Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce paleta preferati dintre acestea?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 11 (0 members and 11 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce paleta preferati dintre acestea?

    Salut,

    Care vi se pare cea mai potrivita dintre cele 3 de mai jos. Aici ma refer la viteza si efect bune si foarte bune, insa si controlul sa nu sufere prea mult.


    1) lemn yasaka Ma Lin Extra Offensive
    FH: DHS H3 NEO
    BH: yasaka rakza 7 Soft.

    2)lemn Donic Li Ping Kitex
    FH si BH: Donic Baracuda OFF+

    3)lemn yasaka Ma Lin Extra Offensive
    FH/BH: yasaka Mark V HPS

  • #2
    mie nu-mi place nici una......daca nu stii sa joci f bine,viteza si spinul se intorc impotriva ta...deunazi iar a venit un incepator sa-si vanda paleta cu baracuda si acuda luata noua cu aproape 400 de lei de la cei care se pricep la oameni si la stilul lor de joc...daca esti incepator si e prima ta paleta,ia-ti un lemn all si 2 fete diferite cu burete mai subtire...eu joc pe fh cu gambler reflectoid de 1,5,lenta in felul ei...crezi cumva ca este careva sa-mi scoata smashurile?
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

    Comentariu


    • #3
      Depinde foarte mult de cat timp joci tenis de masă si ce nivel de joc ai,daca ai jucat doar ocazional,daca nu ai mai jucat cu o paleta profesionala pana acum.
      Din ce ai spus,inteleg ca esti incepator,pentru ca ai pus pe primul plan viteza.Nu viteza este totul la o paleta,ci controlul,spinul si cum o controlezi u.Viteza i-o poti da chiar tu prin miscarea accelerata a bratului.
      Sa iti raspund strict la intrebare,Ma Lin extra offensive este rapid,si se simte un pic rigid.Ar fi ideala o combinatie dupa parerea mea,cu Rakza 7 soft pe Bh si Yasaka Mark V HPs pe Fh,dar cu un lemn cu mai mult control,sa zicem yasaka Sweeden Classic,pe care il am eu si chiar ti-l recomand(nu ai trecut varsta asa ca imi permit sa te tutuiesc).
      Dar inca odata,totul depinde de gradul tau de pregatire,daca este prima paleta profesionala sau nu.Asta trebuie neaparat sa ne spui
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Poti sa ma tutuiesti George, sunt doar cu cativa ani mai mare decat tine. Sa revenim...daca am pus pe primul plan viteza, asta ma face incepator? Asa cum ziceam in primul post, vreau viteza, spin.. insa sa am si control. Intrebarea mea s-a referit care dintre acele palete indeplineste cel mai bine aceste criterii.
        Acum...joc de cativa ani buni, insa nu am avut ocazia sa joc prea des cu o paleta profesionala. Am folosit totusi palete decente. Doresc acum o ceva mai bun, imi place atacul si tocmai de aceea v-am cerut referire la respectivele palete de mai sus.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Joo Vezi post
          crezi cumva ca este careva sa-mi scoata smashurile?
          Da
          Jun Mizutani
          Tenergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            chiar daca ai sa te superi,esti incepator atata timp cat n-ai jucat constant cu o paleta profi...chiar si felul in care ti-ai aranjat materialele denota faptul asta...donic la donic,yasaka la yasaka...des aud incepatori ca vor o paleta toata butterfly...sau donic daca-s mai putin pretentiosi...toti am fost ca tine...ne credeam mari atacanti dar cum am dat de adversari buni,ne-am linistit rapid...amicul meu era la fel un mare atacant,voia tenergy,carbon,iar acum e cel mai defensiv jucator din cati am vazut...paletele insirate acolo is ok,dar tre sa ai deprinderi corecte...iar astea se-nvata in ani buni si in nici un caz cu palete din carrefour...daca miscarea nu-i corecta,spargi capul adversarilor...sigur o sa te mai sfatuiasca si altii...pui sfaturile cap la cap si spor la tenis
            ---------- Post added 06.02.2012 at 19:36 ----------
            nu confunda smashul cu topspinul sau loviturile drepte...cand jucam urmatoarea data,o sa numaram smashurile scoase de tine
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #7
              parerea mea. daca ai ocazia sa le tii in mana si sa joci cu ele o "ghicesti" din prima. sper sa nu fi fost doar o potriveala la mine. eu am luat prima paleta bazandu-ma pe dl tibi. e ok. dar parca simteam nevoia de altceva. am citit pe aci si am cerut sfatul celor care mi s-au parut avizati dupa varsta si dupa sa zicem calitatea postarilor si respectul cu care erau tratati de ceilalti, dar hotararea am luat-o singur. de doua luni cu exceptia ultimelor 4 zile am jucat aproape zi de zi cel putin 2 ore si am simtit ca avansez de la meci la meci,ca sa zic asa. am hotarat sa joc cu ea anul asta pana o sa iau luciul dupa masa si spinul de pe fete. dupa care sa trec la tenergy 05 si la un lemn pe baza de carbon.
              lemnul meu mi se pare ok foarte ok in configuratia "nimerita" de mine, dar nu stiu cum vine cu alte fete. am luat paleta in "orb", tu daca ai putea pune mana pe ele inainte, o sa "stii"...mai ales ca vad ca esti in bucuresti si ai unde sa testezi. bafta!
              DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
              FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

              Comentariu


              • #8
                Nu am zis ca sunt vreun mare atacant, sau ca ma cred vreunul. Am zis ca imi place sa atac si vreau o paleta care sa ma ajute in acest sens. De acord, nu am jucat cu palete profesionale un timp constant ca sa acomodez si sa stiu ce mi se potriveste, insa asa cum spuneati mai sus, miscarea e totul, miscare pe care o deprinzi si cu o paleta care nu e in top.

                Comentariu


                • #9
                  Poti merge la Viva sport,sau la Top tenis arena,depinde in ce zona a Bucureștiului stai.In ambele locuri vei gasii oameni foarte amabili pe care daca ii rogi frumos,iti vor da paletele lor sa dai cateva mingi cu ele.
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de laurentiucat Vezi post
                    parerea mea. daca ai ocazia sa le tii in mana si sa joci cu ele o "ghicesti" din prima. sper sa nu fi fost doar o potriveala la mine. eu am luat prima paleta bazandu-ma pe dl tibi. e ok. dar parca simteam nevoia de altceva. am citit pe aci si am cerut sfatul celor care mi s-au parut avizati dupa varsta si dupa sa zicem calitatea postarilor si respectul cu care erau tratati de ceilalti, dar hotararea am luat-o singur. de doua luni cu exceptia ultimelor 4 zile am jucat aproape zi de zi cel putin 2 ore si am simtit ca avansez de la meci la meci,ca sa zic asa. am hotarat sa joc cu ea anul asta pana o sa iau luciul dupa masa si spinul de pe fete. dupa care sa trec la tenergy 05 si la un lemn pe baza de carbon.
                    lemnul meu mi se pare ok foarte ok in configuratia "nimerita" de mine, dar nu stiu cum vine cu alte fete. am luat paleta in "orb", tu daca ai putea pune mana pe ele inainte, o sa "stii"...mai ales ca vad ca esti in bucuresti si ai unde sa testezi. bafta!
                    Da, asa ar fi cel mai bine, sa testez inainte, ca sa cumpar in cunostinta de cauza. Acum, insa, intreb sa imi conturez niste idei. Bafta si d-voastra!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de mar1 Vezi post
                      Nu am zis ca sunt vreun mare atacant, sau ca ma cred vreunul. Am zis ca imi place sa atac si vreau o paleta care sa ma ajute in acest sens. De acord, nu am jucat cu palete profesionale un timp constant ca sa acomodez si sa stiu ce mi se potriveste, insa asa cum spuneati mai sus, miscarea e totul, miscare pe care o deprinzi si cu o paleta care nu e in top.
                      Scuze ca te contrazis,dar unele miscari nu se pot invata cu o paleta din supermarketuri,cum ar fii de exemplu topspinurile,la care esential este ca mingea sa intre in burete si sa ii imprime spin si viteza,lucruri pe care paletele hobby nu o pot face,neavand tensor sau tehnologiile implementate de fetele profesionale.
                      O alta lovitura pe care nu o poti executa corect cu astfel de palete din magazine este topspinul de rever,acolo trebuie ca mingea sa fie catapultata serios de fata,iar o paleta ca gold cup sau cele din seria 400-500 de la Donic nu pot face nici pe departe acest lucru.Sa nu mai vorbim de spinul inexistent,aluneca mingea pe fete ca pe patinoar,in schimb ce fetele profesionale dau mingii un efect nebun,si e cu totul alta senzatie sa inveti sa implementezi spin cu fete adevarate -sa vezi cum mingea face aceea curba,pentru mine e cel mai frumos lucru din tenisul de masa
                      Bafta la testat si sper sa faci cea mai buna alegere
                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                      FH: Tenergy 05
                      BH: Dignics 05

                      Comentariu


                      • #12
                        da...sunt destui oameni de isprava in bucuresti care sa-ti imprumute putin paletele lor...ieri am jucat de amuzament c-o paleta din comert...parca jucam cu iarba,nici o legatura cu fetele profi...ai sa simti diferenta...eu am simtit-o cand primeam serve spinoase si le returnam prin pereti...
                        tibhar def plus jumulita
                        gambler reflectoid 1,0
                        dawei 388 D-1 ox

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna seara/ziua!Domnule mar1 eu v'as sfatui ca paleta dumneavoastra sa fie compusa dintr-un lemn all,all-,all+ pentru a avea un control bun,fete Samba+,Andro plasma 430,daca este prima data cand detineti o paleta professionala asta ar fii o obtiune cat de cat si va spun ca si astea sunt prea greu de controlat.Ma Lin Extra OffensiveFH: DHS H3 NEO BH: yasaka rakza 7 Soft.,daca doriti sa "taiati lemne" pe masa de tenis cumparati prima alternativa...,de restu nici nu mai zic, dumneavoastra deja v'ati aruncat la offensiv si la fete foarte "tari",asa am facut si eu prostia am detinut un Andrej Mazunov care avea viteza dar control mic si am pus Tenergy 05 pe el,ce am facut cat timp l'am detinut?Am tocat vinete pe masa si a trebuit sa il vand, nu eram facut pentru acel lemn...Eu va spun din propria experienta ce mi s'a intamplat daca vreti sa ma ascultati bine daca nu tot bine!Stima.
                          Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                          FH:Joola Rhyzm
                          BH:Joola Samba+ max

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de mar1 Vezi post
                            Salut,
                            Care vi se pare cea mai potrivita dintre cele 3 de mai jos. Aici ma refer la viteza si efect bune si foarte bune, insa si controlul sa nu sufere prea mult.
                            1) lemn yasaka Ma Lin Extra Offensive
                            FH: DHS H3 NEO
                            BH: yasaka rakza 7 Soft.
                            2)lemn Donic Li Ping Kitex
                            FH si BH: Donic Baracuda OFF+
                            3)lemn yasaka Ma Lin Extra Offensive
                            FH/BH: yasaka Mark V HPS
                            As alege intre primele doua pentru viteza si spin. A doua va fi mai saltareata (si din cazua lemnului si din cauza fetelor) si cu control mai slab din aceasta cauza (din punctul meu de vedere).
                            Mie mi-ar placea mai mult H3 Neo pe forehand si cred ca spinul pe care il puteti obtine pe forehand cu H3 e mai mare decat cel pe care l-ati obtine cu baracuda.
                            Deci pana la urma, eu as juca cu prima paleta, pentru ca mi se pare ca impaca cel mai bine spinul, viteza si controlul.
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #15
                              daca ai drum prin fetesti sau tandarei si nu te grabesti iti pot da paleta mea sa-ti faci o idee. o(le) am tot timpul in masina. daca ai pune pe li ping, yasaka rakza 7 soft ar fi ceva gen a mea, dupa cate am citit la proprietatile fetelor.
                              DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                              FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                              Comentariu


                              • #16
                                Aceasi parere o am si eu. Nimeni de aici nu poate sa`ti spuna ce setup ti se potriveste, decat mana ta. Trebuie sa incerci mai multe variante sa iti faci o idee despre lemne cu carbon, cu zylon , lemne hinoki , balsa si de sumedenia de fete care exista.Te asigur ca daca vei intalni o configuratie care o sa ti se potriveasca...o sa iti dea impresia ca joci de ceva timp cu ea.
                                Asteptam sa ne anunti ce ai ales si cum merge treaba.
                                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                BH : Tenergy 05Fx
                                FH : Tenergy 05Fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  Salut. Am reusit sa testez ceva palete, insa nu ceea ce as fi vrut si aici ma refer la Sweden Classic si Bty Primorac. Ca fete am testa Rakza 7 Soft pe Ma Lin Extra offensive, Donic Blue enforce cu Pryde 40, un lemn off(nu mai stiu care) cu Baracuda si unul Off+(acelasi cu cel anterior) cu fete Desto.
                                  Mi-au placut Pryde ca fete, insa nu si lemnul, as fi preferat putin mai rapid. Yasaka Extra Off cu Rakza 7 mi s-a parut cel mai rapid. Daca lemnul ar fi fost cu o treapta mai lent, cu putin mai mult control, ar fi fost mai pe gustul meu.
                                  As vrea sa incerc in continuare combinatia intre Yasaka Sweden si Rakza 7Soft, insa in acest caz ma gandesc ca o sa se piarda mult din viteza, chiar daca voi castiga la capitolul control.
                                  Asa ca ma gandeam ca la Sweden sa pun ori Rakza 7 pe Fh si Bh ori Rakza 7 pe BH si FH ceva mai rapid, poate Mark V HPS sau ceva de la XIOM? Astept niste sugestii.
                                  Multumesc!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cand iti faci calculele vis-a-vis de viteza setupului cu care joci sa te gandesti la un lucru foarte important viteza care la antrenamente ti se pare ca lipseste s-ar putea sa ti se para ca e prea mare atunci cand joci pe puncte. Asta e o chestiuta de cele mai multe ori semnificativa asa incat eu zic sa o analizezi putin. Spor la alegeri !
                                    Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      intr-un fel asa e, incepi usor ... dar trebuie sa termini exploziv...
                                      DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                      FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                      Comentariu

                                      Procesare...
                                      X