Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sugestie lemn si fata defensiva

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sugestie lemn si fata defensiva

    Buna ziua m-ar interesa o sugestie pentru un lemn si o fata pentru a face o paleta defensiva.
    As fi vrut sa fac o combinatie cu sweeper si cu butterfly long feint 2. Vreau sa am control mare cand joc.

  • #2
    lemn ANDRO FIBERCOMP iti recomand pentru control bun iar ptr. fete nu ma pricep.

    Comentariu


    • #3
      As fi vrut un lemn foarte usor. Am jucat mi se pare cu andro si am pus mana si pe sweeper si la sweeper ma simteam de parca nu aveam lemnul in mana si o tineam cu mai multa usurinta decat andro.Sweeperu are 70 g, andro 85

      Comentariu


      • #4
        Lemnele foarte usoare nu sunt stabile, adica sar bine numai cand dai cu centrul. Va doriti asta?
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          In principiu da de fapt da.... am un stil ciudat de a tine paleta: imi sprijin degetul opozabil pe centrul paletei. Consider ca am stabilitate mai mare si e stilul meu de a juca.

          Comentariu


          • #6
            o fata lisa defensiva pe care o recomand e gambler reflectoid...daca vrei iarba tre sa stii in primul rand de ce o vrei si ce-ai vrea sa faci cu ea...chiar daca in mare fac acelasi lucru, ele totusi difera...ai bh slab,vrei sa tai,sa blochezi,sa se duca mingile urat,sa ataci....lemne usoare sunt multe...dar cand ataci parca dai cu scandurica ( tre sa folosesti explozia bratului ),insa ajungi mai usor la minge...eu iti recomand un lemn de 80-85 grame care sa aibe in exterior lemn limba...de ex.yasaka sweden classic...
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Aurel Onut Vezi post
              Lemnele foarte usoare nu sunt stabile, adica sar bine numai cand dai cu centrul. Va doriti asta?
              Cred ca mai degraba flexibilitatea determina marimea sweet spot-ului.
              Un Galaxy T-11 de 65 de grame nu cred ca are un sweet spot mic, avand in compozitie un strat gros de balsa si carbon.
              P.S.: Scuze pentru mesajul oarecum off-topic.
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                Da, lemnele flexibile, au in general un sweet spot mai mic dar exista si multe lemne rigide (in general "allwood") cu aceasta "meteahna". Cu toate acestea, stabilitatea este mult mai strans legata de greutatea (masa) lemnului, decat de elasticitate. T11 este un "compozit" ofensiv, exceptie rara si nu foarte solida de la regula ca "lemnele foarte usoare, nu sunt stabile". Pentru lemne de aparare "allwood", regula este foarte valabila, indiferent daca degetul aratator este tinut corect sau pe mijlocul paletei. Nu intamplator, lemnele de aparare clasica, recunoscute ca fiind bune, au chiar si peste 90 de grame.
                P.S.-Suntem on-topic, atat timp cat putem sa ajutam initiatorul sa ia o decizie mai buna.
                Ultima editare de Visco; 15.feb.2012, 00:56.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Eu joc cu Xiom Magellan, este un lemn usor (80 grame), flexibil, cu un control extraordinar care sigur o sa-ti placa. Viteza este de Off-, dar iti spun, cu acest lemn controlezi orice lovitura.
                  Blade:Butterfly Innerforce ZLC
                  FH: Donic Bluefire JP 01 max
                  BH:Yasaka Rakza X max

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X