Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Suprafata de joc-tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 17 (0 members and 17 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Suprafata de joc-tenis de masa

    Care sunt suprafetele de joc care se preteaza cel mai bine jocului de tenis de masă?
    Sunt in curs lucrari de cosmetizare a salii noastre de la Agnita si,printre altele,se are in vedere inlocuirea sau acoperirea parchetului existent(de peste 30 de ani)care este deteriorat in proportie de 48%.
    Se poate aplica peste parchet un linoleu sau alt produs care sa se preteze activitatiilor sportive si,in mod special,tenisului de masa?Asteptam sugestii:de unde,ce pret (nou sau second),conditii,etc.
    Multumesc.
    I love table tennis !

  • #2
    eu vreau sa-mi fac la primavara o incapere in care sa pun masa de tenis. ar merge peste o sapa de ciment o dusumea din lemn de brad pe care sa o impregnez bine cu ulei de in?
    DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
    FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

    Comentariu


    • #3
      la fosta sala aveam niste traverse de cauciuc...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        La Top Tenis Arena se joaca excelent pe Gerflor Taraflex TT http://www.gerflor.com/int/floors-fo...table,102.html
        Acu' cât o costa, si cine-o monta-o la noi in tara nu mai stiu. Dar poate gasiti mai multe informatii.
        Marc Barbu

        Comentariu


        • #5
          Daca nu aveti bani de Gerflor, stiu eu Sali ale Sporturilor din multe orase care au parchet pe jos, dar e musai sa nu fie din cel laminat, care se deterioreaza repede si devine foarte alunecos si nu-l recomand. Sunt bani aruncati. Mai bine dusumea data cu lac.
          De asemenea, exista si imitatii de Gerflor, dar acestea sunt de o calitate mult inferioara, probabil pe masura pretului platit.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            In nici un caz! Sub linoleu parchetul se va imbacsi datorita lipsei de ventilatie, apoi se va mucegai, sfarsind prin a prin a putrezi. Daca este atat de deteriorat incat musai sa-l inlocuiti, dupa ce l-ati scos,folositi o sapa autonivelanta., acoperiti cu folia care se pune subt parchetul laminat si apoi placi de OSB din acelea care se imbina prin nut-feder. Apoi se slefuieste si se protejeaza cu doua straturi de lac pentru parchet. Asa e facuta la Miercurea Ciuc sala de la Amigo, si e super!
            Ultima editare de laky; 07.feb.2012, 08:49.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              daca dai cu lac nu aluneca? pe mine ma batea gandul la scandura de brad de 2-2,5 faltuita sa se imbine bine,pusa pe niste membrana cauciucata de 1 cm sa zicem ca sa amortizeze socurile si sa elimine scartaitul....dupa care ulei de in si vopsea antiderapanta.
              mentionez ca n-am vazut nicaieri asa ceva,doar am cautat pe net una alta, de aceea si intreb.
              DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
              FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

              Comentariu


              • #8
                Luati legatura cu Sebi de la Moinesti va poate da detali cat la costat si cum se preteaza la tenis dusumeaua sali.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de laurentiucat Vezi post
                  daca dai cu lac nu aluneca? pe mine ma batea gandul la scandura de brad de 2-2,5 faltuita sa se imbine bine,pusa pe niste membrana cauciucata de 1 cm sa zicem ca sa amortizeze socurile si sa elimine scartaitul....dupa care ulei de in si vopsea antiderapanta.
                  mentionez ca n-am vazut nicaieri asa ceva,doar am cautat pe net una alta, de aceea si intreb.
                  Daca ai pantofi de sala, nu aluneca.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    acum ca s-a mai incalzit, trebuie sa fac necesarul de materiale ptr incaperea unde vreau sa instalez masa de tenis si sa incep sa le cumpar. ideea este ca nu m-am hotarat la dimensiunile ei. la latime m-am gandit la 5,5 m si la lungime 8 m, poate 8.5 m cu ceva probleme...(modificari).
                    vad la anuntul asta ca e cam ce vreau si eu ca suprafata ptr o masa:
                    "VIVA SPORT - Sala si Magazin Echipamente Tenis de Masa
                    SALA TENIS DE MASA: 10 mese, 40mp spatiu de joc/masa, lumina foarte buna, bar si o atmosfera prietenoasa"
                    ptr un joc de nivel mediu e suficient spatiu?
                    DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                    FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                    Comentariu


                    • #11
                      Trebuie avut in vedere si faptul ca nu e totuna a intra in spatiul mesei vecine sau a da cu paleta de perete (in cazul unei camere cu o masa).
                      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                      Comentariu


                      • #12
                        deci 8,5m *6 m si 3 m inaltime ar fi suficient?
                        DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                        FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                        Comentariu


                        • #13
                          La noi la Agnita spatiul de joc destinat unei singure mese este de 7x5x5(intr-o singura incapere,caci avem doua incaperi) si suntem foarte multumiti!La nevoie,pentru copii,punem cate doua mese,de-a latul salii,si tot e bine(mai bine decat nimic!!)Sigur ca,asa cum bine zice Florin,cu cat spatiul este mai mare cu atat mai bine pentru jucatori(mai ales pentru cei care prefera sa stea departe de masa).Oricum,noi asteptam cu sperante mari ca pana in vara sa ne "mutam" intr-o sala de sport adevarata,unde ar incape 8-10 mese.Si-atunci putem vorbi cu adevarat de CS Agnita tenis de masă,pentru performanta!
                          I love table tennis !

                          Comentariu


                          • #14
                            in sfarsit...am turnat sapa ,am ingropat si betonat tevile de fier care sunt stalpii de sustinere a acoperisului. am cam toate materialele cumparate, mai putin ptr peretii laterali, pe care nu m-am hotarat din ce sa-i fac( bca sau policarbonat).
                            problema este cu inaltimea incaperii. stalpii laterali sunt la 2,20 m iar cei centrali la 2,70 m , fiind limitat de foile de tabla de 3m lungime care vin fiecare pe cate o apa a acoperisului. mentionez ca lungimea incaperii va fi de 8,00 m iar latimea de 5.90m .
                            in concluzie. e suficient pe mijloc o inaltime de 2,70m sau mai trebuie sa fac modificari,adaugiri?
                            am termen cam pana saptamana viitoare cand dau drumul la acoperis. pana atunci astept sugestii.
                            DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                            FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                            Comentariu


                            • #15
                              pentru cei 8 m lungime ,aprox 2,6 m pe o parte a mesei ,este mai mult decat suficienta acea inaltime ; nu cred ca dai loburi de 4 m inaltime de la 2 m de masa...desi nu inteleg exact unde sunt amplasati stalpii centrali astfel incat sa ramana spatiu util de 8 pe 5,9..

                              Comentariu


                              • #16
                                la capete, pe mijloc am o teava de 8,30m (cam 12 cm grosime), ca atat e lungimea utila, groasa in carne bine, care sa fie drept grinda .iar de fiecare parte a mesei raman cam 2,78 m.m-as putea duce cu inca 50 de cm dar atunci trebuie sa mai torn beton sa tai stalpii si sa-i mut, sa inalt acoperisul si sa fac ceva gen ferma metalica.
                                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                Comentariu


                                • #17
                                  si o inaltime de 3,5 m e putin daca esti de nivel mediu spre avansat, de 2,78 m nu mai vorbesc. in plus te va deranja si iluminatul care e prea jos. o estompare ar fi sa montezi mai multe corpuri dar de putere mai mica. o alta solutie constructiva a acoperisului ar fi semirotund acoperit cu policarbonat , se curbeaza foarte usor, greutate mica( nu necesita o structura de rezistenta deosebita). ar trebui sa apelezi la cineva care se pricepe la confectii metalice ca sa nu muncesti de mai multe ori intr-un loc cu costurile de rigoare. succes!
                                  0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                  G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    merci adi- astea au ramas dimensiunile finale. modificarile la materiale si la planuri ar fi insemnat costuri considerabile. si asa am cheltuit dublu fata de ce am prognozat.plus ca mai am peretii laterali pe care vreau sa-i fac din bca dupa care vin finisajele.
                                    mi-as dori o dusumea macar,izolatie si ramane acum principala urgenta o solutie de iluminat acceptabila.
                                    m-am uitat la niste chestii cu leduri ptr consum mic sau surse puternice cu ceva filtre si care sa nu te orbeasca. daca altcineva are vreo idee mai buna...
                                    DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                    FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      azi termin acoperisul. cred ca peretii laterali ii fac din bca. iluminatul ramane o problema inca.vad ca lumea e in vacanta.
                                      DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                      FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        La iluminat, solutia recomandata de mine ar fi cateva neoane si ai si lumina suficienta si consum decent. Dar nu lua corpuri de neon chinezesti. Ciar daca sunt mai scumpe incearca sa iei Philips. La fel cu neoanele. Am schimbat in sala mica de la noi acum 2 ani aceste neoane si nu am schimbat niciunul inca. Succes!
                                        www.clubarena08.ro

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          neoanele sa le pun pe centru sau pe lateral?am 8,43 m lungime si 5,9 m latime.
                                          am facut "recensamantul" la ce imi mai trebuie. usa, geamuri, pereti,iluminat- 25 de mil.
                                          ar mai fi pe termen lung podeaua care ma cam sperie.
                                          Ultima editare de laurentiucat; 18.aug.2012, 22:00.
                                          DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                          FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Cred ca cel mai potrivit ar fi sa le dispui cu precadere pe centru dar nici marginile nu trebuiesc lasate in " intuneric" , chiar daca nu sint deasupra mesei , si cele de pe margini vor ajuta la o iluminare buna , uniforma , care deranjeaza mai putin decit daca "inghesui" tot deasupra mesei .
                                            O lumina buna ar fi de la cel putin 8 neoane mari in sus , cred ca 10-12 ar fi potrivit .
                                            Asa cum a zis Sorin , cauta lampi bune , cele chinezesti sint si la 12-15 lei buc (corpul de lampa) , dar tin foarte putin , cele cu "drosere" sint cele rezistente , mai sint unele care "zumzae" tare , in special cele romanesti , atentie si la asta ca daca e liniste o sa ai mereu un "decor sonor" de care nu o sa scapi .
                                            Cele cu leduri sint bune si consuma f. putin , tin si foarte mult dar costa la fel de mult .
                                            Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                            Fete de palete tenis de masa
                                            TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                            Comentariu

                                            Procesare...
                                            X