Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Novice in TDM vreau un sfat pentru o nou paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Novice in TDM vreau un sfat pentru o nou paleta

    Buna seara si bine v-am gasit. Dupa cum scrie si in titlu sunt un incepator in ale tenisului de masa. Am 24 de ani ,iar pana acum jucam ocazional, sa spunem o data la 6 luni tenis de table. In ultimele 2 saptamani am inceput sa merg o data la 3 zile pentru ca vreau sa fac ceva miscare ,iar sportul acesta m-a atras din clasele primare, in plus am urmarit cu interes toate competitiile de profil. Sa lasam prezentarea si sa trecem la treaba.
    Nivelul meu de joc pentru un incepator din punctul meu de vedere pe o scara de la 1-5 este de 4. Nu am un joc agresiv, mai de graba all si atacul e in procent de 30%. Recent am observat ca viteza este una medie spre redusa. Intentionez sa achizionez o paleta profi pe masura ce creste si nivelul de joc...sa spunem ca luna martie ar fi asa ca reper momentul. Setupul care cred ca mi s-ar potrivi l-am ales de pe tenismasa.ro, am citit ca domnul este foarte amabil ,si in plus nici nu as fi in stare sa ansamblez singur paleta. Am uitat sa mentionez ca jocul meu de rever este mai bun decat cel de fh. Cunosc loviturile de baza.
    Date fiind conditiile de mai sus m-am gandit la urmatoarea varianta: lemn DONIC BURN ALL+, cu un control bun si fete fhONIC TWINGO PLUS si bhONIC LIGA

    Bugetul o sa fie undeva la 200 lei. pe viitor , daca progresez si simt nevoia de mai mult ma gandesc ca lemnul o sa mearga si voi lua alte fete. ce parere aveti? sfaturi?

    O problema ar mai fi ca sunt din Buzău, am jucat in toate 3 locatiile, 2 sunt infecte, iar cea de a 3 a are mese acceptabile, insa sunt doar 2 , spatiul redus....

  • #2
    In primul rand bun venit-si la cat mai multe victorii iti doresc.
    Sa o luam cu inceputul-Lemnul este bine ales,mai poti alege si Sweden classic-joc eu cu el,este excelent pentru topspin,are viteza buna,este flexibil,cu viteza un pic mai mica decat Burn All+ .Lemnele sunt din aceeasi categorie-All+,iar Burn All+ se simte mai tare si mai rigid decat sweden classic,si ti-as sugera mai bn sweden,pentru invatarea mai usoara a loviturilor corecte,si costa foarte putin,100-120 ron.
    Am jucat si cu fete Donic twingo si Donic Liga,si nu le recomand.Au spin putin care dureaza maxim 2 luni,iar dupa aceea se simt fetele ca unele de pe o paleta hobby.
    Oricum,chiar si cu ele,vei simti o evidenta schimbare,viteza va creste mult fata de paletele cu care jucai inainte,va fi o evidenta schimbare.
    Poate cineva de pe forum are fete SH,cu grad mic-mediu de uzura si iti poate vinde.
    Ar fi mult mai potrivit ,Joola samba,sunt mai moi,si tine spinul mai mult decat la liga si twingo.
    Bafta-o seara buna
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Lemnul e bun pentru inceput insa acele fete sunt mult prea lente daca nu joci chiar de tot defensiv.Tra sa iei legatura cu domnul Tibi daca tot la siteul tenismasa te-ai orientat si probabil dansul iti va recomanda fete ceva mai adegvate pentru tine,putin mai iuti.
      Lemne: DHS Hurricane Long W997
      FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
      BH: DHS GoldArc 8

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de krisztalori Vezi post
        Lemnul e bun pentru inceput insa acele fete sunt mult prea lente daca nu joci chiar de tot defensiv.Tra sa iei legatura cu domnul Tibi daca tot la siteul tenismasa te-ai orientat si probabil dansul iti va recomanda fete ceva mai adegvate pentru tine,putin mai iuti.
        Totusi,are si el dreptate in 200 ron,asta e maximul pe care il poate obtine,daca vrea totul nou.Mai poate incerca de la Rblade,ceva fete chinezesti,dar nu am jucat cu niciuna din ele,si unde nu ma pricep nu ma bag.
        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
        FH: Tenergy 05
        BH: Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Ok, multumesc de promptitudine. Ma asteptam oarecum la aceste raspunsuri. Pai pentru a ma incadra in buget am zis sa iau combinatia mai sus mentionata, iar dupa 3 luni sa trec la alte fete. Imi dau seama ca fiind cele mai ieftine fete nu sunt stralucite. Nu stiu daca e buna ideea de a lua fete sh pentru ca nu am nici cea mai mica idee cum sa pun eu fetele pe un lemn , ce lipici/adeziv , lac etc. Si la schimbatul fetelor de exemplu la 3 luni as merge la bucuresti (ex: domnul tibi) si as apela la cineva care se pricepe.

          Comentariu


          • #6
            Da,am vrut si eu sa ii recomand pe Rblade poate l-ar putea indruma mai bine si are ceva chinezesc potrivit pt el in banii astia.
            Lemne: DHS Hurricane Long W997
            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
            BH: DHS GoldArc 8

            Comentariu


            • #7
              scuzati-mi ignorata sau nestiinta, rblade este un user de pe forum sau un site?
              Pentru inceput nu cred ca merita sa maresc bugetul pentru ca e posibil sa fie o investitie pierzatoare si anume eu sa nu progresez ....In cazul in care lucrurile evolueaza atunci o sa apara si implicarea financiara.

              Comentariu


              • #8
                Sau si mai bine,si ar fi ideal,daca ar mai scoate 50 ron,sa isi cumpere Donic Vario Soft,sunt 75 ron/buc,muuult mai bune decat Liga sau Twingo,si nu o sa fie nevoie sa le schimbi dupa doar 2-3 luni.Totusi,iti spun,dupa ce vei juca cu liga,si vei trece la oricare alta fata,vei simti diferente f mari,ca si cum ai lua-o de la capat.
                Mai bine mai strangi 50 ron si cumperi Vario Soft,nu Vario normal,si vei face mai usor trecerea la o alta fata cand vei simti nevoia
                Ca lemn,mai ine te orientezi la asta:http://www.tenismasa.ro/donic-waldner-allplay/51.htm
                E mai flexibil decat Burn ALL+,cu control asemanator si viteza mai mica un pic,perfect pentru a suplini viteza fetelor.
                Eu unul iti recomand aceasta combinatie-DONIC WALDNER ALLPLAY- si fete Donic Vario Soft pe Fh si Bh
                Ultima editare de george25; 12.feb.2012, 22:21.
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de dumi Vezi post
                  scuzati-mi ignorata sau nestiinta, rblade este un user de pe forum sau un site?
                  Este un user de pe forum,care are site de vanzare materiale chinezesti-lemne-fete-accesorii-
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Ok George. Sa spunem ca iau fetele astea vario soft. Tot mai am ceva intrebari: Sa iau acelasi tip de fata pt fh si bh? aceeasi grosime? ( iti amintesc ca jocul de bh este mai bun, insa am inceput sa exersez si vreau sa lovesc sensibil egal si cu fh). Ca si "durata de viata" m-a ajuta mai mult burn All+ sau cel indicat de tine? La care dintre ele as simti mai repede nevoia de a-l schimba.

                    Comentariu


                    • #11
                      Sau poti sa te duci la magazinul B90 de pe Balcescu, bloc Camelia parter, vis-a-vis de scoala nr 1.
                      Nu o sa intri in pret, dar poti gasi sprijin, poate un lemn la 120 lei sa fie pe la ei. Lemnele lor sunt dintre cele mai ieftine. Au cateva pe stoc.
                      Si poti lua fete SH bunicele apoi, la primul drum prin București.
                      Pentru lipire... mai cautam solutii. Poate ajung intr-un weekend prin Buzău.
                      Vezi si pe Ghita Holban trebuie sa aiba cont pe aici, ca e Amaturist fruntas. Sau George.
                      Si-ti iei fete noi cand stragi bani si iei ceva ce chair merge, sa nu iei ceva vechi sau nepotrivit cu stilul tau sau cu lemnul.
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        ok, ma duc la b90, insa scuzati expresia stiu de tibhar caci asta comercializeaza romanescu insa ma uit ca vitelul la poarta noua. ce lemn sa imi iau moale sau flexibil? all? la fel si fete? Mi -am facut o parere ca donic liga sunt slabe, insa ce sa fie in locul lor? george a spus vario soft? dumneavoastra in functie de scurta si poate neconcludenta descriere a stilului meu de joc ce imi recomandati?

                        Comentariu


                        • #13
                          salut, daca nu tii mortis ca paleta sa fie noua ti-as recomanda cu caldura sa iei una sh de aici de pe forum. In banii astia sau max. 250 lei gasesti palete care costa cam 400 lei noi pe care le vand oameni care nu se pot acomoda cu ele in stare impecabila sau foarte buna si care sunt infinit mai bune decat ce vrei tu sa iei. Crede-ma vorbesc din experienta proprie. Dupa multi ani de pauza m-am reapucat ca tine si nu stiam nimic de taiat,lipit ,modele ,lemne etc.Am luat de la tibi o paleta noua ( un donic testra ar + fete donic liga) mergand pe ideea ta de a nu cheltui foarte multi bani. Dupa aprox 2-3 luni de joc cu ea, mi-am mai luat una tot noua si tot de la tibi (xiom solo + fete vega europe). Vreau sa spun ca prima paleta mi s-a parut imediat "o gluma proasta" fata de ce stia xiom-ul .Asa ca daca e si nu te grabesti mai bine mai strange in pusculita si mai stai o vreme si ia ceva care sa nu trebuiasca schimbat macar 1 an.
                          Parerea mea.
                          BTY Michael Maze
                          Tenergy 05 / Omega IV Pro

                          Comentariu


                          • #14
                            Salut, de mine vorbeau krisztalori si george25.
                            Daca vrei sa te incadrezi in buget si vrei niste fete soft cu control bun care sa fie mult peste Donic Liga/Twingo, iti recomand 729 Focus III Snipe.
                            Poti sa le vezi facand click pe linkul din semnatura.
                            Daca nu vrei sa le incerci pe acestea, mai bine iti iei fete second hand decat Liga/Twingo. (cum spuneau si cei care au postat inaintea mea)
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #15
                              Pai, vezi ce au in stoc si apoi intreaba pe aici.
                              Ceva la 90-120 lei, din gama All+ sau OFF- ar trebui sa fie bine.
                              Incearca sa simti manerul bine in mana. De obicei lemnele pentru copii (au manere mai mici) sunt mai ieftine.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de scooby Vezi post
                                palete care costa cam 400 lei noi pe care le vand oameni care nu se pot acomoda cu ele in stare impecabila sau foarte buna si care sunt infinit mai bune decat ce vrei tu sa iei. .
                                Perfect ...e si asta o varianta, dar daca si pentru mine vor fi prea rapide ) ce fac ? Nu pot incepe cu o paleta care sa ma domine...chiar am primit ceva oferte pe privat vad -pe care o sa le analizez pentru ca nu ma grabesc.
                                Rblade- poti sa imi faci pr privat , sau chiar si aici daca nu te deranjeaza o ofert ..pret pentru un lemn all fetele respective Focus 3 insa paleta lacuita si tot tacamul facut de tine.
                                Emil Tudor-am intrat pe site-ul lor , iar oferta nu mai este updatata din iunie 2011. Apreciez ideea dvs de a tine lemnul in mana, insa nu prea as vrea sa ma complic sa iau lemnul dintr-o parte, fetele din alta parte si o a 3-a persoana sa le lipeasca.
                                Tin sa va multumesc pentru promptitudine si disponibilitatea de a ajuta. Repet ca sunt in punctul de a cere pareri, ma documentez si aflu ofertele comerciantilor, asa ca o comanda ferma nu o sa fac.
                                Ultima editare de dumi; 12.feb.2012, 23:39.

                                Comentariu


                                • #17
                                  pt prima paleta nu merita sa arunci multi bani...abia cand ti-ai dat seama ce se muleaza pe stilul tau,sacrifica o suma mai mare sau poate nu...sincer ma bucur ca nu esti atacant,asa cum sunt 95% dintre incepatori...am pus si eu la bataie paleta mea de incercat ierburile...lemn all+,usor si fete cu spin bun si burete mai subtire,pt a simti mai bine loviturile si pt a pune mingea pe masa...
                                  tibhar def plus jumulita
                                  gambler reflectoid 1,0
                                  dawei 388 D-1 ox

                                  Comentariu

                                  Procesare...
                                  X