Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

kreanga carbon

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • kreanga carbon

    va salut! am vazut azi un lemn kreanga carbon nou, la cineva ,si parca avea o folie pe lemn .aia de pe lemn e intradevar o folie care se desface sau ce rol are?
    timo boll zl
    tenergy fx

  • #2
    cica kreanga Carbon e la un pas de ilegalitate din cauza foliilor alea ...
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Eu am vazut una si nu mi sa parut a fi o folie, ci vopsea acrilica care "imbraca" lama peste tot, inclusiv pe muchii. De altfel unii se mai plang ca li sa cam "coscovit" pe ici pe colo.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Kreanga Carbon...

        Joc cu Kreanga Carbon de vreo doi ani ... Cam ce ar fi de spus: într-adevar e o "vopsea" si nu o "folie" care favorizeaza desfacerea cu usurinta a fe?elor dupa un antrenament; dar ai ?i mari b?t?i de cap datorit? faptului ca trebuie să relipe?ti fe?ele dup? dou? ore de joc, fiindc? se dezlipesc. Mie nu mi s-a 'co?covit' deloc lemnul, dar am folosit numai solu?ii de lipit profesionale si nu toluen sau mai stiu eu ce improviza?ii. Oricum, stratul de "vopsea" e destul de gros...
        Pe de alt? parte, e un lemn care nu e deloc u?or de st?pânit: daca nu ai lovituri corecte ?i dac? e?ti obișnuit să joci aproape de masă mai bine stai departe de el.
        Cred că cel mai bine se potrive?te celor care sunt obi?nui?i să ini?ieze atacul ?i au un joc în for?? la semi-distan??. Am încercat foarte multe combina?ii de fe?e, dar doar câteva s-au comportat cât de cât ok pt stilul meu: Bryce (1,9); BryceFX (1.9 mm), Sriver FX sau EL (2.1 mm), si Yasaka Mark V 30 (2 mm). Nu este un lemn recomandat începătorilor...P?rerea mea.
        Visco apropo, ca ?i Ishlion-ul t?u, cred că tehnologia de fabrica?ie e asem?n?toare. M? întreb dac? sunt diferen?e majore între cele dou? lemne. Poate ne întâlnim să schimb?m ni?te impresii...

        Comentariu


        • #5
          la cine am vazut-o eu ,avea pe ea tackiness de 1,9 dar nu sarea din ea de loc .cred cea nu sa potrivesc deloc fete mai moi pe ea.
          timo boll zl
          tenergy fx

          Comentariu


          • #6
            ceea ce vreau sa subliniez e ca din combinatia pe care am vazut-o ,se comporta ca o paleta defensiva.oricum am vazut ca avea un control mare,fata de timo boll spiritul meu cu fete sriver l si s
            timo boll zl
            tenergy fx

            Comentariu


            • #7
              Re: Kreanga Carbon...

              Sory, mesaj dublat
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Re: Kreanga Carbon...

                Postat în original de Mihai-Gabriel
                Joc cu Kreanga Carbon de vreo doi ani ... Cam ce ar fi de spus: într-adevar e o "vopsea" si nu o "folie" care favorizeaza desfacerea cu usurinta a fe?elor dupa un antrenament; dar ai ?i mari b?t?i de cap datorit? faptului ca trebuie să relipe?ti fe?ele dup? dou? ore de joc, fiindc? se dezlipesc. Mie nu mi s-a 'co?covit' deloc lemnul, dar am folosit numai solu?ii de lipit profesionale si nu toluen sau mai stiu eu ce improviza?ii. Oricum, stratul de "vopsea" e destul de gros...
                Pe de alt? parte, e un lemn care nu e deloc u?or de st?pânit: daca nu ai lovituri corecte ?i dac? e?ti obișnuit să joci aproape de masă mai bine stai departe de el.
                Cred că cel mai bine se potrive?te celor care sunt obi?nui?i să ini?ieze atacul ?i au un joc în for?? la semi-distan??. Am încercat foarte multe combina?ii de fe?e, dar doar câteva s-au comportat cât de cât ok pt stilul meu: Bryce (1,9); BryceFX (1.9 mm), Sriver FX sau EL (2.1 mm), si Yasaka Mark V 30 (2 mm). Nu este un lemn recomandat începătorilor...P?rerea mea.
                Visco apropo, ca ?i Ishlion-ul t?u, cred că tehnologia de fabrica?ie e asem?n?toare. M? întreb dac? sunt diferen?e majore între cele dou? lemne. Poate ne întâlnim să schimb?m ni?te impresii...
                La maner, tehnologia este asemanatoare dar in rest nu stiu ce materiale au folosit la Ishlion. Un lucru este clar: Este mai usor si probabil, aproape la fel de rapid. Eu am pe el Plasma 380 care-mi convin cel mai mult din gama, pt ca sunt cele mai moi (desi tot tari sunt fața de cele relipite). Poate reusim sa ne vedem odata sa facem un schimb de experientza.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Draga Visco, uite ce m-a pus f tare pe ganduri:

                  http://www.gotabletennis.com/Butterfly_ ... fb-ish.htmhttp://www.gotabletennis.com/Butterfly_ ... fb-krc.htm

                  Nu cumva acel + 0.2 la Speed e dat chiar de acea "vopsea" ? Nu-ti ascund ca sunt f f curios. Asta daca e sa-i credem pe expertii astia in marketing
                  Pe de alta parte am dat cu inca vreo 4-5 lemne Kreanga Carbon, si-ti pot spune cu certitudine ca nu sare ca al meu. Stiu ca e ciudat, dar eu l-am ales din vreo 8 sau 9...Mai e si chestie de noroc...Pe de alta parte este vorba si de o tehnica un pic diferita de lipire a fe?elor. Eu lipesc fe?ele uscate (dupa ce am aplicat solutie in doua randuri, cu opt treceri verticale si orizontale) pe lemnul inca ud...

                  Draga Visco, in mod sigur ne vom intalni curand. Am sa-ti scriu pe MP...

                  Comentariu


                  • #10
                    Eu folosesc aceiasi tehnica de lipire, pe considerentul ca solventii trebuie "capturati" intr-o cantitate cat mai mare, nu lasati sa se evapore. De aceia unii pun fețele proaspat date cu adeziv pe o bucata de sticla sau alte materiale lucioase, neporoase, pentru a nu permite evaporarea solventilor pana la aplicarea fetelor pe lemn. In schimb eu nu am deocamdata tehnica necesara pentru a putea "stapanii" fețe foarte rapide precum Bryce.
                    Pe site-ul unde apare Ishlionul este facuta o mica graseala deoarece se vorbeste de carbonul uniaxial din componenta lemnului dar in poza apare carbonul normal (tesatura) care se foloseste la lemnele "obisnuite".
                    In alta ordine de idei, saptamana viitoare voi fi plecat din București dar cand ma intorc, poate stabilim o intalnire.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      kreanga carbon strikes back

                      mi se pare o combinatie ff reusita intre viteza si control. poate de aceea ma regasesc in acest lemn.
                      l-am luat, avand drum prin bruxelles direct de la dandoy sports. intr-adevar, ciudatenia mare este cu lipitul. noroc ca mi-am luat un bidon de un litru de glue...
                      se dezlipeste ff usor si ff repede. cu siguranta este o tehnica anume de lipt la el, avand in vedere acel strat de vopsea sau ce o fi care acopela lama.... am incercat mai multe tehnici, insa se pare cea a lui mihai este cea mai buna. acum sa vedem , maine seara merg iar la una mica cu baietii...
                      daca mai aveti tipsuri legate de lipire, va rog sa postati...

                      multumesc
                      Kreanga Carbon
                      Bryce Fx PowerSponge

                      Comentariu


                      • #12
                        Am citit pe un forum strain ca acest lemn este ilegal, stiti ceva de acest lucru?
                        http://www.mytabletennis.net/forum/foru ... 13022&PN=1
                        Blade: Butterfly Schlager Carbon
                        FH:TENERGY 05
                        BH:TENERGY 05

                        Comentariu


                        • #13
                          citisem si io asta pe undeva - cica de catea luni s-a dat o lege ca pliul de deasupra a lemnului nu trebe sa aiba folii sau altceva ... da-l cu smirghel
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: kreanga carbon strikes back

                            [quote="nickson"]mi se pare o combinatie ff reusita intre viteza si control. poate de aceea ma regasesc in acest lemn.
                            l-am luat, avand drum prin bruxelles direct de la dandoy sports. intr-adevar, ciudatenia mare este cu lipitul. noroc ca mi-am luat un bidon de un litru de glue...
                            se dezlipeste ff usor si ff repede. cu siguranta este o tehnica anume de lipt la el, avand in vedere acel strat de vopsea sau ce o fi care acopela lama.... am incercat mai multe tehnici, insa se pare cea a lui mihai este cea mai buna. acum sa vedem , maine seara merg iar la una mica cu baietii...
                            daca mai aveti tipsuri legate de lipire, va rog sa postati...

                            multumesc[/quote


                            Eu folosesc Cliky Press de la Yasaka si nu am avut nici o data probema asta cu dezlipitul aiurea. Dar atentie, nu trebuie nici sa exagerezi cu presa pt ca reduci elasticitatea feței. O presiune moderata timp de 30 min- 1 ora, este suficienta. Bineinteles ca depinde de adeziv.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X