Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

paleta noua.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 11 (0 members and 11 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • paleta noua.

    As dori sa-mi cumpar o paleta noua si nu stiu exact ce sa aleg, de aceea va cer parerea.
    Momentan detin un lemn LKT Ayous Hinoki cu Andro Plasma pe fh si LKT Rapid Soft pe bh.
    Stilul meu este unul de atac, bazat pe topspin (foarte rar trag drept) de la semidistanta de masa. As vrea un lemn ofensiv, pe fh o fata cu care se poate da topspin in forta dar totodata cu mult spin. Partea mai grea este reverul care nu-l stapanesc foarte bine si nu stiu exact ce fata sa aleg, trebuie sa alerg cu forehand-ul si pe rever insa nu vreau sa fac aparere.
    Eu m-am gandit la un lemn DHS PG7, cu dhs hurricane 3 pe fh, iar pe rever mai ma gandesc.
    Bugetul ar fi undeva la 300 lei. Ce parere aveti despre combinatie?
    Inca ceva, lemnul sa nu fie rigid, daca se poate cu un dwelling time marit ar fi perfect. Multumesc

  • #2
    Este o mare problema daca nu ai rever-nu exista fata sau lemn care sa compenseze acest lucru-in primul rand vei obosi de doua ori mai repede si vei lasa mult mai descoperita masa daca te tot plimbi,si vei fi foarte vulnerabil la contrele adversarului.
    Uite aici un scurt tutorial despre cum sa inveti lovitura de rever:

    lemnul este foarte ok,nu vad de ce ar trebui sa il schimbi-ca si fetele,daca nu sunt uzate rau fetele,nu cheltui banii degeaba,nu se merita-mai intai perfectioneaza loviturile,apoi schimba paleta-asta este ordinea
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Eu unul cred ca te arunci cam tare la DHS PG7, dpdv al jocului pe care il ai in acest moment. Pretul este imbatabil la ce ofera PG7 dar trebuie sa joci ca un robot cu fetele de le vrei. Mai ieftin si potrivit, cred ca te poti duce la 729 Bomb, eu unul l-am gasit foarte bun la pret si super ofensiv. Citind forumul cam toti de varsta ta vor tare si inainte, ceea ce este normal, insa uita de control si stiinta jocului si in plus sufera major in tehnica loviturilor ori pe FH sau BH. Mai bine pui la punct si zona unde esti deficitar cu o fata mai iertatoare si defensiva si dupa aceea iti construiesti o racheta pe compozit cu T05 pe ambele fete... IMHO
      Iata aici o comparatie intre niste lemne de calibrul lui PG7
      Speed: Yasaka Extra Special > PG7 ~ Clipper..
      Solidness/Hardness (think smash): YES > Clipper > PG7
      Flex/Dwell Time (think loop): PG7 > Clipper > YES
      Bafta
      cristake
      Mizutani ZLC | MX-S

      Comentariu


      • #4
        Paleta pe care o are acum este mai multa decat suficienta pentru a invata corect loviturile si chiar pentru topspin controlat aproape de masa-niste fete mai tari sau un lemn mai rapid i-ar scadea enorm nivelul de joc-trebuie daca nu poate apela la un antrenor sau la un jucator foarte bun sa invete din tutorialele de pe youtube-sunt cu zecile si toate foarte bine facute si bine explicate
        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
        FH: Tenergy 05
        BH: Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Da corect, cred ca nu a stors tot sucul din setupul existent, dar poate sa caute o a doua, care sa il oblige la mai mult.. de aici cred si dorinta exprimata aici ...
          Mizutani ZLC | MX-S

          Comentariu


          • #6
            Din moment ce nu are rever,ganditi-va domnule cristake,nu a folosit paleta mai deloc,sunt sigur ca e ca noua-o alta paleta ar fi cea mai mare greseala pe care o poate face,asta daca opteaza pentru ceva mai rapid-mai bine cumpara o cutie de mingii si gaseste pe cineva cu timp liber sa ii taie mingi si sa faca cu el cutii
            Si eu am fost in situatia lui,si eu intorceam paleta cu fata de Fh sa lovesc cu reverul,arata urat rau jocul meu,si jucam doar tacaneala.
            El trebuie mai intai sa invete sa miste antebratul si sa roteasca corpul,iar paleta de acum e foarte potrivita pentru asta-una mai rapida si cu mai mult spin i-ar pune mari probleme de acomodare-cand o sa vrea sa loveasca mai tare mingea va iesi mult mai mult in afara mesei decat iese acum si va fi si mai nedumerit
            Lemn:Butterfly Liu Shiwen
            FH: Tenergy 05
            BH: Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              Corect ce spui George ...
              Schimbarea paletei uneori nu duce la imbunatatiri... Eu am avut un partener de joc care avea si el deficiente pe BH insa pe FH era devastator... Descoperind dupa cateva jocuri ca reverul este "piciorul stang" am reusit sa fortez jocul pe BH slab, sa il oblig sa ajunga la performante egale pe ambele laturi.
              Nu am reusit..... si atunci i-am construit un setup pe stilul lui de joc. Lemn OFF ( Bomb ) control mare la jocul scurt si viteza la acceleratie, cu fata de FH agresiva si BH o fata de aparare / chop / block / push, macar sa faca jocul scurt sa isi salveze nestiinta si asa a mai recuperat din punctele pierdute ( insa nu in totalitate ). Fata de BH era un Reflectoid 1,5 , putin antispin, perfecta pt treaba asta, dar inutila la atac la 1-2 metrii de masa.
              Oricum ideea este ca a inceput sa joace macar mai inteligent, sa oblige adversarul la joc sa ii ridice la fileu mingiile pe FH unde era foarte greu sa mai scoti ceva. Ce vreau sa subliniez aici este faptul ca nu este chiar indicat sa maschezi mizeria sub pres, dar se poate gasi o tactica si un setup mai potrivit pentru un anumit tip de joc daca nu exista vointa si disponibilitate pentru un efort concentrat pe carentele jocului. Eu am jucat cu LKT Rapid Soft si mi s-a parut o fata cu un raspuns flat potrivita pentru smash, putin chop, nu as recomanda acesta fata pentru cineva care nu are rever de loc sau aproape deloc.
              Mizutani ZLC | MX-S

              Comentariu


              • #8
                Nu stiu daca legea asta cu incepatorii care trebuie sa foloseasca materiale moi si incete e mereu valabila...eu unul am invatat sa joc tenis de masă cu Kreanga Carbon si Bryce Speed FX si rapiditatea paletei ma fortat sa invat sa joc corect! Dadeam corect era pe masa, dadeam prost era prin tavan...
                Fh: Rakza X
                Blade: Bty Innerforce ULC
                Bh: Rakza X Soft

                Comentariu


                • #9
                  Nu exista nici o regula... Este super simplu ... Sunt 2 cai - cea usoara si cea grea.
                  Cea usoara - Paleta control, daruire si cateva ore pe saptamana.
                  Cea grea - Paleta racheta, pasiune pana la moarte si peste 20 de ore pe saptamana, profesor si nervi de otel.
                  Faptul ca ai ales calea cea grea, este numai optiunea ta si rezultate pe masura asta nu insemna ca nu exista si alta posibilitate cu aceleasi rezultate intr-un timp mai lung sau mai scurt in fctie de calitatile fiecaruia.
                  OF
                  De alungul timpului am intalnit tineri care cautau viteza in tot ceea ce faceau, mai ales la masini. Nici nu isi luau carnetul de 6 luni, nu aveau habar ce insemna 200 de cai putere dar ei isi cumparau SH -uri de prin targuri, le tunau de la sarea esapamentul si sfarseau in gard mai devreme sau mai tarziu cu urmarile de rigoare. Mai nou au aparut motociclistii care aplica aeeasi reteta, la bani relativ putini, sfarsesc nu in gard ci in sicrie dupa numai cateva luni de adrenalina. Noroc ca tenisul de masa nu este asa devastator, sa muste paleta la fiecare greseala pt ca atunci s-ar mai potoli carbonul si tenergiile ....din clasa I.
                  Am asistat la o "achizitie" pe care un tanar de 18 ani incerca sa o faca impreuna cu tatal sau la un dealer auto, achizitie de peste 50.000 euro banii jos, cadoul constand dintr-o masina cu care te puteai duce direct pe circuit fara prea mari ajustari. Baietelul s-a suit cu tatal lui in masina, bineinteles si cu dealerul si au facut 2-3 ture cu 60 ora bine mersi....Ce frumos merge ! Ce suspensii ! insa motorul fierbea "de nervi" la viteza aia, nu ca nu s-ar fi pretat dar pe masina aia schimbi vitezele la 8000 ture ...Dealerul isi putea freca mainile de bucurie pt ca masini ca asta nu le vinde zilnic, dar s-a gandit ca daca ar avea un copil nu l-ar lasa sa conduca o asemenea masina si sa mai stea si linisiti in fotoliu la televizor... asa ca s-a suit el la volan si in 10 minute i-a aratat tatalui de fapr ce stia acea masina, diferentiale blocabile, transfer de putere pe cele 2 punti, schimbat la 8000 ture si vazut cum se ingusteaza perspectiva. S-a convins si tatal ce cauta de fapt baiatul si a inchis subiectul ... o vreme. Mentionez ca m-am jucat si eu cu acea jucarie , pe circuit ( afara ) cu un pilot profesionist toata ziua si mi-a schimbat stilul de condus ( cu ea ) ... efectiv este cu totul altfel fata de ce "conduceam " eu toata ziua prin oras, in plus am un amic care are o asemnea bestie tunata cu kitul PRODrive 3 si a facut scoala de pilotaj ca sa tina bestia pe strada si mi-a marturisit ca daca faci o greseala cu ea ... esti mort, fata de altele de acelasi calibru, megacomputerizate care corecteaza ce e de corectat daca greaseala este perfectibila si nu dai directamente in gard.
                  Sper ca am plictisit dar m-am facut inteles, in stilul meu
                  cristake
                  Mizutani ZLC | MX-S

                  Comentariu


                  • #10
                    Tot off: sunt si impatimit al motoarelor sport si super sport...inca nu am calarit niciuna dar sunt convins ca va ajunge acu peste 100 in prima jumatate de an
                    Fh: Rakza X
                    Blade: Bty Innerforce ULC
                    Bh: Rakza X Soft

                    Comentariu


                    • #11
                      OF
                      Astea ajung cu I-a la 120 ... asa ca te las pe tine sa intelegi ce stia mai departe ...
                      Vorba amiciului meu ...
                      Pana la 4000 de ture sta langa mine si o Skoda Octavia RS ( VS cum se numeste ) dar de la 8000 dispare din peisaj ...
                      Mizutani ZLC | MX-S

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de hyper16 Vezi post
                        As dori sa-mi cumpar o paleta noua si nu stiu exact ce sa aleg, de aceea va cer parerea.
                        Momentan detin un lemn LKT Ayous Hinoki cu Andro Plasma pe fh si LKT Rapid Soft pe bh.
                        Stilul meu este unul de atac, bazat pe topspin (foarte rar trag drept) de la semidistanta de masa. As vrea un lemn ofensiv, pe fh o fata cu care se poate da topspin in forta dar totodata cu mult spin. Partea mai grea este reverul care nu-l stapanesc foarte bine si nu stiu exact ce fata sa aleg, trebuie sa alerg cu forehand-ul si pe rever insa nu vreau sa fac aparere.
                        Eu m-am gandit la un lemn DHS PG7, cu dhs hurricane 3 pe fh, iar pe rever mai ma gandesc.
                        Bugetul ar fi undeva la 300 lei. Ce parere aveti despre combinatie?
                        Inca ceva, lemnul sa nu fie rigid, daca se poate cu un dwelling time marit ar fi perfect. Multumesc
                        Dragul meu iti dau eu o paleta noua (jucata aproape o luna).Eu am dat in total pe ea 420ron
                        -lemn BLACK DEVIL CARBON BALSA 185 ron
                        -fața XIOM SIGMA EUROPA 130ron
                        -fața xiom vega europa 105 ron
                        Total 420ron
                        Pentru-ca vrei sa inveti sa joci cat mai bine tenis ,intotdeauna e bine sa incepi cu ceea ce vrei sa devii si am inteles din discutii ca esti atacant.Este o paleta de atac foarta buna . Eu am cumparat paleta asta crezand ca am sa-i fac fata dar varsta isi pune cuvantul,si multe alte probleme pe care le am.De aceea am hotarat sa o dau si sa-mi cumpar o paleta mai de OF-.Ti-o dau cu 300 ron.
                        Telefon 0756258169
                        Blade . PHOTINO
                        Fh. Tibhar ev. Mx-p
                        Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                        Comentariu


                        • #13
                          Despre paleta sunt de acord cu xiom-ul. Dupa cum se vede la semnatura am ceva de genul asta si-mi place.

                          Despre masini, motoare si adrenalina sunt plin .
                          De ex:


                          Imi place si sunt de acord ca e periculos. Am 48 ani si nu ma potolesc, asa m-am nascut, mai agitat. M-am nascut in salvare si asta spune mult, eram in mers.
                          Salutari!
                          Hobby: Motoare si ski !
                          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X