Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dimensiunea lemnului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dimensiunea lemnului

    Buna tuturor,
    sunt destul de nou pe forum dar si novice in tm. As dori sa-mi raspunda cineva daca marimea (dimensiunile capului paletei) influenteaza in vreun fel jocul. Pe mine personal ma deranjeaza daca e prea mare de exemplu. Am incercat un lemn de la Joole (carbon) totul este ok la el dar cand incerc sa dau topspin de rever ating cu paleta burta, lucru care ma deranjeaza teribil, nu-mi mai iese lovitura. Exista vreo regula de ex. lemnele ofensive sunt de dim mai mari iar cele DEF sunt mai mici? Exista producatori care au dim mai mici decat altii? Daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva. In genere e bine sa ai lemn cu dim mai mari sau mai mici? De exemplu la tenis de camp dimensiunea paletei trebuie sa fie cat mai mica daca vrei sa lovesti puternic. E valabil si aici? Oricum, majoritatea producatorilor nu trec dim. paletei la descriere (cu exceptia BTY).
    Multumesc anticipat tuturor celor care vor binevoi sa-mi rapunda!

  • #2
    Daca esti din Rădăuți, vino la sala de sport a scolii generale nr.5 dupa orele 20.00 luni, miercuri sau vineri si vei primi explicatii sau vei putea face schimb de experienta cu alti jucatori care frecventeaza sala.
    Andro Rasanter 48
    Butterfly Timo ALC
    Andro Rasanter 48​

    Comentariu


    • #3
      Sunt nascut in Rădăuți dar locuiesc in Iași. Ms oricum de invitatie. Poate cand ajung pe-acasa trec pe la voi. Stima

      Comentariu


      • #4
        daca esti in iasi vino la noi la sala mr.pong si te lamurim...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          da bune lamuriri iatI dat omului !! .... in general lemnele ofensive au lama mai mica pt a ajuat la forta de lovire a mingi prin faptul ca avand lama mica prinde mai putin aer in timpul poviturii si dei implicit creste viteza !! la lemnele defensive sunt lamele mai mari de obicei pt a putea lovi cu cat mai multta suprafata a paletei si a scoate mingile mai usor!
          un lemn ofensiv de obicei are dim lamei intre 149 mm latime si 155 lung ! un lemn defensiv poate avea dim intre 160 latime si 165 lung !!
          si desigur exista diferente la marimea lamei si intre firmele producatoare !! pana acum cred ca xiom are lama cea mai mica la lemnele all= SI TIBHAR DAR SIGUR MAI SUNT SI ALTELE !!
          DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

          Comentariu


          • #6
            la topspinul de rever pe langa dimensiunea lemnului care asa cum zicea si alehandro variaza cu cativa mm de la lemn ofensiv la defensiv poate intra in ecuatie si dimeniunea burticii care poate varia si cu cativa cm buni no offence daca se simte careva
            Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

            Comentariu


            • #7
              Multumesc f. mult lui Alehandro pt. lamuriri. Tot pe-aici pe forum am gasit undeva ca Donic ar avea cele mai mici dim. la lemne. Eu mi-as dori un lemn all sau all+ cu dim mai mici. Ce-mi recomandati? Timo Ball all+ si gruba au in jur de 159/151mm. Ce-mi recomandati dintre astea doua? Sau ce-mi recomandati in general? Un LKT INSTINC poata? Mentionez ca am mari probleme in a pune mingea pe masa la servele cu efect lateral (sunt stangaci si mingile cu efect lateral imi vin parca exact pe dos). De asemenea imi doresc de multe ori sa atac violent de pe masa sau din apropierea ei , cu top spin rapid si ratez de cele mai multe ori. Fete am incercat de la unele cu burete moale (Donic Coppa x3 silver) la tenergy sau bryce, bryce fx, sriver g3. Ii salut si pe baietii de la Mr. pong. Asa este adishorule si dim. burticii este de luat in seama la mine dar cu celalat lemn nu atingeam burta, Stima

              Comentariu


              • #8
                Lemnele de la Andro, incepand cu OFF- au dimensiunea de 150X148 mm fiind cele mai mici, din cate am vazut! Pentru evitarea contactului abdomen-paleta exista mai multe solutii: corelarea pozitie corpului cu pozitia picioarelor(pentru stangaci, piciorul drept lateral fata, piciorul stang de sprijin in spate) miscarea mainii se face corelat cu miscarea trunchiului, si nu numai din antebrat(asta o stiu doar granzii!)
                Daca nici asa nu merge, trebuie incercata o liposuctie in zona abdominala, acolo unde se aduna "energia nefolosita" in urma consumului excesiv de fortifiante tip bere sau jumari de porc!!!
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de laky Vezi post
                  Lemnele de la Andro, incepand cu OFF- au dimensiunea de 150X148 mm fiind cele mai mici, din cate am vazut! Pentru evitarea contactului abdomen-paleta exista mai multe solutii: corelarea pozitie corpului cu pozitia picioarelor(pentru stangaci, piciorul drept lateral fata, piciorul stang de sprijin in spate) miscarea mainii se face corelat cu miscarea trunchiului, si nu numai din antebrat(asta o stiu doar granzii!)
                  Daca nici asa nu merge, trebuie incercata o liposuctie in zona abdominala, acolo unde se aduna "energia nefolosita" in urma consumului excesiv de fortifiante tip bere sau jumari de porc!!!
                  Geniala ultima parte,noroc ca nu am astfel de probleme si pot baga cat incape,un purcel intreg,la 1.76 si 61 kg -nu am probleme,pot intoarce paleta de la sold,cu mare usurinta
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Acum in ajun de Craciun, chiar ca ai posibilitatea sa bagi cat cuprinde...
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Iata alte cateva sfaturi date de un coleg amabil: Cand mingea e lovita tare, controlul e dat de lemn... daca ai fete soft moi pe lemn tare, nu ai control la mingiile in forta.
                      Daca ai lemn de control cu fete dure, nu ai control la mingii lente, dar ai control la mingii in forta.
                      Pentru mine, cel mai bine e sa am si lemn si fete din aceeasi categorie.... sa se comporte liniar.
                      Exemplu: La Donic, pe site, au categorisit fetele la fel ca si lemnele, Def, All, Off...
                      Eu le consider mai lente pe cele cu burete mai subtire.

                      Comentariu


                      • #12
                        Poate sa-mi explice cineva ce inseamna cele 4 caracteristici care apar la prezentarea lemnelor Xiom? Si anume:
                        1.Hit flex = se refera la rigiditatea lemnului?
                        2.Touch Feel=?
                        3.Rebound measure= se refera cumva la din capului lemnului?
                        4.High speed perf.=ce inseamna captiv - bal-repulsive?
                        Multumesc anticipat colegilor care au xiom si pot sa-mi explice.

                        Comentariu


                        • #13
                          auleu dumitre...am 2 coechipieri cu xiom ( magellan si ignito ) dar crede-ma ca-i doare-n cot de rebound measure...unul si l-a luat ca-i usor,celalalt ca-i de atac...tenisul se invata la masa, nu pe forum...paleta n-o sa compenseze niciodata lipsa de munca si de talent...ia-ti o paleta medie ca si caracteristici si treci la joc...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #14
                            joo multumesc f. mult pt. sfat. Eu am ales acest lemn pt. ca are dim mici in primul rand si apoi pt. ca este orientat spre control (ceea ce am eu nevoie - sunt deficitar in a pune mingile pe masa din serviciu pe forhand). De fapt este un lemn cu care faci cam ce vrei, banuiesc ca de aia se si cheama ''magellan'' sa poti sa joci cam de unde vrei cu el. Intradevar tenisul inseamna munca, talent, dar pe langa acestea trebuie sa ai si cunostinte despre joc, echipament, etc, etc. Am intrebat despre caracteristicile respective pt. ca la alte brenduri de lemne eu nu am vazut sa fie specificate.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de dumitru23 Vezi post
                              Poate sa-mi explice cineva ce inseamna cele 4 caracteristici care apar la prezentarea lemnelor Xiom? Si anume:
                              1.Hit flex = se refera la rigiditatea lemnului?
                              2.Touch Feel=?
                              3.Rebound measure= se refera cumva la din capului lemnului?
                              4.High speed perf.=ce inseamna captiv - bal-repulsive?
                              Multumesc anticipat colegilor care au xiom si pot sa-mi explice.
                              1. Hit feel = cum se simte lemnul la lovire puternica. Flexibil, mediu, rigid, foarte rigid.
                              2.Touch feel = senzatia la atingeri delicate. F moale, moale, mediu, senzatie f precisa.
                              3.Rebound measure = Cat de tare respinge. Lo este minim, pana la EXT adica foarte rapid (Extrem).
                              4.High speed performance = Dwell time, adica timpul cat sta mingia "lipita" de lemn/paleta, in timpul loviturii. Captiv=timp indelungat (sutimi de secunda), Balanced = mediu si Repulsive = timp foarte scurt (miimi de secunda).
                              Traducerea nu a fost facuta exact, ci mai degraba o adaptare pt a fi inteles mai usor.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de alehandro Vezi post
                                da bune lamuriri iatI dat omului !! .... in general lemnele ofensive au lama mai mica pt a ajuat la forta de lovire a mingi prin faptul ca avand lama mica prinde mai putin aer in timpul poviturii si dei implicit creste viteza !! la lemnele defensive sunt lamele mai mari de obicei pt a putea lovi cu cat mai multta suprafata a paletei si a scoate mingile mai usor!
                                un lemn ofensiv de obicei are dim lamei intre 149 mm latime si 155 lung ! un lemn defensiv poate avea dim intre 160 latime si 165 lung !!
                                si desigur exista diferente la marimea lamei si intre firmele producatoare !! pana acum cred ca xiom are lama cea mai mica la lemnele all= SI TIBHAR DAR SIGUR MAI SUNT SI ALTELE !!
                                Stati calm cunosc pe cineva care detine un lemn de la Dr.Neubauer este offensiv inaltimea fiind de 172 si latimea de 170 si este foarte usor!
                                Stima!
                                Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                                FH:Joola Rhyzm
                                BH:Joola Samba+ max

                                Comentariu


                                • #17
                                  multumesc ff mult
                                  ---------- Post added 10-Jan-2012 at 16:29 ----------
                                  d-l Aurel Onut puteti sa-mi explicati acum si ce este cu desenul ala din poza de mai sus acolo unde se explica despre top speen modern, clasic, etc - cum il interpretam?
                                  Stima!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Gabriel N Vezi post
                                    Stati calm cunosc pe cineva care detine un lemn de la Dr.Neubauer este offensiv inaltimea fiind de 172 si latimea de 170 si este foarte usor!
                                    Stima!
                                    sunt convins ca acel lemn este asa cum la-ti descris dar va asigur ca nu poate avea viteza aceluia-si lemn dar la dimensiuni normale ! pt ca avand lama f mare cand lovesti prinzi mai mult aer in paleta decat daca lama e mai mica !1 la greutate este adevarat sunt lemne din balsa cu un strat de furnir eu am facut lemn si de 57 de gr la dim normale 155,./ 160
                                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de alehandro Vezi post
                                      sunt convins ca acel lemn este asa cum la-ti descris dar va asigur ca nu poate avea viteza aceluia-si lemn dar la dimensiuni normale ! pt ca avand lama f mare cand lovesti prinzi mai mult aer in paleta decat daca lama e mai mica !1 la greutate este adevarat sunt lemne din balsa cu un strat de furnir eu am facut lemn si de 57 de gr la dim normale 155,./ 160
                                      Va dau dreptate!Adevaru este atunci cand da tops se forteaza deoarece prinde aer asa cum ati spus dumneavoastra,dar este foarte ciudata greutatea lemnului pentru dimensiunile lui,50% cred ca este numai balsa sau poate mai mult.
                                      Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                                      FH:Joola Rhyzm
                                      BH:Joola Samba+ max

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        pai cam balsa este sa zicem 70 furnir 25 si agent de lipire 5 la suta ! si cam asta e lemnul ! de obicei aceste lemne au un simt f bun al mingi ! si datorita grosimii mari 8-10 mm nu vibreaza ! eu fac astfel de lemne si comparativ cu un caiman sau alte lemne de firma pe care le-am detinut nu sunt f departe probabil in unele cazuri chiar mai eficiente !!
                                        DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                        Comentariu

                                        Procesare...
                                        X