Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Va rog niste pareri Gambler Reflectoid vs. Frienship 729 GeoSpin Tacky

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Va rog niste pareri Gambler Reflectoid vs. Frienship 729 GeoSpin Tacky

    Buna ziua, dat fiind faptul ca pana in prezent am jucat doar cu palete preansamblate, prin urmare sunt incepator in ceea ce priveste setarea unei palete, iar acuma m-am hotarat sa-mi achizitionez o paleta, va rog sa ma sfatuiti, sa va exprimati o parere cu privire la cele doua fete (din titlu) pe care le aduc in discutie, tinand cont ca una din cele doua asi vrea s-o pun pe BH-ul unui lemn Friendship 729 Bomb, iar pe FH vreau sa pun o fata Friendship 729 Sp Transcend.
    Mentionez ca in timpul jocului folosesc foarte mult BH-ul cu Chop-uri, topspin, backspin, push-uri, block-uri, loop-uri.
    Avand in vedere ca lemnul este unul rapid iar pe FH va fi o fata rapida si pe BH una mai lenta, va rog exprimati-va parerea cu privire la aceasta combinatie, cu preponderenta in ceea ce priveste diferenta de viteza dintre cele doua fete (FH/BH) si care dintre cele doua fete la care ma gandesc pentru BH (Gambler Reflectoid sau Friendship 729 GeoSpin Tacky) e mai potrivita pentru combinatia pe care am prezentat-o.
    Va multumesc anticipat,
    Cu stima bdant
    Blade: 729 Bomb
    FH: Friendship 729 Cream Transcend
    BH: Friendship 729 Cream Transcend

  • #2
    Daca folositi destul de multe topspinuri cu reverul, atunci mai bine va luati Geospin. Reflectoid nu e asa buna la topspin. Insa Reflectoid e superioara pe aparare si la jocul scurt. Desi este lipicioasa si ea, nu e la fel de sensibila la spin ca Geospin Tacky, deci mai usor de controlat, mai ales pt. inceput. SP Transcend nu e o fata asa grozava pt inceput; e foarte lipicioasa, sensibila la spin si necesita un joc agresiv cu lovituri ample. Mai potrivita ar fi Cream Transcend - e o fata buna pt. orice lovitura si are control bun.
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3
      Ma pot pronunta numai pentru Reflectoid pe BH pt ca pe Frienship 729 GeoSpin Tacky nu am jucat-o niciodata.
      Am avut 729 Bomb chiar cu Reflectoid pe BH. Este ok pentru chop, push, block toate evident pe jocul scurt insa cu loop si topspin este ceva de munca.
      Zilele astea am jucat chiar cu REFLECTOID 2,0 care este un pic mai cu viata decat 1,5 insa pierde un pic din control, nu mult, permite chiar loop si topspin dar tot cu ceva efort, dar mai usor decat cu cea de 1,5 datorita fetei mai moi si parca cu o urma de tackyness.
      Cea de 1,5 iti permite numai un joc din scurt, cel putin eu nu am reusit sa fac mare lucru departandu-ma de masa, in schimb cea de 2.0 te ajuta si la jocul scurt si la un pas max 2 fata de masa, insa cu ceva efort. Si eu am incercat acelasi setup cu o fata pe FH rapida si pe BH o fata pe aparare... nu e rau... dar la un moment dat mi s-a parut frustrant ca nu pot fi mai agresiv pe BH, insa lemnul i-a lasat o impresie foarte buna, control foarte bun si destul de multa viteza....
      Recomand sa vorbesti cu RBlade pentru ca stie si fetele si lemnul mult mai bine decat mine, ceea ce am scris au fost primele mele impresii cand am jucat cu acel setup.

      Voila .... tocmai ai primit si informatia de la RBlade

      Bafta
      cristake
      Mizutani ZLC | MX-S

      Comentariu


      • #4
        Dl. cristake, multumesc de raspuns. Cu rBlade oricum vroiam sa vorbesc mai multe pentru ca am vazut ca el aduce astfel de fete si sunt convins ca stie mult mai multe despre ele.
        Cu stima bdant



        Stimate RBlade
        Pe BH nu folosesc foarte mult topsinul, mai mult, poate chiar prea mult, folosesc chop-urile, push-urile, backspin-ul si blocajele. Prin urmare pot spune ca BH-ul il folosesc cu preponderenta pentru aparare de pe masa si de la semidistanta.
        In ceea ce priveste FH-ul, folosesc foarte mult topspinul, backspinul, multe efecte laterale, iar loop-urile, chop-urile si smash-urile ceva mai putin ca precedentele.
        Pentru FH m-am uitat si la cream dar n-am gasit foarte multe informatii despre ea si de asta m-am orientat spre SP.
        Cu stima.
        Blade: 729 Bomb
        FH: Friendship 729 Cream Transcend
        BH: Friendship 729 Cream Transcend

        Comentariu


        • #5
          Atunci Reflectoid pt. rever e cea mai buna optiune.
          Mai multe review-uri pt. Cream Transcend: http://www.tabletennisdb.com/rubber/...transcend.html
          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

          Comentariu


          • #6
            Stimabile RBlade, ai cumva idee cum se comporta Cream-ul pe 729 Bomb? Ca am inteles ca e mai putin rapida decat Sp-ul. Sau am inteles eu gresit!
            Blade: 729 Bomb
            FH: Friendship 729 Cream Transcend
            BH: Friendship 729 Cream Transcend

            Comentariu


            • #7
              Eu sincer cred ca sare mai bine din Cream. Oricum, nu e mai lenta decat SP.
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                Ok. Multumesc de informatii! Ramane sa te contactez, dupa cum ti-am scris pe pm.
                Cu stima
                Blade: 729 Bomb
                FH: Friendship 729 Cream Transcend
                BH: Friendship 729 Cream Transcend

                Comentariu


                • #9
                  am jucat cu ambele insa pe fh...se aseamana prin faptul ca trag drept,au spin bun,merg bine la jocul scurt,au viteza mica...daca esti scos in afara mesei e mai complicat...de ex topspinurile nu le puteam scoate cu chop...reflectoidul scoate servele spinoase,merge mai bine la topspin,trage bine din scurt,simti mai bine lovitura...geospin tacky parca bloca mai bine...ca si vlad ( RBlade ) iti sugerez reflectoidul
                  tibhar def plus jumulita
                  gambler reflectoid 1,0
                  dawei 388 D-1 ox

                  Comentariu


                  • #10
                    Joo, multumesc de raspuns.
                    Voi ramane la reflectoid pe BH, pentru ca asa cum am spus intr-un post anterior, BH il folosesc mai mult pentru aparare.
                    Blade: 729 Bomb
                    FH: Friendship 729 Cream Transcend
                    BH: Friendship 729 Cream Transcend

                    Comentariu


                    • #11
                      Salut, daca ai ocazia probeaza Reflectoidul. Mie mi s-a parut o fata foarte inceata, buna pentru bloc dar slaba la topspin si la jocul de la distanta (varianta 1.5 probata pe Donic Cayman). Mi-a placut mult mai mult Focus Snipe, o fata mai completa. Testeaza daca ai ocazia sau daca nu mergi linistit pe recomandarile de mai sus.
                      Jun Mizutani
                      Tenergy 05 FX

                      Comentariu


                      • #12
                        (at)end-er, din pacate nu am unde sa testez! Asa ca ma bazez pe flerul lui Vlad Dar avand in vedere ca pe BH folosesc foarte mult chop-ul, backspin, push-ul, block-ul si alte lovituri pline de efect lateral, in general de la semidistanta si de pe masa, mai rar de la distanta si foarte rar topspinul si smash-ul, cred ca, pe BH imi va fi numai buna. Daca nu va fi asa o voi schimba pana o gasesc pe cea care-mi place.
                        Blade: 729 Bomb
                        FH: Friendship 729 Cream Transcend
                        BH: Friendship 729 Cream Transcend

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de end-er Vezi post
                          Salut, daca ai ocazia probeaza Reflectoidul. Mie mi s-a parut o fata foarte inceata, buna pentru bloc dar slaba la topspin si la jocul de la distanta (varianta 1.5 probata pe Donic Cayman). Mi-a placut mult mai mult Focus Snipe, o fata mai completa. Testeaza daca ai ocazia sau daca nu mergi linistit pe recomandarile de mai sus.
                          Cred ca e vorba si de potrivirea cu lemnul. Cu Bomb o sa mearga mai bine. Dar da, e destul de slaba la topspin... mai ales varianta de 1.5.
                          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                          Comentariu


                          • #14
                            Vlad (RBlade), ai un MP cu ce am uitat sa-ti spun la telefon
                            Blade: 729 Bomb
                            FH: Friendship 729 Cream Transcend
                            BH: Friendship 729 Cream Transcend

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X