Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Xiom vs Yasaka

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Xiom vs Yasaka

    Poate sunt plictisitor sau agasant (si imi cer scuze ptr. asta) dar chiar nu stiu ce sa fac...Joc su setup-ul din semnatura si cat de curand vreau sa schimb fetele.Problema este ca nu stiu ce sa aleg intre Rakza 7 sau Xiom Omega(Vega sau Sigma) Pro...Pe unele site-uri lumea se plange ca Xiomul are probleme cu condensul si durabilitatea ,pe alte site-uri este invers..Si tot asa..
    Rog pareri...
    Nittaku Septear
    FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
    BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

  • #2
    Si totusi...de ce vreti sa schimbati fetele? De foarte multe ori am vazut oameni care nu isi dau seama ca problema nu sunt fetele sau lemnul, ci miscarile pe care le au ei (subsemnatul inclus).
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #3
      Pentru ca vreau sa capat forta si viteza!Sunt niste fete excelente pentru ce au fost ele facute sa fie..Sau poate pentru un setup la BH...Nu neg ca si eu pot fi de vina ...
      Macar pe FH si tot schimb...
      Nittaku Septear
      FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
      BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

      Comentariu


      • #4
        Rakza 7 soft bh +Sigma Pro pe FH si te lamuresti care sunt pe stilul tau.
        Blade:tb Spark fl
        FH: Butterfly Tenergy 05
        BH: Grip-s Europe

        Comentariu


        • #5
          Joc cu Vega Pro si sunt super multumit de ele, dar cele de la Omega VI sunt si mai si!!! Nici cele de la Yasaka nu sun deloc de neglijat!!! In concluzie, sunt super fete!!!
          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
          FH - Xiom Sigma II Pro
          BH- Xiom Sigma II Pro

          Comentariu


          • #6
            Ce probleme ai avut cu Vega Pro? Sau ,de fapt,ce nu ti-a placut la ele?Sau ce-ti place?
            Nittaku Septear
            FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
            BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Dorell Vezi post
              Ce probleme ai avut cu Vega Pro? Sau ,de fapt,ce nu ti-a placut la ele?Sau ce-ti place?
              Sa stiti ca Vega Pro sunt foarte tari,au un simt foarte dur,cele mai tari fete cu care am jucat,trebuie o miscare foarte exacta pentru a trimite mingea acolo unde doriti,cu mana moale,dar topspinurile sunt fenomenale...la spin sunt de nota 11,si sunt si durabile,din ce mi-a spus cel care le avea
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #8
                am primit azi sigma pro...sunt beton.cel putin ptr mine.
                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de laurentiucat Vezi post
                  am primit azi sigma pro...sunt beton.cel putin ptr mine.
                  Sunt beton la propriu sau la figurat?
                  lasand gluma la o parte sunt tari rau ? o comparatie cu vreo alta fata cunoscuta de la Xiom sau Donic se poate?
                  Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                  Comentariu


                  • #10
                    Dorelle, de cat timp joci serios tenis ?( adica de minim 2 ori pe saptamana) daca nu practici constant acest sport inseamna ca plictiseala si enervarea vine din necunoastere. In aceasta situatie ar fi total contraindicat sa maresti viteza setupului. Vei fi si mai nemultumit....... In alta ordine de idei parerea mea e ca xiom jazz nu e un lemn cu o personalitate deosebita(in comparatie cu lemnele care sunt subiect de discutie pe acest form). Daca cineva vrea sa ma contrazica e ok. Mea culpa!
                    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                    Comentariu


                    • #11
                      Fac sport de cand ma stiu(am facut si de performanta chiar!) asa ca nu pot fi niciodata "plictisit" ...niciodata!
                      Nu sunt nici nemultumit..Pur si simplu vreau sa evoluez!E asa grav?
                      Cam ce inseamna "lemn cu o personalitate deosebita"? Brr...Pe ce forum trebuie sa intru ca propietar de Xiom Jazz?
                      Nu va suparati dar chiar nu am chef de astfel de comentarii!Daca ma puteti ajuta ,bine ,daca nu, nu...
                      Nittaku Septear
                      FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                      BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        V-am pus intrebarea aia de la inceput pentru ca din punctul meu de vedere setup-ul dumneavoastra actual ar trebui sa fie destul de rapid pentru cineva la nivel de amator cum suntem noi. Si ca idee generala : in 90% din cazuri la o lovitura viteza cu care pleaca mingea din paleta ta e data de cat de rapida a fost miscarea ta. Faci o miscare foarte rapida ==> mingea pleaca repede, faci o miscare mai inceata si mai larga decat ar trebui ==> mingea pleaca mai incet.
                        Bottom line : esti rapid, si mingea e rapida...esti lent, si mingea e lenta.
                        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                        Comentariu


                        • #13
                          Daca imi permiteti sa-mi spun si eu parere: in combinatia din semnatura dumneavoastra, daca as dori sa sporesc putin viteza/puterea fara a pierde (prea mult) controlul, as schimba lemnul. De exemplu daca veti pune Xiom Omega IV Elite pe un lemn Xiom Ignito sau Xiom Strato veti castiga la capitolul putere, dar nu veti pierde controlul. Ambele lemne sunt considerate ca fiind cu un control foarte bun (bineintele sunt doar doua exemple, dar lista e mult mai complexa).
                          Nu va cunosc stilul de joc sau nivelul. Deci recomandarea este una destul de subiectiva. Insa am jucat cu aceste fete puse pe Xiom Ignito si pe Strato, si e o combinatie destul de rapida, insa cu controll bun.
                          Am jucat putin si cu Xiom Sigma Europa (tot pe Strato) si sunt 'racheta' (pentru mine). Bineinteles pentru jucatorii foarte avansati e o combinatie buna.
                          Poate ai ocazia sa incerci fețele sau lemnul inainte de a lua orice decizie. Iti faci o imagine mult mai clara despre ceea ce vrei.
                          Mult succes

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Dorell Vezi post
                            Poate sunt plictisitor sau agasant (si imi cer scuze ptr. asta) dar chiar nu stiu ce sa fac...Joc su setup-ul din semnatura si cat de curand vreau sa schimb fetele.Problema este ca nu stiu ce sa aleg intre Rakza 7 sau Xiom Omega(Vega sau Sigma) Pro...Pe unele site-uri lumea se plange ca Xiomul are probleme cu condensul si durabilitatea ,pe alte site-uri este invers..Si tot asa..
                            Rog pareri...
                            TB ZLF - T05 / T05

                            Comentariu


                            • #15
                              Am jucat cu sigma - pe lemn cu carbon si era un setup rigid .acum e la fratele meu e pe un lemn off dar fara carbon si e superba.Ca durabilitate mi se par cele mai bune binenteles doar daca nu vrei sa toci vinete pa masa de tenis.cat despre omega (pro si in cazul sigma) sunt fetele ideale pt un fh puternic.despre umiditate chiar rakza 7 chiar sunt sensibile si am evitat si eu sa le achizitionez pt ca transpir abundent.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Dorell Vezi post
                                Poate sunt plictisitor sau agasant (si imi cer scuze ptr. asta) dar chiar nu stiu ce sa fac...Joc su setup-ul din semnatura si cat de curand vreau sa schimb fetele.Problema este ca nu stiu ce sa aleg intre Rakza 7 sau Xiom Omega(Vega sau Sigma) Pro...Pe unele site-uri lumea se plange ca Xiomul are probleme cu condensul si durabilitatea ,pe alte site-uri este invers..Si tot asa..
                                Rog pareri...
                                salut
                                srry pt postul gol de mai sus...probleme cu tastatura acuma le-am rezolvat...

                                de o saptamana mi-am schimbat setup-ul (cel din semnatura) de la Yasaka Ma Lin carbon cu Rakza 7 soft max pe ambele...
                                dupa 3 ore de acomodare (cat am reusit sa joc pana azi) pot doar sa spun ca: noul setup este mult mai rapid, capacele sunt extrem de iuti si ma asteptam sa dau mult mai multe in nori (cel putin la inceput) iar topspinul cu noua paleta nu mai are bolta asa de mare ca si cu rakza 7 soft ci merge razant cu fileul si (ma repet) mult mai repede (mi-a iesit chiar si topspin de pe masa)...de asemenea trag mult mai bine drept...
                                sper ca dupa cateva luni de joc sa ma obisnuiesc mai bine cu viteza cu care sare mingea din noua paleta si cu manerul lemnului pe backhand...ideea e ca nu mi se pare deloc o paleta greu de controlat desi are spin si viteza mare...trebuie doar antrenament muuuult
                                oricum eu sunt foarte multumit de ea (mersi pt. sfaturi Gabi Gogu si dl. Tibi)...
                                nu stiu inca despre durabilitatea si condensul noii fete dar la Rakza 7 pot sa spun ca am avut de vreo cateva probleme ori cu condensul...cu durabilitatea nu am avut mari probleme 8 luni cat le-am folosit...
                                TB ZLF - T05 / T05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de remusashi Vezi post
                                  salut
                                  srry pt postul gol de mai sus...probleme cu tastatura acuma le-am rezolvat...

                                  de o saptamana mi-am schimbat setup-ul (cel din semnatura) de la Yasaka Ma Lin carbon cu Rakza 7 soft max pe ambele...
                                  dupa 3 ore de acomodare (cat am reusit sa joc pana azi) pot doar sa spun ca: noul setup este mult mai rapid, capacele sunt extrem de iuti si ma asteptam sa dau mult mai multe in nori (cel putin la inceput) iar topspinul cu noua paleta nu mai are bolta asa de mare ca si cu rakza 7 soft ci merge razant cu fileul si (ma repet) mult mai repede (mi-a iesit chiar si topspin de pe masa)...de asemenea trag mult mai bine drept...
                                  sper ca dupa cateva luni de joc sa ma obisnuiesc mai bine cu viteza cu care sare mingea din noua paleta si cu manerul lemnului pe backhand...ideea e ca nu mi se pare deloc o paleta greu de controlat desi are spin si viteza mare...trebuie doar antrenament muuuult
                                  oricum eu sunt foarte multumit de ea (mersi pt. sfaturi Gabi Gogu si dl. Tibi)...
                                  nu stiu inca despre durabilitatea si condensul noii fete dar la Rakza 7 pot sa spun ca am avut de vreo cateva probleme ori cu condensul...cu durabilitatea nu am avut mari probleme 8 luni cat le-am folosit...
                                  Sa ma scuzati ca fac off-topic,dar pentru o chestiune asa marunta,nu cred ca se merita sa deschid un topic nou :ce fete fara efect de catapulta mai cunoasteti?credeam ca numai eu am problema cu unghiul de aruncare al rakzei 7 soft,dar se pare ca nu sunt singurul
                                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                  FH: Tenergy 05
                                  BH: Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de george25 Vezi post
                                    ..............ce fete fara efect de catapulta mai cunoasteti?................
                                    Iarba, anti-spin-ul etc.
                                    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Kobalt Vezi post
                                      Iarba, anti-spin-ul etc.
                                      Multumesc pentru ironia ascunsa,o merit daca nu ma exprim cum trebuie-greseala mea,trebuia sa fiu mai atent la exprimare-fete medium-soft fara efect pronuntat de catapulta,asta caut,o alternativa mai cuminte la rakza 7 soft,sa arunce mai jos,si poate viteza mai mica
                                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                      FH: Tenergy 05
                                      BH: Dignics 05

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Poate Xiom Vega Elite? Eu cand am dat cu ele mi s-au parut mai moi si mai "cuminti" decat Vega Euro / Rakza 7 Soft / Vega Pro / Rakza 7...dar asta e doar ce simte mana mea...
                                        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          am jucat ieri cu paleta cu fete xiom si m-am acomodat cat de cat.azi am uitat-o acasa si am jucat cu prima.diferente intre ele.li pingul e grea cu fetele sigma pro de 2.2,imi da senzatia de siguranta,ca sa zic asa.se duce bine.efect bun.am jucat cu cineva incomod care juca mult pe efect si cu mingii scurte.m-a deranjat un pic pana sa le returnez bine. i-am intors efectul si cum a ridicat-o, l-am amendat.daca la prima lovitura trasa,mai putea sa raspunda, la a doua nu mai apuca.la inceput, am dat cateva in tavan dar m-am obisnuit f rapid.fetele mi se par mai rezistente la praf decat big slamul si decat copa silver. nu am experienta cu paletele bune.nu cunosc prea multi termeni tehnici.dar la 130 de kg ale mele,zic ca ma misc bine.raman in urma la retururi din cauza burtii,pe care sper sa o dau jos.pana la urma eu vreau sa fac miscare si nu performanta. cred ca am "nimerit" paleta. maine o sa i-o arat cuiva care se pricepe bine si care a facut tenis de masă de performanta acu 20 de ani.azi i-am luat un set si am pierdut 2 la avantaj.am pierdut vreo 10,niciunul sub 10.ceea ce ptr mine e o performanta.plus ca i-am luat cateva mingi,care ptr mine au contat chiar mai mult decat setul castigat.am comentat,mai pe larg,ca sa aveti o idee despre ce stiu si ce nu stiu.si sa nu luati f in serios aprecierile mele despre fete si implicit paleta.am luat aceasta paleta ptr ca imi place sa atac.nu am rabdare ptr "tzacaneala".plus ca mi se pare mai spectaculos.am luat un lemn usor de atac si cu ceva control,"asortat" cu doua fete grele,tari si cu efect si zic ca mi-a iesit.multumesc celor care isi spun parerea cu competenta pe acest forum,domnului aurel-ionut,care mi-a dat cateva sfaturi si caruia ii cer scuze ca nu le-am urmat ad literam.dl tibi mi-a spus ca am ales bine si mi-a recomandat sa folosesc fete identice pe fh si bh ca sa nu am probleme de "interpretare".asa ca recomandarea mea este cititi,probati daca aveti unde,cereti parerea celor care se pricep aici pe forum si indrazniti sa luati ce considerati ca vi se potriveste.
                                          DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                          FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Multumesc tuturor pentru opinii!
                                            Nittaku Septear
                                            FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                            BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Unui coleg de antrenament i-a placut asa de mult de lemnul pe care il aveam(Xiom Jazz) incat am facut schimb.El avea YEO.Si ,intr-adevar,lucrurile sau schimbat mult.In bine!Am pastrat controlul si am castigat putere. Un lemn deosebit.
                                              Intre timp mi-a sosit si un alt setup comandat la dl.Gelu(ii multumesc si pe aceasta cale ):Septear (ST) cu fete Sigma Pro de 2.0.Prima impresie este ca paleta este mult mai grea decat YEO si asta datorita fetelor .Lemnul arata si este finisat excelent si se simte f.bine in mana.Duminica seara o sa-l pun la treaba!De-abia astept!!
                                              Nittaku Septear
                                              FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                              BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                pai e cam ce am si eu...doar ca la fete tu ai 2.0 eu 2.2
                                                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de laurentiucat Vezi post
                                                  pai e cam ce am si eu...doar ca la fete tu ai 2.0 eu 2.2
                                                  Deci sa inteleg ca te-ai acomodat f.repede cu ele...Ma bucur....
                                                  Nittaku Septear
                                                  FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                                  BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X