Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ma lin carbon / ma lin extra offensive + rakza 7 / rakza 7 soft ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ma lin carbon / ma lin extra offensive + rakza 7 / rakza 7 soft ?

    Salut,

    Vreau sa-mi fac o paleta si momentan am redus problema la lemnele: ma lin carbon si ma lin extra offensive si fetele: rakza 7 si rakza 7 soft.
    Eu ma gandeam la ma lin carbon si pe ambele fete rakza 7 soft. Mi-e teama ca rakza 7 in combinatie cu unul dintre cele 2 lemne confera un joc foarte plat, rapid si control foarte mic.
    Voi care credeti ca este varianta cea mai potrivita ? sau poate imi propuneti alte combinatii

    Multumesc,
    Bogdan

  • #2
    Setupul e ok. Ia pe BH soft 2.0 ca se te ajute la returul serviciilor iar pe FH soft max. Dupa cum vezi si in semnatura, folosesc acest setup de 6 luni si pe langa faptul ca sunt foarte multumit pot spune ca prezinta f.f mici urme de uzura( joc minim de 3x3 ore pe saptamana). La inceput mi se parea un pic rapid dar "am strans din dinti" si am perseverat in antrenament, iar acum e bine din toate punctele de vedere(un lemn cu carbon si fete rapide nu poate niciodata excela la capitolul control!!). Parerea mea e ca atunci cand iti faci un setup trebuie sa fie un pic peste valoarea ta pentru a te motiva in munca.... Un setup care e perfect in prima zi in scurt timp va deveni prea lent. Succes!
    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

    Comentariu


    • #3
      Eu personal iti sugerez Ma Lin extra offensive...are un simt si un control mult mai bun decat versiunea Carbon, pe care am incercat-o pentru cateva zile. Eu il folosesc cu Rakza 7(NU soft) si pot sa zic sincer ca nu sare deloc prea tare si are un control FOARTE bun. Mai ales fata de Ma lin Carbon...
      Si nu trebuie sa fie o paleta prea rapida, mai ales la inceput, trebuie sa poti sa simti mingea, ca sa "iti faci mana". Daca ai mana te poti adapta apoi dupa orice paleta. O zi buna
      Blade: Viscaria
      FH: Tenergy05
      BH: Tenergy05

      Comentariu


      • #4
        Controlul sta in mana. Pe vremuri, puteai sa schimbi nivelul paletei din numarul de straturi de speedglue aplicate pe fete.
        Azi trebuie sa iei o paleta cat mai lenta la inceput si apoi s-o schimbi si s-o adaptezi pe masura ce avansezi.
        As zice sa incepi cu un lemn mai lent decat YEO sau YMLC, daca vrei fete Rakza 7.
        Cu Rakza 7 Soft, cred ca merg si lemnele astea.
        P.S. Daca Rakza 7 iti creeaza impresia ca iti va face jocul plat, cred ca YEO, YMLC si Rakza 7 nu sunt pentru tine. Cauta materiale la un nivel mai mic de viteza. De exemplu, Yasaka Sweden Classic sau Offensive 40 cel mult cu fete de maxim 2.0 grosime (pot fi si soft, daca iti plac soft, sau Rakza 7 simpla la FH si Soft la BH).
        Parerea mea.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          Recent am avut ocazia sa joc cateva meciuri cu Yasaka Offensiv 40 (multumesc lui Emil Tudor). Ceea ce mi-a atras atentia la el este controlul. Are un simt extraordinar. Si pe FH avea chiar Rakza 7 Soft. Impecabila combinatia. Pentru un nivel mediu-incepator, cred ca este o paleta cu care poti invata loviturile corect.
          Succes

          Comentariu


          • #6
            Daca ai timp si vrei sa incerci o Yasaka cu R7S, da-mi MP.
            TsE

            Comentariu

            Procesare...
            X