Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

upgrade la Nittaku Septear?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • upgrade la Nittaku Septear?

    Salutare tuturor si la multi ani! As vrea sa imi dati si mie mai multe detalii in legatura cu acest lemn. Stiu ca este considerat un lemn foarte bun, insa cateva pareri de la cei care au jucat cu el nu ar strica! Momentan joc cu un lemn all+ balsa si limba, un lemn foarte usor, flexibil, viteza buna, control excelent care are insa sweet-sporul cam mic si uneori simt nevoia de un plus de putere. M-am gandit la nittaku septear pt ca am dat cu el acum ceva timp in urma si imediat am simtit ca am putere mai mare, fara sa se piarda prea mult din simt si control. De la viitorul meu lemn vreau sa semene la caracteristici cu lemnul pe care il am acum si un + de putere, viteza. Deci ce parere aveti, sa imi iau un balsa cu ceva mai tare la suprafata sau nittaku septear este o alegere buna? Multumesc anticipat pt raspunsuri!
    Ultima editare de NuSeeK; 03.ian.2012, 20:48.

  • #2
    A-ti pus foarte bine problema. Nittaku Septear este un lemn rigid dar moale pe suprafata, din acest motiv fiind foarte placut ca simt. Are "sweetspot" destul de mare pt un "allwood". Ceea ce am descoperit in timp, este faptul ca nu neaparat, ceea ce este placut la joc, este neaparat si eficient, aducand puncte in plus. La mine, elasticitatea aceia suplimentara la suprafata lemnului, se "traducea" in preluari de serva prea inalte si stiti ce urmeaza dupa ele...
    Dupa ce am trecut pe "Koto" sau "Nuc" la suprafata, s-au "reglat" si preluarile de serva si sa schimbat favorabil dinamica jocului.
    Daca stati foarte bine cu preluarile de serva si in general cu "fineturile" deasupra mesei, atunci puteti sa luati un "Septear", daca insa aveti nevoie de controlul oferit de balsa cu un sweet spot si viteza mai mare, va recomand "Butterfly Balsa X5" sau alte lemne cu balsa si carbon. Un caz cu totul aparte il reprezinta lemnul "729 Hinoki", care desi are la suprafata lemnul din denumire si balsa la centru, are aproape inexplicabil, un sweetspot foarte mare si e bun si la preluari. Cred ca motivul este ca balsa este foarte tare (ca un Kiri), iar hinoki pe care-l folosesc chinezii, e unul mai putin elastic decat japonezul "Kiso". Ca sa fie cu adevarat stabil si sa aibe manerul "consistent", lemnul asta trebuie sa aibe greutatea, de la 86g in sus.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      (at)Aurel Onut multumesc pt raspuns. imi place mult simtul balsa dar parca actualul meu lemn e o masina cu 4 viteze, pe cand septear-ul este una cu 6! Ce mi-a placut la el este ca te indeamna la atac si poti sa ataci cu el foarte usor in comparatie cu lemnele cu carbon care necesita forta mai mare.

      Comentariu


      • #4
        Daca sunteti un "pilot" suficient de bun, e bine cu 6 viteze. Cazacu "rupea norii" cand juca cu Septear.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Aurel Onut Vezi post
          Un caz cu totul aparte il reprezinta lemnul "729 Hinoki",
          va referiti la 729 Dynasty Hinoki - flared, 5 ply?

          Comentariu


          • #6
            Exact. Un lemn ieftin si foarte bun. Are si varianta cu carbon, dar nu recomand.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              multumesc pentru raspuns

              Comentariu


              • #8
                Poti face orice cu lemnul asta (Nittaku Septear)...eu unul cel putin asa simt. Trebuie doar mana fina si antrenament...
                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                Comentariu


                • #9
                  pana la urma mi-am luat un Septear SH cu maner drept. lemnul este foarte usor ceea ce imi place, are putere din cauza celor 7 straturi dar totusi e flexibil, viteza este destul de mare pastrand un control f bun. Concluziile astea le-am luat dand pe el de cateva ori cu mingea. Astept sa gasesc fetele potrivite pt el si sa il pun la treaba, parerea mea este ca e un lemn excelent, o armonie perfecta mi se pare

                  Comentariu


                  • #10
                    Dand pe el de cateva ori cu mingea e putin spus. Ai dat cu el la masa
                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                    Comentariu


                    • #11
                      da dar ca sa poti sa compari 2 lemne trebuie sa le testezi cu aceleasi fete pt ca difera si proprietatile fetelor si sigur iti afecteaza decizia finala asupra lemnului, deci...

                      Comentariu


                      • #12
                        Fetele soft merg bine pe Septear...eu cel putin, asa am simtit.
                        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                        Comentariu


                        • #13
                          sunt sigur ca merg pe acest lemn orice tip de fete pt ca e combinatia perfecta intre duritate si flexibilitate, acum depinde si de stilul de joc pe care vrei sa il adopti. ma cam tenteaza sa pun o chinezeasca pe FH cu o europeana pe BH dar deocamdata ma mai gandesc ca am cu ce sa joc; acest lemn l-am luat ca pe viitor sa imi alcatuiesc un setup mai eficient decat actualul(o parodie de paleta cu lemn hobby balsa+limba si fete joola samba clasice, super placuta la joc dar nu prea pot sa scot nimic spectaculos din ea ). Deci cand se vor uza fetele o sa alcatuiesc un setup pe Septear, astept recomandari de fete va rog...multumesc!

                          Comentariu


                          • #14
                            Am auzit numai pareri bune despre acest lemn(viteza si control).Nu am avut ocazia sa joc cu un astfel de lemn,dar cred ca isi merita bani+detin un lemn de la Nittaku cel din semnatura si vreau sa spun ca ce este facut de firma Nittaku este un lucru bun!
                            Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                            FH:Joola Rhyzm
                            BH:Joola Samba+ max

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                              Exact. Un lemn ieftin si foarte bun. Are si varianta cu carbon, dar nu recomand.
                              De ce nu recomandati varianta cu carbon? A fost o vreme, acum vreo 1,5 ani, cand tot citind pareri/review-uri pe acest forum, parea ca aceasta combinatie de hinoki cu carbon poate fi "Sfantul Graal"...
                              Lemn: Xi Enting Arylate Carbon
                              FH: Donic BlueFire M1 2.0
                              BH: Donic BlueFire M2 2.0

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu am nimic impotriva "compozitelor" dar mi-au placut intotdeauna ca simt, mai mult, "allwood"-urile. Diferenta majora intre ele, consta in faptul ca primele au sweetspot si implicit stabilitate mai mare, iar cele din categoria a doua au simt si saritura mai naturala. In cazul lemnului in discutie, exceptia consta in faptul ca varianta allwood, poseda sweetspot si stabilitate mare (chinezii chiar nu au mintit in reclama), dar se si simte si sare foarte bine, mai ales daca exemplarul este bine ales. Deci, referindu-ne numai la acest caz specific (exista multe alte lemne cu hinoki la care carbonul este benefic), la ce bun sa ne mai gandim la varianta cu carbon, care nu influenteaza pozitiv produsul?
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  As vrea exemple daca se poate de lemne hinoki + carbon la care carbonul este benefic. Multumesc
                                  BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                                  "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                                  Comentariu

                                  Procesare...
                                  X