Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Am nevoie de un ajutor in construirea unei palete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Am nevoie de un ajutor in construirea unei palete

    Salut. Am nevoie de citeva sfaturi in urmatorul sens:
    - folosesc o paleta, Lemn Primorac Carbon si fete Joola Samba + (2,m); lemnul este destul de rapid, fetele agata foarte bine, controlul este bun, dar recent am inceput antrenamentele si am constatat ca sunt prea moi pentru topsin;
    - am primit citeva recomandari: sa pun o fata chinezeasca pe forehand, una mai dura (ex: una chinezeasca de la DHS sau 729) si sa las pt. backhand aceeasi Joola Samba + sau sa-mi iau un nou lemn (ex: Yasaka MaLin), adica un lemn mai moale si niste fete mai tari pentru a simti mingea; ba chiar am jucat cu un lemn de la Yasaka si 2 fete 729 si mi-a placut mult;
    - in schimb, mai am un lemn Crisan Titanium pe care am 2 fete Tenergy FX, care sunt destul de dure;
    Sincer, nu mi-as dori sa scap de Lemnul Primorac (valoare sentimentala de ziua mea si a costat 400 roni), in schimb as prefera sa fac un alt setup, eventual sa incerc fete chinezesti pe lemnul Crisan T.
    Stilul meu este, momentan aparator, dar in curand vreau sa mi-l transform intr-un unul ofensiv.

    Imi puteti da citeva recomandari?
    Multumesc,
    Gelu

  • #2
    Postat în original de geluvro Vezi post
    Salut. Am nevoie de citeva sfaturi in urmatorul sens:
    - folosesc o paleta, Lemn Primorac Carbon si fete Joola Samba + (2,m); lemnul este destul de rapid, fetele agata foarte bine, controlul este bun, dar recent am inceput antrenamentele si am constatat ca sunt prea moi pentru topsin;
    - am primit citeva recomandari: sa pun o fata chinezeasca pe forehand, una mai dura (ex: una chinezeasca de la DHS sau 729) si sa las pt. backhand aceeasi Joola Samba + sau sa-mi iau un nou lemn (ex: Yasaka MaLin), adica un lemn mai moale si niste fete mai tari pentru a simti mingea; ba chiar am jucat cu un lemn de la Yasaka si 2 fete 729 si mi-a placut mult;
    Observ ca sunteti din București-mergeti unde va este mai aproape,la Viva Sport-Piata Sudului,soseaua Oltenitei,sau la Top Tenis Arena,unde s-a deschis recent un magazin unde se pot testa diverse materiale,sidati cateva mingi cu paletele puse la dispozitie pentru test-sigur veti gasi ceva care sa va placa-La viva sport puteti testa Fetele Xiom Sigma,sau Xiom Omega IV pro,mai tari si mai potrivite pentru topspin,daca asta cautati,sau donic baracuda,sau rakza 7,sau Acuda s2 si S3,-Numai mana dumneavoastra poate simti fetele si combinatia potrivita,indiferent cate sfaturi v-am da noi
    Bafta Sarbatori fericite
    - in schimb, mai am un lemn Crisan Titanium pe care am 2 fete Tenergy FX, care sunt destul de dure;
    Sincer, nu mi-as dori sa scap de Lemnul Primorac (valoare sentimentala de ziua mea si a costat 400 roni), in schimb as prefera sa fac un alt setup, eventual sa incerc fete chinezesti pe lemnul Crisan T.
    Stilul meu este, momentan aparator, dar in curand vreau sa mi-l transform intr-un unul ofensiv.
    Imi puteti da citeva recomandari?
    Multumesc,
    Gelu
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Cum poti juca defensiv cu Primorac Carbon? E ca si cand ai incerca sa-ti numeri firele de par cu manusa de box
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Eu cred ca lemnul e putin mai important, deci as zice sa-l schimbati cu ceva mai flexibil, cu mai mult simt. S-ar putea ca orice fete puneti pe Primorac Carbon, tot sa aveti probleme cu topspinul.
        Totusi, pt. ca un lemn nou e o investitie mai mare, mai bine incercati cu o fata mai dura pe primorac carbon si vedeti apoi.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Multumesc de sfaturi. Voi incerca in prima faza sa pun o fata mai tare pe lemnul Primorac, dar voi incerca si varianta de a juca cu lemnul Crisan Titanium, cu fete Xiom ori Yasaka.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de geluvro Vezi post
            Multumesc de sfaturi. Voi incerca in prima faza sa pun o fata mai tare pe lemnul Primorac, dar voi incerca si varianta de a juca cu lemnul Crisan Titanium, cu fete Xiom ori Yasaka.
            Alta "Bomba". Dumneavoastra vreti sa va schimbati stilul in "ofensiv", sau paletele astea?
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Inseamna ca sunteti un aparator redutabil de jucati cu asemenea rachete gen : primorac carbon , tenergy etc . Ar fii bine sa ne dati cateva informatii cum jucati ofensiv pe fh , bh . Pana acum nu am vazut un jucator defensiv sa joace cu primorac carbon si tenergy-uri ....
              Lemn : Yasaka Sweeden Classic
              Fh : Butterfly bryce
              Bh : Butterfly bryce

              Comentariu


              • #8
                Cel putin ar trebui sa incercati o fata defensiva de genul ;slice[D];defence/super[T] etc.,care au mai multe calitati pentru un aparator cel putin pe rever la inceput.

                Comentariu


                • #9
                  Joola Samba fac parte din vechea generatie de fete la care musai sa relipesti. Daca nu o faci, fata e plata fara viata. Poate de aici vine dificultatea de a da topspin.Sau poate sunt si probleme de tehnica, deoarece cine stie topspin, cu Crisan Titanium si Tenergy, topspinul n-ar trebui sa fie cu probleme(cel putin din punct de vedere al setupului).
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de laky Vezi post
                    Joola Samba fac parte din vechea generatie de fete la care musai sa relipesti. Daca nu o faci, fata e plata fara viata. Poate de aici vine dificultatea de a da topspin.Sau poate sunt si probleme de tehnica, deoarece cine stie topspin, cu Crisan Titanium si Tenergy, topspinul n-ar trebui sa fie cu probleme(cel putin din punct de vedere al setupului).
                    Cu respect dl. Laky dar e vorba de Joola Samba plus care este o fata tensor nu necesita relipire.. a pus un plus micut acolo in primul post
                    Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                    Comentariu


                    • #11
                      Intradevar...scuze, mi-au fugit ochii!
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X