Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi pentru o modificare a lemnului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi pentru o modificare a lemnului

    As avea nevoie de cit mai multe pareri despre a ceea ce intentionez sa fac :

    Am un lemn DR.NEUBAUER HIGH TECHNOLOGY PLUS, care are dimensiunile 160 x 160 , pe care as vrea sa-l aduc la dimensiunile de 153 x 153 , cit are BULDOGUL cu care joc acum.
    Ma intereseaza parerile voastre, relativ la pastrarea, sau nu, a caracteristicilor initiale ale lemnului, in urma micsorarii dimensiunilor lamei.

    Va multumesc !

  • #2
    este o operatiune mai complicata.
    aici va recomand sa purtati o discutie cu doi dintre manufacturorii de palete de tenis de masă din tara : Alehandro si Levy , si daca nu ma insel si Laky si dl. Aurel se pricepe la asa ceva.
    mai sunt si alti producatori, insa nu ii cunosc.

    in principiu, din auzite, paleta s-ar mai rigidiza , insa nu as dori sa vorbesc in necunostinta de cauza.
    cel mai bine, contactatii pe cei de mai sus, si cu siguranta va pot ajuta !
    Boys, be ambitious !

    Comentariu


    • #3
      Sunt de parere, sa nu reduceti atat de drastic dimensiunile din prima. Faceti acest lucru in etape (de aprox. 2mm) si va opriti atunci cand va place saritura. Ar fi cam trei etape, pana sa ajungeti la dimensiunile specificate, dar s-ar putea sa va opriti mai devreme.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Lemnul este un lemn ofensiv, asa cum rezulta din site-ul oficial. Dr. Neubauer sigur are ideile sale speciale despre ofensiva in tenisul de masa - cine ar mai produce lemne ofensive cu dimensiunea de 160x160 mm?
        De asemenea, din imaginile de pe site rezulta ca lemnul este rigid aproape de maxim deja.
        Parerea mea este ca se va schimba putin viteza (va fi mai rapid), dar nu se va schimba rigiditatea in asa masura incat sa dureze mai mult de o ora adaptarea.
        Probabil ca e bine sa faceti cum a zis Aurel, in etape, dar cred ca nu veti sesiza diferenta.
        Parerea mea.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          Ar fi bine daca l-as putea micsora din 2 in 2 mm, dar cred ca, asa cum spune Cristi, n-as sesiza diferenta, fiindca, pe linga alte cusururi, am si o ureche bleaga
          Va multumesc si mai astept sfaturi !

          Comentariu


          • #6
            Eu am modificat un lemn Joola Chen Defender care este imens - am pus Xiom Vega Pro si a trebuit s-o lipesc la 2mm de maner sa ajunga pana sus, iar in lateral a fost exact cat lemnul.
            L-am adus la dimensiuni de lemn ofensiv - BTY Korbel ca model.
            Am facut treaba asta in doua etape si am simtit prima data o diferenta mare de viteza, iar a doua oara nu am mai sesizat mai nimic. Viteza a fost mai mare, clar, dar simtul nu s-a modificat aproape deloc.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              tot cea ce sa spus mai sus e corect eu am achizitionat recent un lemn btf matusita power defence care este un lemn cu lama mare am dat cu acest lemn cateva ore si apoi am zis ca e prea greu si lam modificat la dimensiuni normale 150./157 din lemn def am obtinit astfel un lemn all+ sau chiar off- se rigidizeaza prin micsorare dar daca nu ati jucat cu el prea mult nu cred ca veti sesiza diferenta !
              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

              Comentariu


              • #8
                Oricum lemnul este rigid. Inseamna ca , dupa reducerea dimensiunilor, dintr-un lemn OFF , va deveni OFF++ ?!

                Comentariu


                • #9
                  Nu cred. Tocmai asta ziceam, ca probabil nu veti sesiza diferenta, nici de viteza, nici de rigiditate. Oricum, modificarea nu va fi nici macar cat 1/2 treapta de clasificare, in nici un caz cat o treapta intreaga.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Subscriu la cele de mai sus. Doar la lemnele defensive, modificarile de dimensiune pot determina cresteri sensibile de viteza.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de grasomega Vezi post
                      Nu cred. Tocmai asta ziceam, ca probabil nu veti sesiza diferenta, nici de viteza, nici de rigiditate. Oricum, modificarea nu va fi nici macar cat 1/2 treapta de clasificare, in nici un caz cat o treapta intreaga.
                      Ar fi extraordinar sa ramina aceeasi viteza.
                      - - - Actualizat - - -
                      Postat în original de laky Vezi post
                      Subscriu la cele de mai sus. Doar la lemnele defensive, modificarile de dimensiune pot determina cresteri sensibile de viteza.
                      Incet, incet, ajung la concluzia ca e bine sa-i micsorez dimensiunile. Multumesc pentru sfaturi.

                      Comentariu


                      • #12
                        `Daca lemnul se inscrie in "linia" celor de la Dr. Neubauer, adica gros si cu balsa groasa la mijloc, atunci intradevar, castigul de viteza nu va fi mare.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                          `Daca lemnul se inscrie in "linia" celor de la Dr. Neubauer, adica gros si cu balsa groasa la mijloc, atunci intradevar, castigul de viteza nu va fi mare.
                          Multumesc pentru confirmare!

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de mateidumitru Vezi post
                            As avea nevoie de cit mai multe pareri despre a ceea ce intentionez sa fac :
                            Am un lemn DR.NEUBAUER HIGH TECHNOLOGY PLUS, care are dimensiunile 160 x 160 , pe care as vrea sa-l aduc la dimensiunile de 153 x 153 , cit are BULDOGUL cu care joc acum.
                            Ma intereseaza parerile voastre, relativ la pastrarea, sau nu, a caracteristicilor initiale ale lemnului, in urma micsorarii dimensiunilor lamei.
                            Va multumesc !
                            Am modificat si eu un lemn exact ca acesta,stiti dvs,despre care ati spus ca l-am "mutilat" :P.... sa aveti grija pe mana cui il dati,sa nu patiti ca mine....
                            Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                            "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de jhon Vezi post
                              Am modificat si eu un lemn exact ca acesta,stiti dvs,despre care ati spus ca l-am "mutilat" :P.... sa aveti grija pe mana cui il dati,sa nu patiti ca mine....
                              Nu-mi aduc aminte daca eu sau altcineva a spus ca l-ai mutilat. Se prea poate, dar eu am memoria scurta.
                              Nu-l dau la nimeni lemnul, pentru mine vreau sa-l fac. Sper sa reuseasca modificarea.

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X