Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn TSP Standard Off

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn TSP Standard Off

    Sunt mai nou pe forum si incerc sa aflu cat mai multe de la profesionisti.Acum problemele sunt urmatoarele:
    1.De ce nu se prea folosesc echipamentele TSP(in special lemnele)? Sunt mai slabe calitativ sau doar e o chestie de marketing?
    2.Pe un asemenea lemn(cel din titlu) un jucator ofensiv ce fete ar putea pune?Jucatorul e mediu spre avansat,cu FH loveste relativ drept si adora loviturile de BH?
    3.Am vazut ca exista fete care se fabrica de ani buni de zile..E ok asta.Intrebarea este cand are loc "schimbarea de generatii" tinand cont de evolutia tehnologica..
    Multumesc
    Nittaku Septear
    FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
    BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

  • #2
    Salut si bine ai venit pe forumul nostru de tenis de masă !

    legat de intrebarile tale :
    1. TSP este o firma japoneza , deci , personal, ma indoiesc ca ofera o calitate slaba sau medie a produselor. chiar nu am auzit de produse japoneze, fie ele si creioane sau pixuri (!!!) care sa nu functioneze cum trebuie.
    legat de partea de marketing, in Japonia, sunt foarte multe firme producatoare de produse legate de tenisul de masa. personal, cea mai agresiva dintre aceste firme mi se pare Butterfly Japan ( pe care am putea-o integra direct in firma mama Butterefly ), urmata de Xiom , Nittaku, Yasaka si poate dupa aceea TSP.
    eu zic sa nu te impacientezica lemnul tau TSP nu este foarte foarte popular, ci, sa o iei ca fiind membru unui club ceva mai "exclusivist"
    legat de marketing global, pai e cam greu sa incapi de Butterfly , Donic , Stiga , Xiom , si asta fara sa punem la socoteala firmele chineze care incep sa aiba o popularitate tot mai mare pe la noi , de genu DHS, Galaxy, 729 etc (prin europa - userul RBlade stie )

    2. dat fiind ca eu am jucat doar cu Stiga si Donic, nu-ti pot recomanda decat variante din aceste 2 branduri.
    de la Stiga, ti-as recomanda sa te documentezi , mai ales de la utilizatorii de pe forumul nostru care folosesc fete Calibra LT/LT Sound pentru FH ( fata are spin si viteza cata vrei ) sau un Boost TX.
    pentru BH , ceva din seria Boost cu un burete mai moale, cred ca TC sau TS.
    pentru detalii mult mult mai exacte, ia legatura cu userul grasomega , care daca nu ma insel a cam testat tot ce e posibil pe piata.
    userul Dragos Balanescu se ocupa cu comercializarea de produse Stiga in Romania.

    de la Donic, ti-as recomanda seria Acuda. Acuda S3 este cea mai soft dintre variante, probabil pe BH ti-ar fi cea mai potrivita, iar pe FH , daca ai traiectorii ceva mai drepte, ai putea sa incerci Acuda S2 sau chiar Acuda S1.
    momentan folosesc Acuda S3, deci as putea sa iti recomand cu multa incredere si-ti pot detalia caracteristicile lui S3 cel mai bine.
    alti useri ce au folosit sau cunosc seria Acuda sunt laky si daca nu ma insel si grasomega.
    userul tibi comercializeaza produse Donic in Romania si este o persoana de incredere.

    alta varianta, la care sunt cam nestiutor ar fi fete chinezesti , iar aici ar trebui sa iei legatura cu userul RBlade , care comercializeaza pe forum produse galaxy, dhs etc .

    evident, exista multi useri ce ti-ar mai putea recomanda produse de la Butterfly, Tibhar, Andro, Xiom etc , insa decizia iti va fi puternic influentata de : pret si brand , iar dupa ce ai delimitat aceste 2 variabile poti sa mai restrangi din variante.

    cati membrii pe forum ... atatea variante
    Boys, be ambitious !

    Comentariu


    • #3
      e simplu domnule,sunt cateva firme care sunt in top,si romanul dupa cum il stiti si dumneavoastra nu cumpara ce nu cunoaste,lumea cu bani foloseste in general bty,xiom,donic,nitaku....eu am un tsp award reflex,super lemnul,f flexibil,mai am un coleg de munca ce are nu tsp balsa..6.5,si ala merge f bine si are un simt si o rezonanta f placuta,doar ca exista mai multe fabrici....lemnele fabricate in japonia,cele mai bune dar si scumpe...si lemnele ce le gasim la noi fabricate in ungaria,germania,suedia,elvetia,polonia,care evident ca sunt mai ieftine si mai slabe...lemne made in ue...
      fh-xiom vega-pro 2mm
      blade--galaxy-v16
      bh-xiom omega tour--max

      Comentariu


      • #4
        Am inteles:este ca la masini!Tot romanul cumpara masina nemteasca ca toata lumea are si e cea mai buna si e cea mai usor de intretinut si...etc.. Daca vedem unul cu o japoneza sau coreeana strambam din nas!..
        ---------- Post added 16-Dec-2011 at 11:17 ----------
        Nu mi-ati spus ce fete noi aparute ati incercat si cum se comporta vis-a-vis de cele vechi...
        Nittaku Septear
        FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
        BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

        Comentariu


        • #5
          In principiu, fetele de generatie noua, care nu mai necesita relipire cu speed glue, trebuie sa aibe pe ambalaj una din siglele : "High tension", "Tensor" sau "Formula".
          Cele mai vechi, daca nu sunt relipite cu speed glue inainte de fiecare sesiune de joc, nu au suficienta elasticitate, din care decurge viteza si spinul mecanic.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Raikon Vezi post
            Nu mi-ati spus ce fete noi aparute ati incercat si cum se comporta vis-a-vis de cele vechi...
            stai asa : tu te referi la fete TSP sau la fete in general ?
            daca te-ai referit la fete in general, seria Acuda este o serie ajunsa la a 3a generatie si nu necesaita lipire cu Speed Glue.
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #7
              Fete in general...
              ---------- Post added 16-Dec-2011 at 18:59 ----------
              Ati incercat multe asemenea fete noi? Cum se comporta? Sunt mai rezistente,mai...
              ---------- Post added 17-Dec-2011 at 11:02 ----------
              Stati sa inteleg si eu:fetele vechi necesita relipire!Ok. Daca am 3(sa zicem!) sesiuni pe luna repet procedeul?Pai nu se deterioreaza atat fata cat si lemnul? Sau nu exista macar acest risc?Iertati-ma dar in acest caz le prefer pe cele noi....

              Profit de ocazie sa va intreb de diferenta dintre Donic Baracuda si Donic Acuda S1...

              Multumesc oricum celor ce mi-au raspuns pana acum!
              Nittaku Septear
              FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
              BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

              Comentariu

              Procesare...
              X