Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Masa tenis SPEED

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Masa tenis SPEED



    Salut. Ma intereseaza daca cineva foloseste acest tip de masa SPEED ,fabricata la Branesti,blat de 25 mm. Cateva impresii mi-ar prinde bine.multumesc
    Ultima editare de alx_vass; 17.mar.2021, 15:01.
    LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

  • #2
    Am cumparat acum patru ani de la Brănești „fratele mai mic” MARIS, al acestei mese, care avea blat de 18 mm din MDF, pliabila in doua module, cu role cu fr?nare si picioare din profil pătrat de 40 mm, la vremea aceea la 1000 lei cu transport inclus. Am folosit-o intensiv de doua ori pe saptamana, ceea ce inseamna deplierea, pliera si transportul pe role de la și până la locul de depozitare, cam 40 m . Asa cum am scris la vremea aceea pe forum, masa respectivă era cea mai bună privind cel mai bun raport calitate preț , cu mult peste categoria hobby cu care ne intalnim in zonele de agrement. O saritura foarte buna, vopsită mat și fără reflexii, este foarte estetica, si stabila. Ceea ce e în poza se pare ca e varianta premium a meselor fabricate la Branești. Datorită greutății mai mari , sistemul de susținere are sectiunea mărita la 50 mm. Presupun că si diametrul rotilor e mai mare ca la MARIS. Pe tatbiliard.ro pretul afisat este de 1582 lei. Daca e la nivelul calitativ al mesei MARIS, e un pret foarte bun pentru o masă nouă foarte bună. Puteti sa-i sunati pentru orice amanunt, sunt foarte amabili. Daca imi aduc bine aminte, blaturile sunt aduse din China, restul e fabricat la Branești.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de alx_vass Vezi post

      Salut. Ma intereseaza daca cineva foloseste acest tip de masa SPEED ,fabricata la Branesti,blat de 25 mm. Cateva impresii mi-ar prinde bine.multumesc
      Salutare. Tot căutând asiduu impresii şi idei despre o masă de tenis care să fie de dârvală, cu depozitare în garaj şi tot acolo şi folosire, neîncălzit, casă (încă) nelocuită, am dat şi peste acest thread al dumneavoastră.
      L-am citit şi ieri.
      Întrebare: până la urmă aţi cumpărat masa de tenis SPEED de 25 cm blatul? Am luat în considerare şi sfatul domnului Laky, privind masa MARIS cu blatul de 18 cm.
      Dacă aţi cumpărat oricare din aceste două mese, v-aţi făcut vreo impresie? Ar rezista în condiţiile de depozitare descrise mai sus? Aveţi vreun sfat?
      Mulţumesc.

      Cu stimă, Gabriel
      lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post

        Salutare. Tot căutând asiduu impresii şi idei despre o masă de tenis care să fie de dârvală, cu depozitare în garaj şi tot acolo şi folosire, neîncălzit, casă (încă) nelocuită, am dat şi peste acest thread al dumneavoastră.
        L-am citit şi ieri.
        Întrebare: până la urmă aţi cumpărat masa de tenis SPEED de 25 cm blatul? Am luat în considerare şi sfatul domnului Laky, privind masa MARIS cu blatul de 18 cm.
        Dacă aţi cumpărat oricare din aceste două mese, v-aţi făcut vreo impresie? Ar rezista în condiţiile de depozitare descrise mai sus? Aveţi vreun sfat?
        Mulţumesc.

        Cu stimă, Gabriel
        Raspunsul este NU . si nu-mi pare rau .Prefer o masa mai veche dar sa fie facuta de o firma consacrata in ale tenisului de masa .In privinta depozitarii ar fi probleme doar in cazul expunerii lor indelungate in ,locuri cu umezeala ridicata..Daca obisnuiesti sa mergi la concursuri in Amatur ideal ar fi sa achizitionezi un model de masa preponderenta la competitiile din zona frecventata....Apropos ,intre timp am facut un mic efort si am achizitionat un DONIC VALDNER 25 CLASIC aproape nou.
        LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

        Comentariu


        • #5
          Mulțumesc pentru răspunsuri.
          Nu sunteți singurul care recomandă această masă de tenis,DONIC VALDNER 25 CLASIC. Singura mea...problemă, dar chiar singura, este că nu ar rezista în condițiile de mediu precizate, caz în care oftica ar fi maximă!Bine, ar fi și o irosire îngrozitoare.
          Garajul este izolat, făcând parte din corpul casei. Domnul Luci (de pe un alt thread, legat de același subiect, m-a sfătuit ca iarna să pun o pătură peste masă, apoi o husă dedicată și cred ca așa voi face.
          Cu stimă, Gabriel
          lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post
            Mulțumesc pentru răspunsuri.
            Nu sunteți singurul care recomandă această masă de tenis,DONIC VALDNER 25 CLASIC. Singura mea...problemă, dar chiar singura, este că nu ar rezista în condițiile de mediu precizate, caz în care oftica ar fi maximă!Bine, ar fi și o irosire îngrozitoare.
            Garajul este izolat, făcând parte din corpul casei. Domnul Luci (de pe un alt thread, legat de același subiect, m-a sfătuit ca iarna să pun o pătură peste masă, apoi o husă dedicată și cred ca așa voi face.
            Cu stimă, Gabriel
            atunci vine si o mica specificare .Atunci va fi nevoie stringenta sa aduni ,pliezi ,masa pina la urmatoarea sedinta ...antrenament!
            LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post
              Mulțumesc pentru răspunsuri.
              Nu sunteți singurul care recomandă această masă de tenis,DONIC VALDNER 25 CLASIC. Singura mea...problemă, dar chiar singura, este că nu ar rezista în condițiile de mediu precizate, caz în care oftica ar fi maximă!Bine, ar fi și o irosire îngrozitoare.
              Garajul este izolat, făcând parte din corpul casei. Domnul Luci (de pe un alt thread, legat de același subiect, m-a sfătuit ca iarna să pun o pătură peste masă, apoi o husă dedicată și cred ca așa voi face.
              Cu stimă, Gabriel
              Acum e in trend mesele BUTTERFLY SPACER ....
              LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

              Comentariu


              • #8
                Da. Faine mese. Ce să zic?! Este una la reducere la magazinul de specialitate. Dar tot nu sunt convins în ce fel ar face faţă o masă de tenis de interior, la condiţiile unui garaj dintr-o casă încă nelocuită. Parcă nu m-aş risca pe 2900 lei. Teoretic, un blat de 25 n-ar trebui să facă probleme dar am văzut mese de tenis făcute praf după numai 1-2 ani în locuri, gen garaj/magazie, unde iarna era ger năprasnic şi vara era saună. Adevărat, nu erau Butterfly sau Donic dar parcă tot te înţeapă în inimă!
                lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Lupu Gabriel Vezi post
                  Da. Faine mese. Ce să zic?! Este una la reducere la magazinul de specialitate. Dar tot nu sunt convins în ce fel ar face faţă o masă de tenis de interior, la condiţiile unui garaj dintr-o casă încă nelocuită. Parcă nu m-aş risca pe 2900 lei. Teoretic, un blat de 25 n-ar trebui să facă probleme dar am văzut mese de tenis făcute praf după numai 1-2 ani în locuri, gen garaj/magazie, unde iarna era ger năprasnic şi vara era saună. Adevărat, nu erau Butterfly sau Donic dar parcă tot te înţeapă în inimă!
                  Intrebarea intrebatoare este urmatoarea ...Vrei sa joci TENIS DE MASA sau sa construiesti garaje pt. viitor..? Este...?
                  LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de alx_vass Vezi post

                    Intrebarea intrebatoare este urmatoarea ...Vrei sa joci TENIS DE MASA sau sa construiesti garaje pt. viitor..? Este...?
                    Adevărat, vreau să joc tenis de masă. Însă acest sport este unul complicat. Trebuie să ai o masă de tenis, un loc unde s-o aşezi, eventual, un partener şi timp pe care să-l aloci pentru aşa ceva. La mine la serviciu nu pot să aşez o masă de tenis, acasă nici măcar nu se poate pune problema, având deja două caiace de şase metri pe tavan şi multă smerenie pentru asta, când se uită soţia la ele...
                    Am reuşit cumva să aliniez nişte planete şi să se pună problema să pot lua o masă de tenis şi să am şi unde s-o duc. Problema este că aş vrea să fac cel mai bun compromis în privinţa asta sub aspectul raportului preţ/calitate. Majoritatea meselor de tenis pe care le-am văzut, prin baruri, pe la pensiuni, pe la mall-uri erau deja compromise. OK, erau mese de tenis tip hobby şi între ele şi Donic sau Butterfly nici nu poate exista comparaţie.

                    Dilema mea este: să dau bani pe o masă de tenis Maris 18, sau Speed 25, cu un calcul de eficienţă că dacă condiţiile de depozitare afectează masa, o să-mi pară rău după 1500 lei, eventual 1800 lei sau să iau o masă Donic sau Butterfly care poate că rezistă mai bine? Ca să-mi pară rău dublu la bani?!

                    În fond, deosebirea la sărituta mingii este atât de mare între Speed 25 şi Donic Clasic? Poate că este, că de ce ar fi altfel o diferenţă atât de mare de bani între ele?! Dar sigur şi Donic şi Butterfly şi Fabrica de la Brăneşti aduc blaturile de masă din China şi eu, şi altul ca mine, ar putea să fim doar reflexul consumierismului.

                    Acuma, am jucat pe mese Donic Clasic, la Suceava la competiţii pe unde mă mai duc, numai de astea având! Ce să zic, mese parfum! Dar am jucat şi pe o masă care abia stătea pe picioare, cu blat de 15 şi cu care mi-am făcut treaba, pe la Sala Sporturilor de pe la noi.
                    Aici, în groapa asta sunt cu dilemele. Dacă m-ar putea scoate cineva din impas cu-n sfat cu argumente care să covingă, aş rămâne recunoscător. Şi eu ştiu să fiu un tip recunoscător!

                    Stimă!

                    Gabriel
                    lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                    Comentariu


                    • #11
                      Pai daca mergem strict pe raport calitate/pret, faci o masa de beton si nu are moarte. Plus ca poti pune si caiacele pe ea cand ai chef. 🤣
                      Pe de alta parte, as lua in calcul cat joc pe ea si cu cine. Ca daca joci cu copilul o data sau de doua ori pe luna e una, insa daca vrei mai serios (eventual si un robot), deja te gandesti la calitatea mesei. Blatul, saritura mingiei iti poate afecta jocul si te trezesti la competitii ca joci prost si nimic nu iese ca acasa. Iar daca ajungi sa o schimbi pentru asta, sa vezi pierdere la buzunare.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de MihaiLupu Vezi post
                        Pai daca mergem strict pe raport calitate/pret, faci o masa de beton si nu are moarte. Plus ca poti pune si caiacele pe ea cand ai chef. 🤣
                        Pe de alta parte, as lua in calcul cat joc pe ea si cu cine. Ca daca joci cu copilul o data sau de doua ori pe luna e una, insa daca vrei mai serios (eventual si un robot), deja te gandesti la calitatea mesei. Blatul, saritura mingiei iti poate afecta jocul si te trezesti la competitii ca joci prost si nimic nu iese ca acasa. Iar daca ajungi sa o schimbi pentru asta, sa vezi pierdere la buzunare.
                        M-am gândit şi la ce spuneţi dumneavoastră, că dacă e o masă de o calitate mai slabă, nu fac cine ştie ce afacere...
                        Mă antrenez pe ea doar cu un robot şi un return-board. Nu am prin preajmă să fie toate, şi masa şi partener şi timp.
                        Dar când toate se vor aşeza, masa de tenis va ajunge într-o locaţie unde pot juca cu prieteni!
                        Numa' că nu aş mai pierde vremea până atunci. Din 2019 până în prezent nu am progresat mai deloc. Adevărat, "antrenamentul meu" este doar participarea la competiţii, în ultimii doi ani.Tre să fac ceva, ori nu mai joc tenis, ori fac eforturi pentru a compensa. Am ales că să merg până la capăt şi să-mi îmbunătăţesc jocul, cât s-o putea, făcând antrenamente mai des şi mai tehnice.
                        Mulţumesc tutror pentru răbdare şi pentru răspunsuri.

                        Cu stimă, Gabriel
                        lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X