Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta cu zimti.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 8 (0 members and 8 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta cu zimti.

    Salutare tuturor.Ma numesc Claudiu si sunt nou pe forum,am 14 ani...joc tenis de masă neregulat(cateodata 5-6 ore pe zi...cateodata deloc:datorita programului de la sala).Chestia este urmatoare:am o palete cu zimti(nu-mi amintesc numele)si celalata parte fina...as vrea sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele forehand-ului cu acea parte.Partea ironica este ca fac un topspin perfect(de forehand)cu zimti,in timp ce...odata ce intorc paleta il ratez total.Am vazut ca toti jucatorii de top folosesc atat forehand-ul cat si rever-ul cu parti fine....ar trebui sa ma invat sa fac loop si cu o parte fina...sau este ok?Multumesc anticipat.

  • #2
    In primul rand bine ai venit pe forum
    Banuiesc ca acum folosesti o paleta pe care ai dat 20 ron sau mai poate chiar mai putin,si sincer nu stiu cum reusesti sa dai topspin cu acea paleta.
    Poate ca nu sti ce este acela un topspin,pt ca acea paleta nu are deloc putere sa salte mingea cand aceasta este joasa,cu atat mai putin partea cu zimti-care se numeste "iarba" si o folosesc tocmai jucatorii care taie mingea cu ea si contrar opiniei tale,nu ataca cu ea
    Aceasta este lovitura de topspin-

    Daca vrei s ainveti cu adevarat sa joci tenis de masă,va trebui sa iti cumperi o paleta profesionala,de la Rblade-daca ai pana in 150 ron,sau de la Domnul Tibi,sau de la Vali Gti,sunt multi aici cae te pot ajuta in alegerea unei palete potrivit stilului tau de joc.Totul e sa ai vointa,rabdare si sa pui suflet
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Crede-ma stiu ce este acela topspin sau loop si il execut aprox. ca acolo(cu partea zimtata),chiar si la mingile joase sau taiate...si nu stiu cat valoreaza paleta pt. ca nu este a mea...este de la sala:P.Totusi trebuie sa recunosc ca pt a da topspin cu acea parte ma fortez umpic astfel incat a doua zi dupa ce am jucat cu acea parte am avut o durere in zona muschiului de la subrat.
      Ultima editare de Claudiu31; 24.dec.2011, 13:01.

      Comentariu


      • #4
        fetele lise(sau fine cum le zici tu) sunt facute pt topspin. fetele cu zimti lungi se numesc iarba si sunt facute pentru aparare prin tairea mingiilor, iar fetele cu zimti scurti se numesc sandvisuri si sunt facute in general pt joc drept fara prea mult efect. Normal daca tu vrei performanta si sa joci ofensiv cu efect trebuie sa iti faci o paleta cu ambele fete lise, fara zimti. Deci cam asta e treaba...trebuie sa iti faci o paleta a ta cu care sa joci, ca alea din comert si de la sala sunt varza si te strica. Bafta, numai bine!

        Comentariu


        • #5
          spune din ce oras esti si sigur vei gasi pe forum pe cineva care sa te sfatuiasca...
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Claudiu31 Vezi post
            Crede-ma stiu ce este acela topspin sau loop si il execut aprox. ca acolo(cu partea zimtata),chiar si la mingile joase sau taiate...si nu stiu cat valoreaza paleta pt. ca nu este a mea...este de la sala:P.Totusi trebuie sa recunosc ca pt a da topspin cu acea parte ma fortez umpic astfel incat a doua zi dupa ce am jucat cu acea parte am avut o durere in zona muschiului de la subrat.
            salut
            in ce sala joci?
            Blade: Dr. Neubauer-SPECIAL
            Fh: JOOLA X-PLODE SENSITIVE
            Bh: Dr. Neubauer-SUPER BLOCK

            Comentariu


            • #7
              "Buzău
              Unde as putea gasi o sala de tenis de masă...in judetul Buzău si cam care sunt tarifele?Se pot face abonamente?Multumesc anticipat."
              Acolo sta. Claudiu, modifica-ti profilul din Romania in Buzău, pentru a primi sfaturi si invitatii adecvate. Si mai sigur, scrie direct localitatea si judetul, cu virgula, daca nu e evident. Adica Buzău; Rm. Sarat; Monteoru,Buzău;.
              Claudiu, du-te la magazinul B90 de vis-a-vis de scoala nr. 1, pe Balcescu, si cauta o paleta pentru tine.
              TsE

              Comentariu


              • #8
                Deci cu alte cuvinte,cauta o paleta cu 2 fete lise,sau fine cum le zici u,daca iti place sa ataci,pentru ca nu vei reusi sa dai topspinuri adevarate cu fete cu zimti,chiar daca asta crezi u acum.
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Imi pare rau dar deja am primit o paleta cu o fata zimtata de la parintii mei.Si nu fac un caz din asta...deoarece jocul meu se bazeaze pe topspin forehand si mingii taiate pe rever.Momentan incerc sa-mi perfectionez topspin-ul de pe rever.
                  PS:Am sa imi schimb locatia.
                  Ultima editare de Claudiu31; 25.dec.2011, 10:54.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Claudiu31 Vezi post
                    Imi pare rau dar deja am primit o paleta cu o fata zimtata de la parintii mei.Si nu fac un caz din asta...deoarece jocul meu se bazeaze pe topspin forehand si mingii taiate pe rever.Momentan incerc sa-mi perfectionez topspin-ul de pe rever.
                    PS:Am sa imi schimb locatia.
                    Asta pentru ca desi 5 persoane care au mai multa experienta in privinta materialelor de tenis de masă ti-au spus ca pentru a evolua in sportul asta ai nevoie de o paleta cu fete fine pe ambele parti,tu tot ca tine ai facut si le-ai spus parintilor sa iti ia o paleta cu care nu vei putea niciodata sa iti cresti nivelul de joc,atata timp cat o sa ataci in continuare cu fata cu zimti.
                    In concluzie,ai facut topicul degeaba,pentru ca nu ai ascultat de nimeni.
                    Imi pare rau,dar vei pierde enorm de mult timp incercand sa iti dezvolti jocul si nu vei reusi,pt ca vad ca ambitie ai si chiar vrei sa ajungi la un nivel mai ridicat.
                    Ti-ai facut rau singur,si ai piedut o mare oportunitate de a creste in sportul asta
                    ---------- Post added 25-Dec-2011 at 11:15 ----------
                    Postat în original de george25 Vezi post
                    Asta pentru ca desi 5 persoane care au mai multa experienta in privinta materialelor de tenis de masă ti-au spus ca pentru a evolua in sportul asta ai nevoie de o paleta cu fete fine pe ambele parti,tu tot ca tine ai facut si le-ai spus parintilor sa iti ia o paleta cu care nu vei putea niciodata sa iti cresti nivelul de joc,atata timp cat o sa ataci in continuare cu fata cu zimti.
                    In concluzie,ai facut topicul degeaba,pentru ca nu ai ascultat de nimeni.
                    Imi pare rau,dar vei pierde enorm de mult timp incercand sa iti dezvolti jocul si nu vei reusi,pt ca vad ca ambitie ai si chiar vrei sa ajungi la un nivel mai ridicat.
                    Ti-ai facut rau singur,si ai piedut o mare oportunitate de a creste in sportul asta
                    P.S.-topspin de rever reusesc doar jucatorii fff experimentati,de nivelul primelor divizii si a superligilor,si in niciun caz nu vei reusi acest lucru cu o paleta de 20-30 ron
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Se pare ca nu intelegi....paleta a fost ceruta de la parintii mei cu aprox. 1 sap. in urma,timp in care ei deja au cumparat-o.Eu am primit-o azi dupa cum ai vazut la ora 10:47(de Craciun).Chiar daca as fi insistat pt o paleta cu fete fine faptul fusese consumat.Accept este greseala mea ca nu am certu sfaturi inainte de a face o alegere.

                      Comentariu


                      • #12
                        (at)George25, cand afirmi ca nu poti sa-ti cresti nivelul de joc cu fete cu zimti spune si de ce, ca suntem cativa pe aici care tot insistam pe ele si nu ne dam seama unde gresim.
                        (at)Claudiu31, nu exista fete minune care sa te propulseze brusc ci doar fete cu care te-ai obisnuit prin antrenamente si pe care le intelegi si fete pe care urmeaza sa le descoperi cand vei simti nevoia, conteaza sa te simti bine cand joci si nu sa te apuce draci ca ai dat o groaza de bani pe combinatii care nu ti se potrivesc. Daca vrei sa progresezi stai mai mult in sala si mai putin pe net.

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de victor0987 Vezi post
                          (at)George25, cand afirmi ca nu poti sa-ti cresti nivelul de joc cu fete cu zimti spune si de ce, ca suntem cativa pe aici care tot insistam pe ele si nu ne dam seama unde gresim.
                          (at)Claudiu31, nu exista fete minune care sa te propulseze brusc ci doar fete cu care te-ai obisnuit prin antrenamente si pe care le intelegi si fete pe care urmeaza sa le descoperi cand vei simti nevoia, conteaza sa te simti bine cand joci si nu sa te apuce draci ca ai dat o groaza de bani pe combinatii care nu ti se potrivesc. Daca vrei sa progresezi stai mai mult in sala si mai putin pe net.
                          Nu am spus ca nu iti poti creste nivelul cu fete cu zimti,am spus ca nu iti poti creste nivelul cu fete cu zimti de 20-30 ron.Cele profesionale cu zimti sunt alta discutie.Imi cer scuze daca s-a inteles altceva,dar eu asta am vrut sa spun:cu palete hobby extrem de ieftine cu zimti cum banuiesc ca este a lui nu iti poti imbunatati jocul.
                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            (at)victor:Crede-ma daca as putea as petrece muuuuuult mai muuuult timp in sala dar nu pot:l datorita programului.Odata mi-am facut propria masa din placaj...sarea cam prost...dar totusi a mers cateva zile.Pana la urma a ajuns cotet pt caine=)).Iar george se referea la faptul ca nu poti creste nivelul de joc cu fete zimtate atata timp cat esti in atac.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Claudiu31 Vezi post
                              (at)victor:Crede-ma daca as putea as petrece muuuuuult mai muuuult timp in sala dar nu pot:l datorita programului.Odata mi-am facut propria masa din placaj...sarea cam prost...dar totusi a mers cateva zile.Pana la urma a ajuns cotet pt caine=)).Iar george se referea la faptul ca nu poti creste nivelul de joc cu fete zimtate atata timp cat esti in atac.
                              Se poate si ataca cu fete cu zimti,dar numai daca sunt profesionale si pe lemne profesionale,in niciun caz de la palete hobby,dar nu se poate da topspin cu ele,ci se poate trage in jocul drept
                              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                              FH: Tenergy 05
                              BH: Dignics 05

                              Comentariu


                              • #16
                                (at)george25 - acum 3-4 luni cereai sfaturi pe forum, vad ca intre timp ai devenit cel mai fervent sfatuitor din zona.
                                Prin martie jucai cu fete donic liga si incercai sa treci la ceva mai profi: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...ll=1#post76792 .
                                Sa inteleg ca din martie ai acumulat atata experienta incat poti impartasii la toti incepatorii de pe forum?
                                Nu vreau sa fie un atac la persoana dar ma gandesc la acele persoane care iau de bun orice sfat primit aici, crezand ca vorbesc cu "veterani" ai acestui sport.
                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de clau Vezi post
                                  (at)george25 - acum 3-4 luni cereai sfaturi pe forum, vad ca intre timp ai devenit cel mai fervent sfatuitor din zona.
                                  Prin martie jucai cu fete donic liga si incercai sa treci la ceva mai profi: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...ll=1#post76792 .
                                  Sa inteleg ca din martie ai acumulat atata experienta incat poti impartasii la toti incepatorii de pe forum?
                                  Nu vreau sa fie un atac la persoana dar ma gandesc la acele persoane care iau de bun orice sfat primit aici, crezand ca vorbesc cu "veterani" ai acestui sport.

                                  Eu nu am dat niciodata sfaturi unde nu m-am priceput,am incercat sa ajut doar unde am stiut,adica pe incepatori,si nu cred ca am recomandat nimic gresit.
                                  Va rog sa imi aratati un sfat aiurea pe care l-am dat,daca am recomandat vreo fata sau vreun lemn care nu se potriveau absolut deloc.
                                  Nu am sustinut niciodata pe forumul asta ca sunt veteran sau ca joc la nivel inalt.,Am jucat cu cateva materiale destinate lor,gen Donic liga,sau twingo,si pe astea le-am recomandat,nu m-am intins mai mult decat mi-e plapuma.
                                  Oricum ma bucur ca m-ati atentionat si chiar vreau sa pimesc critici,ori de cate ori gresesc,pentru ca eu ma ghidez dupa zicala-din greseli se invata

                                  Sarbatori fericite dumneavoastra si celor dragi
                                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                  FH: Tenergy 05
                                  BH: Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    (at)george25
                                    Salut, george! Craciun fericit!
                                    Te rog, nu mai fi asa agresiv cu noii utilizatori, s-ar putea sa-i descurajezi si poate vor considera ca forumul nu e pentru ei. Nu vrea nimeni asta; nu ajuta la dezvoltarea tenisului de masa.
                                    Iti spun eu unde ai gresit:
                                    1) Ai spus ca fetele cu zimti se numesc iarba. Nu e asa... doar fetele cu zimti lungi sunt numite iarba si sunt folosite pentru aparare in majoritatea cazurilor.
                                    2) Ai spus ca nu poti sa dai topspin cu zimti scurti (senvis) ci poti doar ataca drept. Acest lucru este gresit. Multe fete cu zimti scurti sunt capabile sa imprime mingii destul de mult spin. Se poate da foarte bine primul topspin iar apoi contre, pentru ca lucrul la care nu sunt deloc bune fetele cu zimti este retospinul (din cauza dwell time-ului foarte mic). Daca te uiti la meciuri de-ale lui Liu Guoliang (care juca cu senvis pe forehand) vei vedea ca initiaza de multe ori punctul cu topspin.
                                    3)Topspinul de rever nu este asa de greu cum il faci sa para. Tu dai topspin de rever bine si nu cred ca esti de "nivelul primelor divizii si a superligilor". Desigur ca la nivel mai inalt, topspinul de rever al jucatorilor este mai bun... dar asta e valabil pentru orice lovitura.
                                    (at)Claudiu31:
                                    Poti sa accesezi acest link http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-cu-short-pips pentru a citi cate ceva despre tehnica cu zimti scurti (short pips). Prin sectiunea Antrenamente gasesti multe informatii utile legate de acest sport.
                                    De asemenea, daca te descurci cu engleza, iti recomand sa cauti pe net "short pips table tennis" sau "table tennis forum" pentru a mai gasi cateva informatii legate de short pips si de orice alte aspecte ale tenisului de masa.
                                    Mult antrenament si, daca paleta este una hobby, cel mai bine ar fi sa-ti cumperi (cand vei putea) o paleta mai profesionala (chiar si cu zimti scurti pe o parte ). Caracteristicile mult superioare ale fetelor de pe paleta profesionala te vor ajuta sa-ti formezi lovituri corecte si sa progresezi.
                                    Craciun fericit!
                                    Ultima editare de RBlade; 25.dec.2011, 21:51.
                                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Craciun fericit si tie Vlad(Rblade)
                                      iti multumesc ca mi-ai atras atentia.Imi asum toate greselile si va promit ca ma corectez,si o sa stau mai in banca mea :d
                                      Intr-adevar se pare ca faceam confuzie intre anumite lucruri,dar am bagat acum la cap.Intr-adevar la retopspin ma gandeam si eu in pivinta fetelor cu zimti
                                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                      FH: Tenergy 05
                                      BH: Dignics 05

                                      Comentariu

                                      Procesare...
                                      X