Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Parere despre o paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Parere despre o paleta

    Buna ziua tuturor ,

    Sunt un foarte recent inregistrat utilizator al acestui forum (12.12.2011 - chiar de ziua mea) , si cu aceasta ocazie doresc sa salut politicos toata comunitatea.
    Si acum sa trec la subiect . Dupa cum sunt obisnuit cam in toate domeniile , inainte sa fac un pas important stau si ma documentez. Citesc articole , forumuri , review uri , caracteristici , iar la final cer sfaturi de la cei experimentati si cu rabdare pentru cei mai novice. Ideea e in felul urmator , am pasiune , dar nu am o paleta adecvata ! , dupa cum mi s-a categorisit paleta ce o foloseam de ceva vreme (Donic Schildkrot 800 - cam 120ron a fost- Carrefour); si am fost indrumat spre o confectionare din elemente separate. Bun , pana aici usor . Dupa "categoriile" : def,all-,all,all+,off-,off,off+, cred ca ma pot aprecia in aria all+/off- ...ca si still ...nu neaparat ca performanta .
    As dori sa va cer sfaturi sau referinte privind urmatorul lemn la care m-am gandit : DONIC WALDNER SENSO ULTRA CARBON si la eventualele fete cu care s-ar impaca bine atat el cat si eu ...tinand cont de stilul jucat .(pt FH m-ama gandit la NEW DONIC ACUDA S3 CONTROL 7+ VITEZA 9- EFECT 10++ , iar pt BH : DONIC QUATTRO CONTROL 8+ VITEZA 7 EFECT 10-)

    Va rog sa imi spuneti , daca gresesc , iar daca da ...unde .
    Mai mult ..nu stiu ce grosimi de burete sa aleg , iar lemnul fiind nou ...trebuie lacuit sau nu ...sau fetele poti fi lipite direct . Am cautat sa citesc cat mai multe pe forum , dar nu am gasit chiar tot .

    Va multumesc pentru rabdare si sfaturi . O zi frumoasa
    FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
    ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

  • #2
    ...eu nu v-as recomanda lemnul respectiv pentru simplu fapt ca este prea rapid si greu de controlat de un incepator, combinat cu fetele mentionate mai sus setup-ul va fi si greoaie...va recomand combinatiile oferite de dl.Tibi pentru incepatori de pe tenismasa.ro unde a facut dansul pachete (lemn+fete) exceptionale la un pret imbatabil....recomand sa-l contactezi pe userul Tibi...
    Cu Stima
    Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

    Lume multa, oameni putini...

    Comentariu


    • #3
      Dupa parerea mea, Acuda S3 merge mai bine pe Backhand, fiind o fata moale. Ia-ti o fața ceva mai buna decat Donic Quattro, un Donic Baracuda (pentru Forehand). Iar lemnul , ma tem sa nu fie prea rapid pentru primul lemn profesional. Ia-ti ceva mai de control, fara carbon, iesi si mai ieftin
      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
      Aristotle



      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

      Comentariu


      • #4
        La multi ani!
        Cred ca ar fi mai bine, pentru inceput, sa va luati un lemn fara carbon, de viteza ALL, ALL+ sau OFF-. Ar fi mai usor de controlat si ati simti mingea mai bine cu el.
        Desi lemnul ales, nu are carbonul apropiat de suprafata, deci are un simt mai apropiat de ceva din lemn 100%, eu tot as recomanda fara carbon.
        Grosimea cea mai potrivita ar fi de 2.0mm, dupa parerea mea.
        Daca trebuie lacuit sau nu, depinde de lemn.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Recent, am "dat" cu o paleta formata din urmatoarele componente:
          1. Nittaku Septear
          2. FH Donic Acuda S3 2.0mm
          3. BH Stiga Boost TC 2.0mm
          Ceea ce vreau sa spun este ca raportul viteza/control, si pe FH si pe BH ca la acea paleta nu am intalnit la nici o paleta. Stiu, Septearul este catalogat ca un lemn off, insa impreuna cu aceste 2 fete are un control si un sunet deosebit, si, spun eu, nu este o paleta numai pentru avansati, putand fi folosita cu succes, si la incepatori. Desigur, cu perioada de ajustare corespunzatoare.
          Daca pt BH considerati ca stiga boost tc este prea rapida, o puteti inlocui cu varianta boost TS, donic quatro sau aconda soft.

          Comentariu


          • #6
            Daca vrei un lemn cu carbon, cu control mare, dar viteza nu prea mare, incearca Butterfly Grubba Carbon ALL+.
            Cu fetele Baracuda 2.0 la FH si Acuda S3 la BH o sa fie super pentru prima paleta, poate putin cam rapida.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              La Cluj poti lua legatura cu jucatori care joaca in amatur ,care te pot indruma pe calea cea buna.
              Ia legatura cu :Toht L, Radu S, Gogu G, Nascu S , etc.

              Comentariu


              • #8
                Daca esti din Cluj du-te la o sala si probeaza paletele jucatorilor. Este foarte important sa simti paleta in mana si sa joci cu ea. Fiecare jucator are o anumita preferinta personala, ii place paleta mai grea sau mai usoara, manerul drept sau concav. Dupa ce probezi niste palete o sa-ti dai seama in ce parte sa te orientezi. Am vazut aici pe forum ca sunt useri care sunt dispusi sa-ti trimita paleta s-o probezi si daca iti place o cumperi daca nu o trimiti inapoi. Incearca si asta.
                DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
                BH: DONIC ALLIGATOR DEF
                FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc pentru toate raspunsurile , nu ma asteptam chiar la atata promptitudine . O sa mai studiez , dar un lucru ma pune pe ganduri : pachetul acela promotional ...are Sriver Fx pe ambele fete ... lemn Timo Boll All+ .... nu stiu sincer ...ambele fete la fel...eu joc mai puternic pe fh decat pe bh.

                  Lemnul Timo Boll All+...cum e? + FH: Baracuda + BH: Acuda S3 / Sriver FX ? (trebuie lacuit ? adeziv pt fete?...(nu o sa le schimb f frecvent) grosime merge 2.0 ?)

                  Va multumesc inca o data
                  ---------- Post added 12-Dec-2011 at 18:04 ----------
                  Postat în original de Sheshu Vezi post
                  Daca esti din Cluj du-te la o sala si probeaza paletele jucatorilor. Este foarte important sa simti paleta in mana si sa joci cu ea. Fiecare jucator are o anumita preferinta personala, ii place paleta mai grea sau mai usoara, manerul drept sau concav. Dupa ce probezi niste palete o sa-ti dai seama in ce parte sa te orientezi. Am vazut aici pe forum ca sunt useri care sunt dispusi sa-ti trimita paleta s-o probezi si daca iti place o cumperi daca nu o trimiti inapoi. Incearca si asta.
                  Apucasem sa raspund fara sa vad acest post . Am luat in calcul si posibilitatea asta si o sa merg la adresa la care s-a vorbit pe acest forum ...undeva langa Iulius Mall . Stiu , combinatiile de lemne cu fete ,grosimi etc este imensa si apropierea de optim merge din pasi mici ...,dar as fi vrut sa nu incep cu un setup prea indepartat de ...sa zicem stilul meu . Mersi
                  FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                  ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                  Comentariu


                  • #10
                    Timo Boll All+ este un lemn foarte bune, mult control, viteza medie. Fh Baracuda 2.0 este ok. Intre sriver si acuda recomand acuda S3. Este din generatia noua, nu trebuie relipita la fiecare antrenament ca sriverul, are un spin si control ridicat. Lemnul trebuie lacuit dupa parerea mea, daca vei lipi cu apa. Daca lipesti cu adezivi gen Joola , stiga singro BTG, Spring Fresh sau speed glue nu ai nevoie de lac. Daca lipesti cu Butterfly, xiom, sau alti adezivi care lipesc puternic, exista posibilitatea sa se exfolieze lemnul. Sau sa ramana din buretele fetelor pe lemn.
                    Later edit:
                    Legat de greutate... Timo Boll All+ are in jur de 75-80g, Baracuda in jur de 40-42g, Acuda S3 nu am cantarit-o dar cred ca are in jur de 36-38g (Vega euro are 38g), taiate pe masuri standard Butterfly. (am cantarit eu baracuda si un timo boll+)
                    LLE: Scuze, cred ca am incurcat topicurile!
                    Ultima editare de Claudiu84; 12.dec.2011, 17:59.

                    Comentariu


                    • #11
                      Salut Lim.
                      Sala de care vorbeai, e langa Iulius (de fapt in spate la Liceul Pedagogic). E o sala cu circuit inchis, deci poti sa mergi acolo in prima faza doar daca te intelegi cu cineva cine are cheie / abonament acolo. Daca vrei te pot ajuta.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de anomis Vezi post
                        Salut Lim.
                        Sala de care vorbeai, e langa Iulius (de fapt in spate la Liceul Pedagogic). E o sala cu circuit inchis, deci poti sa mergi acolo in prima faza doar daca te intelegi cu cineva cine are cheie / abonament acolo. Daca vrei te pot ajuta.
                        As fi recunoscator, dau chiar si o bere, daca se poate sa dau cateva mingi (stiu ca e f putin pentru a te acomoda cu o paleta) , si cineva mai priceput sa ma "citeasca" daca fac o alegere care ma va ajuta . Multumesc
                        FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                        ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu as pune pe FH un Donic Accuda S2, si S3 pe BH. iar lemn un Donic Burn All+. Vei avea un control sporit atat pe FH cat si pe BH, la o viteza suficienta pentru un joc max. de la semidistanta (atunci cand vei progresa,, vei putea trece la ceva mai rapid) si spin...cat China!!! Si toate de la acelasi furnizor, Tibi. Astfel vei primi si o paleta asamblata ca la carte!
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            Si eu iti recomand sa-l contactezi pe Dl. Tibi si sa discuti cu el. Explica-i cum joci, si cam ce idei ai, si-ti va da cele mai bune sfaturi, iti garantez.

                            Personal, ti-as recomanda un Donic Burn All+ sau Donic Burn Off- ( daca esti ceva mai experimentat ).
                            Seria burn este extraordinar de buna, paletele fiind confectionate numai din lemn, au 5 straturi, iar calitatea asamblarii este foarte buna.
                            Au un sunet bun , greutate medie , control foarte mare, iar viteza este buna (aici depinde de ce alegi : All+ sau Off-) .
                            Oricum, sunt rapide si se potrivesc multor stiluri de joc.

                            La fete, eu am mers pe varianta simpla si poate ar trebui sa faci si tu la fel : am mers pe 2 fete de acelasi tip pentru paleta, in cazul meu Acuda S3 Max.
                            Pendulam daca sa iau S2 insa am zis ca merg acum cu S3 , si vad mai incolo.
                            Legat de fete : in primul rand sunt foarte durabile . nu le-am zgariat, nu le-am lovit, le-am sters de praf, insa vreau sa zic ca alte fete pe care le-am avut, dupa 2-3 saptamani , se mai "rodeau" pe margine. Nu si Acuda S3.
                            Au mult spin, au mult control si au si viteza. Buretele este un Soft/Semi-Soft.

                            Combinatia, zic eu, este buna, greutatea paletei fiind medie , Sweet Spotul lemnului fiind mare, controlul,spinul si viteza fiind foarte bune , iar fetele ofera o multitudine de variatuni,viteze si spinuri pe care le poti face/utiliza.
                            Ultima editare de TimeShift; 13.dec.2011, 14:49.
                            Boys, be ambitious !

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de laky Vezi post
                              Eu as pune pe FH un Donic Accuda S2, si S3 pe BH. iar lemn un Donic Burn All+. Vei avea un control sporit atat pe FH cat si pe BH, la o viteza suficienta pentru un joc max. de la semidistanta (atunci cand vei progresa,, vei putea trece la ceva mai rapid) si spin...cat China!!! Si toate de la acelasi furnizor, Tibi. Astfel vei primi si o paleta asamblata ca la carte!
                              Un sfat excelent. Acuda S3 e una dintre cele mai bune fete pentru BH (bine, cei avansati nu vor fi deaocrd cu mine ).Dar pentru FH cred ca e prea moale. Ca atare Acuda S2 (sau as mai pune si Baracuda) e o alegere buna.
                              Te asteptam si pe la sala, vei avea ocazia sa incerci mai multe combinatii. Poate una va fi pentru 'sufletul tau'
                              Succes

                              Comentariu


                              • #16
                                O sa vin cu siguranta !
                                ---------- Post added 14-Dec-2011 at 12:41 ----------
                                O sa vin cu siguranta !
                                FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                                ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ei? Ce-ai ales in final?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de anomis Vezi post
                                    Ei? Ce-ai ales in final?
                                    Imi e si jena sa raspund , dar uite ce am ales ......sa imi astept in continuare salarizarea care nu a venit la timp si fara de care nu e posibila achizitionarea paletei . Ultima oara au intarziat 11 zile cu salarul ...de data asta nu stiu . Ca si configuratie am sa merg pe sfaturile voastre : Burn All + /FH:Acuda S2 / BH:Acuda S3 , dar o sa o comand cand imi va permite "timpul" ))) .Sper sa o am ...sa o pot pune sub bradutz. Pana atunci , joc cu ce am , chiar in seara asta la Ursus.
                                    Cu ocazia asta vreau sa va multumesc baietilor pe care v-am intalnit la acea sala si ati avut curajul sa va lasati paletele pe mana mea pentru cateva schimburi
                                    O seara faina !
                                    FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                                    ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Motiv de bucurie , am paleta !!!

                                      Am mers pe mana d-lui Tibi ,si a iesit cam asa : Lemn : Donic Waldner Senso Ultra Carbon , Fete: Donic Acuda S3 max ...prima mea paleta serioasa
                                      Acum urmeaza partea grea si lunga : antrenamentul , dar la cat entuziasm am....e numai placere

                                      Multumesc tuturor
                                      FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                                      ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Bafta si la cat mai multe meciuri castigate
                                        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                        FH: Tenergy 05
                                        BH: Dignics 05

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Bafta... prima mea paleta cu carbon a fost tot donic w.s.u.c. si nu am facut mare branza cu ea... cand esti incepator e prea rigida si control rea mic... cel putin asa am simtit-o eu sper sa nu fi la fel de ghinionist ca si mine sa nu simti paleta deloc
                                          Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            O sa vad asta cu timpul ....deocamdata o perioada va fi acomodare .Adevarul e ca e foarte diferita fata de cea cu care am jucat pana acum (tot Donic , dar pre-asamblata din comert), dar cred ca orice paleta cu caracteristici de ALL e mai rapida decat ce am avut pana acum . Am fete Acuda S3, se zice ca sunt mai soft , si poate asta mai domoleste lemnul ...si mai depinde si de capacitatea mea de adaptare si invatare. E un pas mare , recunosc , dar sunt pregatit sa il fac si sa ma ridic la nivel . Toate cele bune !
                                            FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                                            ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              salut.Am jucat tenis de masă de performanta dar 2 ani m-am lasat si acum vreau sa ma apuc din nou.As dorii sa achizitionez o noua paleta DONIC si nu stiu ce sa aleg. multumesc

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                sper sa nu fii si tu unul din aceia care-si vand paleta dupa 2 saptamani sau mai rau, se lasa de tenis, crezand ca nu-s facuti pt sportul asta...weekendul trecut 2 baieti incepatori au venit la sala sa-si vanda la juma' de pret paletele de 3-4 milioane...chilipiruri pt baietii avansati sa cumpere cu cateva zeci de lei fete noi baracuda,coppa x3 sau desto...problema e ca nu asta era scopul paletelor...
                                                tibhar def plus jumulita
                                                gambler reflectoid 1,0
                                                dawei 388 D-1 ox

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Ell Klasico Vezi post
                                                  salut.Am jucat tenis de masă de performanta dar 2 ani m-am lasat si acum vreau sa ma apuc din nou.As dorii sa achizitionez o noua paleta DONIC si nu stiu ce sa aleg. multumesc
                                                  Adreseaza-te domnului Gelu (userul tibi). Dansul vinde Donic si cu siguranta iti va recomanda ceea ce-ti doresti.

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X