Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfat lacuirea lemnului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 8 (0 members and 8 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sfat lacuirea lemnului

    as dori un sfat de la cei mai experimentati.am achizitionat un clipper si as dori sa stiu daca ar trebui lacuit acest lemn. multumesc.
    Valcu Alin

  • #2
    Pai...am cumparat un clipper nou-nout, de la reprezentanta Stiga din Romania. Am lipit cu stiga btg, poate cel mai usor de dezlipit lipici pe baza de apa. Am jucat cam 3-4 ore cu el si am decis sa icerc si alte fetel. De pe fh s-a dezlipit perfect fara sa ia nimic din lemn, pe bh...am dezlipit cu tot cu primul strat de lemn!!! Asa calitate proasta a lipiciului dintre straturile de lemn nu am vazut in viata mea la un lemn, la nici o firma! Nici macar la cele chinezesti! Il tin si acum nou-nout in cutie, cu o fata da si cu alta...ba! Concluzia este ca desi nu recomand lacuirea pentru ca schimba un pic feeling-ul, in cazul de fata mi-as fi dorit sa lacuiesc inainte! Sau poate am fost doar ghinionist si am nimerit acel lemn defect din lotul de 10000! Daca mi-aduc aminte era si la promotie...
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      multumesc dado_daniel. mai astept sfaturi.
      Valcu Alin

      Comentariu


      • #4
        pe pingpongshop.ro este de cumparat lac donic cu 20 de lei...toate lemnele ce mi-au trecut prin mana le-am lacuit...un strat fin ajunge cat sa nu-ti intre apa in lemn si sa se desprinda mai usor fetele...cu un flacon din ala lacuiesti asa cel putin 10 lemne...sunt unele lemne lucioase ce nu trebuie lacuite, in rest ar fi bine sa le protejezi...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de dado_daniel Vezi post
          Pai...am cumparat un clipper nou-nout, de la reprezentanta Stiga din Romania. Am lipit cu stiga btg, poate cel mai usor de dezlipit lipici pe baza de apa. Am jucat cam 3-4 ore cu el si am decis sa icerc si alte fetel. De pe fh s-a dezlipit perfect fara sa ia nimic din lemn, pe bh...am dezlipit cu tot cu primul strat de lemn!!! Asa calitate proasta a lipiciului dintre straturile de lemn nu am vazut in viata mea la un lemn, la nici o firma! Nici macar la cele chinezesti! Il tin si acum nou-nout in cutie, cu o fata da si cu alta...ba! Concluzia este ca desi nu recomand lacuirea pentru ca schimba un pic feeling-ul, in cazul de fata mi-as fi dorit sa lacuiesc inainte! Sau poate am fost doar ghinionist si am nimerit acel lemn defect din lotul de 10000! Daca mi-aduc aminte era si la promotie...
          Daca iei legatura cu Dragos Balanescu, sunt sigur ca îti ofera garantie - stiu vreo cativa oameni care au beneficiat de ea.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Daca te decizi sa lacuiesti, stratul pe ca il dai sa fie foarte subtire(abia perceptibil), altfel vei avea probleme la lipirea fetelor. Aderenta solutilor pe baza de apa scade semnificativ in contact cu lacul. Vei fi nevoit sa dai toata fata jos, sa cureti lemnul si apoi sa il dai cu un smirgel foarte fin dupa care sa reiei procedura de lipire. Succes!
            YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de dado_daniel Vezi post
              Pai...am cumparat un clipper nou-nout, de la reprezentanta Stiga din Romania. Am lipit cu stiga btg, poate cel mai usor de dezlipit lipici pe baza de apa. Am jucat cam 3-4 ore cu el si am decis sa icerc si alte fetel. De pe fh s-a dezlipit perfect fara sa ia nimic din lemn, pe bh...am dezlipit cu tot cu primul strat de lemn!!! Asa calitate proasta a lipiciului dintre straturile de lemn nu am vazut in viata mea la un lemn, la nici o firma! Nici macar la cele chinezesti! Il tin si acum nou-nout in cutie, cu o fata da si cu alta...ba! Concluzia este ca desi nu recomand lacuirea pentru ca schimba un pic feeling-ul, in cazul de fata mi-as fi dorit sa lacuiesc inainte! Sau poate am fost doar ghinionist si am nimerit acel lemn defect din lotul de 10000! Daca mi-aduc aminte era si la promotie...
              ...si eu am avut exact aceeasi problema cu un clipper cumparat nou...un coleg din timisoara la fel, s-au desprins efectiv straturile exterioare de lemn...eu recomand lacuirea doar daca vreti sa lipiti neaparat cu apa...la lemnele sensibile ca clipper-ul eu folosesc lipici universal (un fel de speed glue) cu continut redus de volatina...
              Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

              Lume multa, oameni putini...

              Comentariu


              • #8
                eu l-am intrebat pe dragos balanescu de factura si garantie,mi-a spus de factura ca o voi primi, dar garantie nu. cred ca suferim si aici de ''produse pentru europa de est''. spun asta deoarece am constatat ca ,clipperul meu are mici imperfectiuni de finisare, adaugand la problema mentionata in doua randuri, anterior.
                Valcu Alin

                Comentariu


                • #9
                  Eu folosesc aracet in loc de lac

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de alinutu Vezi post
                    eu l-am intrebat pe dragos balanescu de factura si garantie,mi-a spus de factura ca o voi primi, dar garantie nu. cred ca suferim si aici de ''produse pentru europa de est''. spun asta deoarece am constatat ca ,clipperul meu are mici imperfectiuni de finisare, adaugand la problema mentionata in doua randuri, anterior.
                    Nu este chiar asa.Stiga intodeauna au stat mai prost la finisaje.Am avut lemne Stiga si din tara si din vest,erau la fel la finisaje.

                    Comentariu


                    • #11
                      [QUOTE=TRADU;111070]Daca te decizi sa lacuiesti, stratul pe ca il dai sa fie foarte subtire(abia perceptibil), altfel vei avea probleme la lipirea fetelor. Aderenta solutilor pe baza de apa scade semnificativ in contact cu lacul. Vei fi nevoit sa dai toata fata jos, sa cureti lemnul si apoi sa il dai cu un smirgel foarte fin dupa care sa reiei procedura de lipire. Succes![/QUOTE
                      Tradu are dreptate. Eu sugerez sa puneti apa in lacul nou achizitionat, cam 1/3 din volum. Eu asa fac si am o lacuire f fina, care aproape nici nu se vede.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        lucru foarte adevarat.
                        lipirea fetelor cu adezivi pe baza de apa pe lemne bine lacuite e o mare problema.
                        am fost si eu nevoit sa dau cu un smirgel foarte fin, pentru ca fata sa faca piza buna.
                        blade :TB ALC
                        fh : joola rhyzm-P, 2.0
                        bh : andro rasant grip, 2.0

                        Comentariu


                        • #13
                          Trebuie mentionat ca nu numai lemnul este in pericol daca nu este lacuit, ci si fetele. Adezivii astia pe baza de apa sunt asa de "pacatosi", ca ba lipesc extraordinar de puternic, ba lipesc prea slab pe margini. In primul caz, este un adevarat chin sa deslipesti fetele moi care se mai si rup, uneori.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            conteaza si lipiciul...eu,de ex n-am avut niciodata probleme la lipire sau dezlipire...fetele s-au lipit f.bine si s-au dezlipit f.usor...am folosit pana acum haifu iar acum folosesc tulpe...deunazi un amic se plangea de butterfly free chack ca i-a stricat fetele si nici nu le putea curata...a lipit apoi cu lipici de la noi,tulpe...a ramas f.surprins ce bine s-a lipit,ce usor s-au desfacut fetele si s-a apucat pe loc sa curete lipiciul ca mergea usor...toate fetele pe care le-am avut si le am n-au un strop de burete desprins...mentionez ca toate lemnele le dau cu un strat subtire de lac...
                            tibhar def plus jumulita
                            gambler reflectoid 1,0
                            dawei 388 D-1 ox

                            Comentariu


                            • #15
                              Pai da, "Free Chack" lipeste atat de tare, incat fetele care au duritate mai mica a buretilor, cum ar fi "Donic Desto F3 Big Slam" sau altele asemanatoare, nu se pot da jos de pe lemn, decat bucati. Am patit-o personal, cu fata absolut noua. Apoi este important si cum se poate curata de adeziv, fata deslipita de pe lemn. Din acest motiv, pt mine nu "exista" decat cateva feluri de adeziv pe baza de apa: "Spring Fresh", "Stiga Syncro BTG", "Tear Mender" si a intrat si "Haifu" in vederi, acum ca am citit ce spune Joo.
                              Ultima editare de Visco; 10.feb.2012, 16:55.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Joo Vezi post
                                conteaza si lipiciul...eu,de ex n-am avut niciodata probleme la lipire sau dezlipire...fetele s-au lipit f.bine si s-au dezlipit f.usor...am folosit pana acum haifu iar acum folosesc tulpe...deunazi un amic se plangea de butterfly free chack ca i-a stricat fetele si nici nu le putea curata...a lipit apoi cu lipici de la noi,tulpe...a ramas f.surprins ce bine s-a lipit,ce usor s-au desfacut fetele si s-a apucat pe loc sa curete lipiciul ca mergea usor...toate fetele pe care le-am avut si le am n-au un strop de burete desprins...mentionez ca toate lemnele le dau cu un strat subtire de lac...

                                De unde ati achizitionat adeziv Tulpe si la ce pret?
                                Multumesc anticipat
                                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                BH : Tenergy 05Fx
                                FH : Tenergy 05Fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  de la pingpongshop.ro...20 lei 100ml...am luat,mi-a placut si mi-am anuntat si amicii care nu stau pe forum si au luat si ei...dar am vazut ca nu mai au...cineva luase in urma cu un an lipici din asta si mi l-a recomandat...a spus chiar ca-l foloseste indoit cu apa...
                                  tibhar def plus jumulita
                                  gambler reflectoid 1,0
                                  dawei 388 D-1 ox

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu folosesc fixativ de par pentru lacuire...
                                    Fh: Rakza X
                                    Blade: Bty Innerforce ULC
                                    Bh: Rakza X Soft

                                    Comentariu

                                    Procesare...
                                    X