de pana la 42-43 grade si sunt grele cele de 47-48 grade. Donic Bracuda este o exceptie: este soft si grea.
                          Tenergy sunt grele, 05FX sunt ceva mai usoare. Fetele DHS sunt in general grele.
                          Bryce Speed FX sunt usoare.
                          Joola Phenix sau Nittaku Hammond Pro Beta sunt produse in Japonia si cred ca sunt ceva mai usoare.
                          Mai sunt si altele, dar nu stiu acum.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X