Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hurricane 3 National vs Neo Comercial vs Neo Provincial vs Neo National blue sponge

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Hurricane 3 National vs Neo Comercial vs Neo Provincial vs Neo National blue sponge

    Am scris un review comparativ intre fetele din titlu aici.
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Foarte interesant si in acelasi timp util!Multumim dn Cristi,de altfel toate subiectele abordate si lucrurile prezentate de dv mi se par foarte interesante!
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

    Comentariu


    • #3
      Foarte bun review!!! Am testat si eu mai multe variante H3 si parerea mea e ca varianta Provinciala e cea mai buna optiune dpdv calitate/pret .
      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
      Aristotle



      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de grasomega Vezi post
        Am scris un review comparativ intre fetele din titlu aici.
        Imi place ca va luati fete chinezesti si incercati apoi sa le faceti mai nelipicioase si mai moi.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de RBlade Vezi post
          Imi place ca va luati fete chinezesti si incercati apoi sa le faceti mai nelipicioase si mai moi.
          Azi mi-am revigorat si eu H3 Neo Provincial cu Booster, pai e alta treaba frate... suna normal Sa vezi ce treaba faina e si la H3 #19-ul de la tine, dupa ce i-am bagat o sticlutza de ulei de parafina
          De ce saracia nu face si DHS o fața cu burete de 36 duritate, sa vedem cum e ?
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #6
            #19 e de 36, dupa scara lor
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              Se simte si in burete "rigiditatea" comunista
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de RBlade Vezi post
                Imi place ca va luati fete chinezesti si incercati apoi sa le faceti mai nelipicioase si mai moi.
                Tu ai vazut cum sare mingea din chinezestile alea pe care le foloseste Wang Liqin de exemplu? Se vede cand bate mingea pe paleta inainte de serviciu. Ti se pare ca are vreo legatura cu ce obtii de la una din aia standard? Aia Nationala sare oricum mult mai tare decat oricare din celelalte chiar si fara tratament.
                Nu contest faptul ca un jucator profesionist loveste mult mai tare ca mine, dar chiar si pentru ei ar fi greu sa scoata atata putere din ele de la distanta. Diferenta este ca pe ale lor le trateaza fabrica, pe ale mele le tratez eu.

                Cum zicea un jucator: pentru cei mai buni jucatori, fabrica produce fete, le trateaza special si le ofera acestora gratuit. Pentru esalonul doi, fabrica le ofera fete standard pe care le trateaza chiar jucatorii (ilegal). Pentru ceilalti: fabrica produce fetele pe care acestia le cumpara si le trateaza singuri (ilegal). Toti au exact aceleasi probleme: oricand se poate intampla sa cada la testul de grosime sau de emisii de particule, cand joaca la evenimente ITTF.

                Paleta lui Zhang Jike:



                Observati marginea ridicata a fetei Hurricane = booster la greu!

                Si inca ceva: tare sau moale nu are prea multa relevanta. Mi se pare important sa fie dinamic si elastic. Lipicios imi place, dar, din pacate, un efect secundar al tratarii cu booster este ca lipiciul se reduce.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Si mai e ceva: fetele chinezesti, din cauza ca sunt lipicioase, sunt mult mai bune la preluari scurte si servicii scurte cu efect decat oricare europeana.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de grasomega Vezi post
                    Si mai e ceva: fetele chinezesti, din cauza ca sunt lipicioase, sunt mult mai bune la preluari scurte si servicii scurte cu efect decat oricare europeana.
                    Yep, complet de acord.

                    In alta ordine de idei toti joaca cu fete tratate, iar regulamentul spune ca tre sa joci cu fata asa cum vine din fabrica asa ca mi se pare o foarte mare ipocrizie ca cineva sa considere boosterirea fetelor ca ceva ilegal.
                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                    Comentariu


                    • #11
                      In fabrica le tuneaza cu "oxid de lalala", iar noi le tunam cu "parafina & company", care e detectabila la noile aparate. Asta e diferenta.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        "In alta ordine de idei toti joaca cu fete tratate, iar regulamentul spune ca tre sa joci cu fata asa cum vine din fabrica asa ca mi se pare o foarte mare ipocrizie ca cineva sa considere boosterirea fetelor ca ceva ilegal."

                        ITTF considera ca trebuie sa se joace cu fetele asa cum au fost aprobate de ei
                        in sensul asta boosterizarea din fabrica facuta pentru jucatori este evident ilegala
                        aici o scrisoare explicativa de la ITTF
                        http://www.ittf.com/stories/Stories_...ng___&ID=16062


                        inca o chestie, voi credeti ca H3 cu care joaca top chineze sunt h3 national aprobate ittf, disponibile pe toate drumurile ?
                        eu personal cred ca sunt tunate ilegal pentru ei din fabrica

                        eu tocmai am pe masa un h3 neo comercial la care ii dau de ieri dimineata cu baby oil pe burete, s-a burtit vreo 5mm deja
                        speranta mea este sa se mai inmoaie putin si sa-i creasca spin-ul

                        apropos, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, din experienta, despre cum cat si cand ar trebui dat cu J baby oil pe un h3 neo comercial nou pentru spin maxim ?

                        multumesc !
                        Ultima editare de danr; 19.ian.2012, 15:09.

                        Comentariu


                        • #13
                          Hmm ... nu cred ca lucrurile sunt chiar asa de simple.
                          Oricine se uita pe lista : http://www.ittf.com/stories/pictures/LARC_32B.pdf va vedea de exemplu ca pt H3 neo e o singura aprobare : 108. Dar in comert se gasesc o gramada de variante. Cum poate un oficial sa isi dea seama daca totul e in regula ??
                          http://www.ittf.com/stories/pictures...ol_BoD2011.pdf
                          In pdf de mai sus se descrie procesul de verificare al fetelor. Tot ce se spune e ca fata tre sa se gaseasca in lista de mai sus si sa treaca testele facute cu ENEZ si RAE. Evident ca aia din fabrica care tuneaza fetele au si ei un astfel de aparat si drept urmare fetele sunt tunate si cum trec toate testele sunt absolut legale din punct de vedere scriptic. Cu spiritul legii e alta poveste
                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Cam pripita afirmatia ca toti joaca cu fete tunate.
                            Cum adica fabrica tuneaza ilegal?!!, pai scrie chiar pe ambalaj "factory tunned".
                            (at)Grasomega, un cauciuc chinezesc pe un spring sponge ar fi ideal ?

                            Comentariu


                            • #15
                              (at)Grasomega:
                              Stiu de chinezi ca isi boosteaza fetele, chiar si cei mai buni le boosteaza din cate am vazut, nu sunt neaparat boosterite din fabrica. Stiu si ca fetele chinezesti sunt mai bune la preluari si servicii pentru ca sunt lipicioase...
                              Nu am vrut sa critic cu postul meu de mai sus, doar ca mi s-a parut putin amuzant ca le faceti mai europene (scria si ca ati luat tackiness-ul stergand-o cu mana).
                              Cred ca totusi principiile de baza care fac o fata chinezeasca trebuie sa ramana in picioare:
                              - tackiness
                              - topspinuri periate
                              - lipsa vitezei de mijloc (dupa cum ati spus) nu e neaparat un lucru rau. Chinezii, am observat, nu prea incep atacul cu un topspin lent, cum fac multi europeni.
                              Chiar daca sunt boosterite.
                              Repet ca nu am vrut sa critic calitatea si utilitatea articolului, doar mi s-a parut putin amuzant. Si nu am vrut sa spun ca sunt impotriva tunarii fetelor chinezesti...
                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de danr Vezi post
                                eu tocmai am pe masa un h3 neo comercial la care ii dau de ieri dimineata cu baby oil pe burete, s-a burtit vreo 5mm deja
                                speranta mea este sa se mai inmoaie putin si sa-i creasca spin-ul
                                apropos, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, din experienta, despre cum cat si cand ar trebui dat cu J baby oil pe un h3 neo comercial nou pentru spin maxim ?
                                multumesc !
                                Din pacate la mine varianta comerciala, dupa al 3-lea strat de ulei de parafina a iesit prin topsheet. De aceea ti-as recomanda sa dai doar doua straturi. Dar parerea mea nu e cea mai avizata. D-l Grasomega cu siguranta iti va oferi un raspuns veridic.
                                We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                Aristotle



                                Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                Comentariu


                                • #17
                                  P.S.: Daca un burete e elastic si saltaret nu inseamna neaparat ca are un top speed mare.
                                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de RBlade Vezi post
                                    (at)Grasomega:
                                    Stiu de chinezi ca isi boosteaza fetele, chiar si cei mai buni le boosteaza din cate am vazut, nu sunt neaparat boosterite din fabrica. Stiu si ca fetele chinezesti sunt mai bune la preluari si servicii pentru ca sunt lipicioase...
                                    Nu am vrut sa critic cu postul meu de mai sus, doar ca mi s-a parut putin amuzant ca le faceti mai europene (scria si ca ati luat tackiness-ul stergand-o cu mana).
                                    Cred ca totusi principiile de baza care fac o fata chinezeasca trebuie sa ramana in picioare:
                                    - tackiness
                                    - topspinuri periate
                                    - lipsa vitezei de mijloc (dupa cum ati spus) nu e neaparat un lucru rau. Chinezii, am observat, nu prea incep atacul cu un topspin lent, cum fac multi europeni.
                                    Chiar daca sunt boosterite.
                                    Repet ca nu am vrut sa critic calitatea si utilitatea articolului, doar mi s-a parut putin amuzant. Si nu am vrut sa spun ca sunt impotriva tunarii fetelor chinezesti...
                                    Nu-i problema, nu am luat-o personal, dar am vrut sa explic mai bine situatia.
                                    Chestia e ca fetele sunt trimise la aprobat doar topsheetul, nu este supus aprobarii si buretele. La masurare se masoara si dimensiunea logo-ului de pe topsheet. Cum zice si rflash, exista o singura aprobare si zeci de bureti sub cauciuc, iar cei care verifica nu pot sti ce-i cu buretii.
                                    Despre lipsa vitezei de mijloc pentru chinezi - sunt de acord. Eu nu sunt chinez si imi lipseste chestia
                                    Despre faptul ca am indepartat tackiness-ul cu mana - asta nu e de bine - nu ma asteptam sa fac asta, eu as fi vrut sa sterg fata si sa gasesc tackiness-ul de sub praf.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de victor0987 Vezi post
                                      Cam pripita afirmatia ca toti joaca cu fete tunate.
                                      Cum adica fabrica tuneaza ilegal?!!, pai scrie chiar pe ambalaj "factory tunned".
                                      (at)Grasomega, un cauciuc chinezesc pe un spring sponge ar fi ideal ?
                                      Nu stiu, incerc din nou in curad Palio Thors - topsheet chinezesc pe burete tensor de 54 grade si iti zic. Altfel, cred ca buretele Spring e cam moale pentru modul de utilizare al topsheetului chinezesc.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de RBlade Vezi post
                                        P.S.: Daca un burete e elastic si saltaret nu inseamna neaparat ca are un top speed mare.
                                        Da un exemplu, te rog. La aceeasi duritate si grosime, un burete tare si ne-elastic mai rapid ca unul moale si elastic, cu acelasi tip de topsheet dedesubt.
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de danr Vezi post
                                          eu tocmai am pe masa un h3 neo comercial la care ii dau de ieri dimineata cu baby oil pe burete, s-a burtit vreo 5mm deja
                                          speranta mea este sa se mai inmoaie putin si sa-i creasca spin-ul
                                          apropos, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, din experienta, despre cum cat si cand ar trebui dat cu J baby oil pe un h3 neo comercial nou pentru spin maxim ?
                                          multumesc !
                                          Dai cu ulei cu grija sa nu intre intre topsheet si burete. Cand ti se pare ca e curbata destul, o stergi bine si o lipesti. Joci 2-3 antrenamente. Daca e tot prea tare si lenta, o mai dai jos si dai jos adezivul de pe ea, dai din nou un strat de ulei, lipesti din nou si tot asa pana iti place. Trial and error.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            am avut si eu ceva de invatat din aceste articole mai ales ca si mie imi plac fetele chinezesti,mai ales din cauza pretului.....de ex daca va place viteza incercati un lemn f rapid cu ceva chinezesti pe el,va merge f bine si cu fete tunate si normale.....la nivel mediu cum sunt eu......oricum multumesc de review,am mai invatat cate ceva....am probat de curand o paleta cu lemnul t11 chinezesc si cu donic acuda s2 si avea o viteza infernala,dar pe acel lemn daca pun de ex 2 de china ar merge super ok pt atac...
                                            fh-xiom vega-pro 2mm
                                            blade--galaxy-v16
                                            bh-xiom omega tour--max

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              din experienta voastra cam cat tine spin-ul la h3 neo comercial ( inainte sa se degradeze semnificativ ) ?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Decat sa umblii cu uleiuri sau cu fel si fel de alte minuni pe acele fete chinezesti, mai bine pui un banut sub pernuta si ti-ai luat o fata tensionata, astfel scapand de aceste operatii migaloase!!!
                                                Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                                FH - Xiom Sigma II Pro
                                                BH- Xiom Sigma II Pro

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                                  Decat sa umblii cu uleiuri sau cu fel si fel de alte minuni pe acele fete chinezesti, mai bine pui un banut sub pernuta si ti-ai luat o fata tensionata, astfel scapand de aceste operatii migaloase!!!
                                                  salutare ...nu la oricine se poate aplica...si daca iei un tensor e ok dar va tine mult mai putin in timp decat o chinezeasca tratata si intretinuta corespunzator...o fata tensor costa cel putin 150 lei iar o chinezeasca poate fi si doar 20-30 lei....si daca te obisnuiesti cu ele poti scoate f mult dintr-o fata chinezeasca la nivel amator....
                                                  fh-xiom vega-pro 2mm
                                                  blade--galaxy-v16
                                                  bh-xiom omega tour--max

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X