Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Upgrade la Rakza 7 soft

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Upgrade la Rakza 7 soft

    Joc cu Rakza 7 soft cam de 4 luni,si simt nevoia de o fata cu ceva mai multa viteza,un pic mai dura,dar in acelasi timp spinoasa si controlabila,sa nu fie total diferita ,ci doar 1 pas si jumatate inainte sa zicem,sa simt diferenta,sa pot ataca ceva mai decisiv.Pe rever imi place enorm .Lemnul este yasaka sweden classic
    Multumesc anticipat pentru pareri
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    Yasaka Rakza 7
    Am eu una SH daca vrei sa o incerci. Nu tre sa o cumperi, poti sa-ti iei si una noua dupa, dar doar asa sa-ti faci o idee.
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3
      am incercat Rakza normal,e prea mult as vrea ceva intre ele,asta caut,prea mult inseamna ca e prea dura totusi,are 45 grade duritate iar soft 39,cred ca o fata la 41-42 ar fi perfecta,si inca o chestie,duritatea difera de la producator la producator?
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Razka 7 normala, pare un pas inainte, la ce joci tu.
        Si ramai si in zona de preturi decente.
        Mai sunt si XIOM Vega Pro, Donic Baracuda.
        Ai de unde alege.
        TsE

        Comentariu


        • #5
          http://mytabletennis.net/forum/forum...205&PID=574335
          DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
          FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

          Comentariu


          • #6
            ...eu iti recomand Donic Acuda S2...
            Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

            Lume multa, oameni putini...

            Comentariu


            • #7
              exact cu o virgulita inainte ar fi Baracuda Big Slam dar sa fie max, cateva grade la duritate in plus, ceva spin mai bun si o scanteie de viteza !
              Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

              Comentariu


              • #8
                Xiom Omega 4 pro sau Xiom Sigma pro 1,sigma e putin mai rapida decat omega asta e parerea mea.Stima
                Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                FH:Joola Rhyzm
                BH:Joola Samba+ max

                Comentariu


                • #9
                  Salutare George ! Parerea mea...vorbind fara pretenții,este ca daca Rakza 7 soft ți se pare ca te ține pe loc,a venit probabil timpul pt o Yasaka Mark V HPS Soft...Nu pretind a da sfaturi,ci recomand c.c. am încercat și chiar joc cu o Mark V HPS Soft max pe rever și-s foarte mulțumit de ea...buretele moale,destul de reactiv,nu da impresia unei...brute,dar e o bestie controlabila daca execuți mișcarile cum trebuie și te așezi bine la masa pt lovituri...Unde mai pui ca e facuta de aceeași firma și lemnul te ajuta,?n sensul de a te adapta cu ea cât m.bine și repede,se preteaza de minune pt jocul ALL+,adica poți taia cu ea sa-i zboare mingea din paleta oponentului(când e m.noua așa),sau sa dai un topspin sa lași asistența cu gura cascata...de ies retururile și la p.1 metru de masa...Acum,eu ți-am sugerat,tu...decizi ce vei face.

                  Comentariu


                  • #10
                    Dar Acuda S3?din ce am citit pe alte situri toata lumea e multumita de ea.O paralela intre s3 si s2?de la cineva care a jucat cu ambele fete?dintre acestea 2 oscilez acum

                    ---------- Post added 02.02.2012 at 12:41 ----------

                    Sa nu mai deschid alt topic-am citit undeva ca solutiile speciale de curatare,spuma,sau sprayul se aplica doar paletelor jucate un timp,4-5 luni,iar cele noi doar cu un burete umed.Eu am sters fetele mele aproape zilnic cu spuma Butterfly,dupa fiecare antrenament.Pe viitor,cand cumpar o fata noua e recomandat sa o sterg doar cu apa calduta?
                    Ultima editare de george25; 02.feb.2012, 12:42.
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      S2 pentru FH si S3 pentru BH. Eu am jucat cu S2 pe FH, are control foarte bun, spin si viteza mare. In plus topsheetul este foarte durabil in conditiile in care cureti fata dupa fiecare utilizare si eviti muchiile si colturile mesei. Multe alte fete fac franjuri la margine, doar din simplul contact cu mingea in aceasta zona. Acest fenomen nu l-am observat insa la S2.
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Acuda S3 este moale, are duritate 37,5 grade pe scala ESN - echivalent 25 grade pe scala folosita de Butterfly si DHS. Tenergy 05 are 36 grade.
                        Dupa parerea mea, fata este buna pe BH, dar pentru jucatori intermediari. Pentru avansati va parea prea moale. Pentru incepatori va fi poate prea rapida. Grosimea max este mai greu de stapanit.
                        Daca ai un lemn OFF+ sau OFF++ (depinde de scala folosita de producatori), atunci este posibil sa fie buna si la FH, dar la distanta de masa trebuie sa dai tare in minge, nu poti sa dai topspin mangaiat - n-are forta.
                        Acuda S2 are duritate 42,5 grade - n-am jucat cu ea, dar banuiesc ca este asemanatoare cu alte fete cu aceeasi duritate. Unii ziceau ca ar fi similara cu Baracuda, dar mai rapida si cu spin mai mic (lucru oarecum logic, zic eu). Comparabila ca duritate cu Rakza 7 soft.
                        Mie imi place Baracuda - control bun, spin excelent (mai mic decat Tenergy, totusi, mai ales la loviturile tari), duritate aproximativ 43 grade (ESN), dar cu un topsheet mai tare, care o face sa se simta mai dura.
                        O sa probez un Acuda S1 in curand, dar aia este tare - 47 grade pe scala folosita de ESN, comparabila cu Vega PRO, Omega IV Pro, Palio Blitz, Rakza 7 etc. Diferenta sta in topsheet si in asezarea pips-ilor.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Pe Bh sunt foarte multumit de rakza 7 soft de 2.0.doar pe Fh vreau sa schimb,cu o fata cu care pot da atat topspin moale,cat si mai in forta.Lemnul este Sweeden Classic All+.Ma gandeam sa i schimb cu Nittaku Septtear,daca cu el voi castiga la viteza,dar fara sa pierd din control
                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Cu Septear vei castiga la viteza, dar cu siguranta nu vei pastra controlul. Nici nu este posibil, diferenta de viteza fiind prea mare.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              O singura intalnire cu mine si cu domnul Aurel iti poate facilita drumul spre o noua fata de fh. Motivul, ai ce proba
                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                              Comentariu


                              • #16
                                Cu domnul Aurel m-a intalnit intamplator la Viva Sport cand a venit cu Andrei XD,dar nu am putut sta si am schimbat cateva mingi doar.
                                Sa se mai incalzeasca,sa trecem pe plus la grade Celsius si va provoc la un meci,pe tine si pe domnul Aurel.
                                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                FH: Tenergy 05
                                BH: Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ce atata caldura, eu acum ma duc la sala
                                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Poti incerca si Xiom Omega IV euro...nu are un pret exorbitant...
                                    Blade: Viscaria, FL
                                    fh: T05, 2,1 mm, black
                                    bh: T05, 2,1 mm, red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      pretul nu este o problema,imi permit o fata intre 100-150 ron,daca imi place cum se comporta
                                      ---------- Post added 02.02.2012 at 16:32 ----------
                                      Imi cam face cu ochiul Omega Iv euro,chiar are asa mult control cum sustin cei de la Xiom?
                                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                      FH: Tenergy 05
                                      BH: Dignics 05

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de george25 Vezi post
                                        pretul nu este o problema,imi permit o fata intre 100-150 ron,daca imi place cum se comporta
                                        ---------- Post added 02.02.2012 at 16:32 ----------
                                        Imi cam face cu ochiul Omega Iv euro,chiar are asa mult control cum sustin cei de la Xiom?
                                        Parerea mea este ca pe lemnul tau chiar si Omega Pro ar fi controlabila..In general fetele de la Xiom sunt controlabile..
                                        Nittaku Septear
                                        FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                        BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Dorell Vezi post
                                          Parerea mea este ca pe lemnul tau chiar si Omega Pro ar fi controlabila..In general fetele de la Xiom sunt controlabile..
                                          am dat cateva mingi cu o paleta cu lemn yasaka extra 7 si fete xiom vega euro pe Fh si Vega Pro pe Bh si mi s-a parut foarte greu de controlat,au fetele de la xiom din ce am vazut un tensor special,diferit de cele ale fetelor donic,sau yasaka,se simte mult mai dur,cel putin parerea mea.
                                          Fetele din gama Omega nu le-am incercat inca,nu stiu cum se comporta
                                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                          FH: Tenergy 05
                                          BH: Dignics 05

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Vega Euro ti sa parut tare? Nu cred ca este mai tare decat Rakza 7 soft dar are un simt mai "carnos", asa cum aveau pe vremuri "Yasaka Mark V". Din acest motiv si pentru ca mi se pare ca sunt mai constant in lovituri cu ele, mie-mi plac mai mult.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de george25 Vezi post
                                              am dat cateva mingi cu o paleta cu lemn yasaka extra 7 si fete xiom vega euro pe Fh si Vega Pro pe Bh si mi s-a parut foarte greu de controlat,au fetele de la xiom din ce am vazut un tensor special,diferit de cele ale fetelor donic,sau yasaka,se simte mult mai dur,cel putin parerea mea.
                                              Fetele din gama Omega nu le-am incercat inca,nu stiu cum se comporta
                                              Este o mare diferenta intre lemnul tau si Extra 7..
                                              Nittaku Septear
                                              FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                              BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Fetele de Xiom au un bun control
                                                Blade:Butterfly Innerforce ZLC
                                                FH: Donic Bluefire JP 01 max
                                                BH:Yasaka Rakza X max

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de george25 Vezi post
                                                  Joc cu Rakza 7 soft cam de 4 luni,si simt nevoia de o fata cu ceva mai multa viteza,un pic mai dura,dar in acelasi timp spinoasa si controlabila,sa nu fie total diferita ,ci doar 1 pas si jumatate inainte sa zicem,sa simt diferenta,sa pot ataca ceva mai decisiv.Pe rever imi place enorm .Lemnul este yasaka sweden classic

                                                  Multumesc anticipat pentru pareri
                                                  Poate ca ar trebui sa ramai cu echipamentul pe care-l ai, si sa incerci sa faci niste exercitii fizice pentru musculatura mainii, ca sa ma castigi un strop de viteza.
                                                  Marc Barbu

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X