Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Xiom aria lite sau Donic Waldner Senso Carbon?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Xiom aria lite sau Donic Waldner Senso Carbon?

    Pentru un stil de joc bazat pe topspin,loop,push,cu fete rakza 7 si rakza 7 soft care din lemne s-ar potrivi mai bine?
    Va multumesc anticipat
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    am incercat ieri un xiom aria lite cu fete rakza 7 soft
    extraordinar lemn , m-a lasat masca.
    combinatia este buna intre rakza soft si aria , insa e putin cam inceata pentru mine.
    din punct de vedere a controlului, lemnul era excelent. am reusit , dupa ceva incercari sa dau top spin asa cum vroiam ( nu eram obisnuit cu fetele rakza ) , manerul FL este groaznic de confortabil ( eu nefiind fan manere FL ) , greutatea este medie as zice eu, poate putin mai usor decat ma asteptam eu si sunt eu obisnuit.
    viteza nu era ametitoare, s-ar putea ca Senso Carbon sa fie ceva mai rapida decat Aria, insa cu aria compensam prin o miscare putin mai elaborata, mai alenganta, ca de floreta , si obtineam aceeasi rezultate.
    erau putine vibratii ale lemnului, deci , pentru mine a fost/este un lemn placut.
    sweet spotul e mare, nu stiu daca faptul ca fetele erau soft ajuta sau nu, insa comportamentul era uniform pe intreaga paleta.

    la toate acestea as adauga ca finisajul este de top, specific produselor japoneze , cu un lemn placut la atingere si care nu avea margini taioase.

    legat de loopuri si push-uri, trebuie sa recunosc , ca am avut posibilitatea, in exclusivitate ( sa zicem asa ) sa testez combinatia in cea mai noua sala de tenis de masă din Ploiești, unde este indeajuns spatiu sa jocu si mingi lungi si inalte.
    Aria mi s-a parut un lemn ce se descurca extraordinar de bine la distante mici si medii , si bine la distante mari ( aici , dupa cum am zis, s-ar putea sa fi influentat si varianta Soft a Rakzei ) .
    push-urile mi s-au patut foarte usor de realizat, lemnul nefiind asa de rigid ca si Burn OFF- ce il am eu.

    daca ai posibilitatea sa incerci combinatia de mai sus, eu iti sugerez sa nu stai prea mult pe ganduri si sa o incerci cat mai repede !
    daca nu, te invit la Ploiești la deschiderea salii de tenis de pe Strada Valeni, nr 141 !
    platforma de test a fost o masa Donic Persson 25 ITTF, cu o minge Donic 3 *** .
    Boys, be ambitious !

    Comentariu


    • #3
      Eu am de circa 2 saptamani un senso ultra carbon cu tenergy 05 pe fh si bh si ma declar complet multumit. De la distanta si semidistanta e grozava combinatia. Trebuie doar sa citesti bine serva si jocul de aproape devine mai interesant. Rakza si rakza soft le-am incercat pe nittaku violin si mi s-a parut mai incete si implicit mai mult control la jocul aproape de fileu. Cred ca tine mult de stilul tau de joc si cat de repede te adaptezi.
      Sent from my Radar C110e using Board Express
      Xiom Zetro Quad
      Acuda S3
      Baracuda

      Comentariu


      • #4
        Eu am jucat 1 an jumate cu donic waldner senso ultra carbon... si dupa cum vezi acum am incercat si xiom aria ... dar nu si aria lite... xiom aria este superb control si viteza... din punctul meu de vedere as merge pe xiom... mult mai confortabil, controlabil si un pic parca mai rapid...
        Lemn: Butterfly Petr Korbel
        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Radu668 Vezi post
          Eu am jucat 1 an jumate cu donic waldner senso ultra carbon... si dupa cum vezi acum am incercat si xiom aria ... dar nu si aria lite... xiom aria este superb control si viteza... din punctul meu de vedere as merge pe xiom... mult mai confortabil, controlabil si un pic parca mai rapid...
          Cu Xiom Aria varianta normala sa zicem am dat si eu cateva mingi cu fete vega pro si mi s-a parut foarte greu si foarte rapid,trebuie miscari foarte precise,nu iarta nimic,lemnul avand daca nu ma insel in jur de 95 grame.
          Ma gandeam in primul rand la Wldner senso carbon,din ce am vazut este foarte laudat pe forumuri,este foarte bine vandut,mult mai bine vandut decat Aria sau aria lite.
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            (at)george25 apropo: ai incercat vreodata TB-ALC ? este un lemn compatibil cu orice fata ce am pus pe el...si cand spun orice fata, te asigur ca am testat enorm de multe...de la europa in japonia ,in china si inapoi...) si este precis pe gustul tau dupa cum ti-am citit posturile...Numa Bine!
            BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

            "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de drukeru Vezi post
              (at)george25 apropo: ai incercat vreodata TB-ALC ? este un lemn compatibil cu orice fata ce am pus pe el...si cand spun orice fata, te asigur ca am testat enorm de multe...de la europa in japonia ,in china si inapoi...) si este precis pe gustul tau dupa cum ti-am citit posturile...Numa Bine!
              Am dat cateva mingi cu el,avea fete Tenergy 05-intr-adevar mergea superb,avre un simt deosebit,dar la prima incercare mi s-a parut extrem de rapid aproape d masa,preluarile erau prea lungi,trebuie antrenament serios,inca nu sunt de nivelul lui
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #8
                Daca ALC-ul ti se pare rapid atunci incearca un lemn galaxy all ) ... eu am galaxy y-4 si zici ca e off+++++ cu toate ca e cotat all... ciudata treaba asta... mergi pe donic ca aria este cam la fel de rapid ca si ALC-ul
                Lemn: Butterfly Petr Korbel
                BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                Comentariu

                Procesare...
                X