Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

dezavantaje TB Spirit

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 10 (0 members and 10 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • dezavantaje TB Spirit

    Bun
    Ma bate gandul sa-mi cumpar un Spirit.
    Vad ca este destul de laudat, des intalnit in setup si multi l-au incercat.

    Problema 1: dezavantajele si limitarile acestui lemn.
    Problema 2: cei care au renuntat la acest lemn au facut-o doar in favoarea vitezei altor lemne?
    Blade: Nittaku Tenaly Carbon
    Rubbers: Tibhar Grass DTecs + Tenergy 05

  • #2
    Motivul pt care nu ti-a raspuns nimeni pana acum este ca mesajul subliminal pe care-l transmiti este mai puternic decat cel direct si suna cam asa: dati-mi va rog cat mai multe motive sa NU cumpar acest lemn. Lumea nu-si pierde timpul cu astfel de jocuri. Decat sa te mai "bata gandul", mai bine bate-l tu pe el si ia-ti un "Spirit" nou. Numai vezi sa nu aibe si asta "noduri"
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Deduc din lipsa raspunsurilor ca nimeni nu ii vede limitari si nu-i da "bile negre".
      Ms ptr sfat.

      Totusi ce ai vrut sa spui cu noduri?
      Blade: Nittaku Tenaly Carbon
      Rubbers: Tibhar Grass DTecs + Tenergy 05

      Comentariu


      • #4
        In papura probabil
        Blade: Stiga Clipper Wood
        FH: Sriver FX
        BH: Tackifire Special Soft

        &&

        Blade: Primorac Carbon
        FH: Sriver G2 FX
        BH: Tackifire Chop

        Comentariu


        • #5
          Ok Got It - voi laudati lemnele ca toate sunt bune...
          Ori lucrati in advertising sau vanzari ... ori nu aveti mana sa ziceti - lemnul ala nu e bun ptr voi din cauza aia, aia si cealalta... Ori toate lemnele sunt bune ...
          Pai mai bine raman la ce am - ca un lemn sau altul nu va schimba mare lucru sau ma duc si primul iau primul lemn pe care-l vad.
          Totusi gresesc undeva. Unde?
          Imi trebuie mana - deci mai bine investesc in antrenament.
          Apropo - ceva limitari la lemnul asta obosit al meu?
          Blade: Nittaku Tenaly Carbon
          Rubbers: Tibhar Grass DTecs + Tenergy 05

          Comentariu


          • #6
            Nu iti poate da sfaturi decat cine a dat cu "Spiritul" . Noi astialalti putem sa ne dam doar cu parerea. Dupa cat de laudat e "Spiritul" nu exista lemn mai bun - din cat am citit eu peste tot e cel mai grozav , dar asta doar din auzite ...

            Lemnul tau de ce nu iti place ? E musai sa cumperi un lemn asa scump ?
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Hai sa va povestesc o intamplare legate de lemnele astea, intamplare care mi-e mi-a schimbat modul de a gandi despre ele.
              Asta vara am avut ocazia sa joc cu unchiul meu, are vreo 52 de ani acum, dar la viata lui a fost destul de bun ca amator. Aveam doua palete , Schalger Carbon cu fete Kokutaku (foarte rapida) si Gruba Carbon cu Andro Plasma 380 (asta are un control fantastic). I-am oferit lui Gruba si eu cu Schagerul, dupa vreo ora era negru de suparare ca il bateam constant, binenteles dand vina pe paleta ca e prea rapida pentru el . Am fost la doamna care raspunea de club-ul ala unde jucam (eram pe Fizicienilor in vale), si amabila ne-a oferit o paleta lipita permanent, lemnu spunea dansa ca era de la un Meteor Vechi (semana a lemn de brad ) iar fetele cei drept erau Striver FX, dar cam obosite, si ne-am apucat iar de joc, eu cu gandul ca daca il mai caftesc si de data asta, o sa am un succes deplin. Succes pe dracu, ma rupt cu nenorocita aia. Dupa ce a pus mana pe "scandura" aia i sa schimbat cu totul modul de joc, ii intra pe masa absolut orice. De atunci am mai jucat, dar de fiecare data prefera sa joace cu stifturi din comert, dar da mult mai bine cu ele decat cu o paleta profesionala.
              Dupa toate astea, parerea mea e ca nu conteaza prea mult din ce e facut un lemn, cine il fabrica sau ce impresii au ceilati despre el, chit ca lemnu ala are in componenta lui si straturi din marmura de Carara . Importat e sa gasesti combinatia ideala pentru mana ta, chiar daca lemnul e din coada de matura, iar fetele din Linoleum, daca cu asemenea combinatie pui totul pe masa atunci paleta aia e cea mai buna pentru tine.
              Blade : Nitakku Septear (OFF)
              FH>Joola Express Two
              BH>Butterfly Speedy PO

              Comentariu


              • #8
                Acum, ca sa va faceti o ideie si mai completa, am sa va povestesc si eu ceva:
                Joc la serviciu cu colegi care se incapataneaza de ani de zile sa foloseasca palete ieftine din comert si carora le dau aproape degeaba super-efecte, caci ei returneaza aproape totul pe masa. Unul dintre ei, a vrut sa faca un pas inainte si i-am oferit o pereche de fete Yasaka Visco mai vechi, pe care i le-am lipit pe lemnul de la paleta lui "de gata" caruia i-am jupuit (si distrus) fetele "slabe" pe care le avea. In prima faza, dezastru total pt el, pentru ca efectele mele prindeau pe paleta lui ingrozitor, iar el nu era obisnuit cu asa ceva. Acum, dupa ce au trecut cateva luni, jucam de la egal la egal, cu topspinuri si efecte laterale pt ca sa obisnuit. Ceilalti, care din curiozitate vor sa joace cu paleta mea "profi", o abandoneaza repede si trec inapoi la "tigaile" lor pt ca altfel pierd meciurile .
                Concluzia mea: Joaca cu materialul care ti se potriveste cel mai bine, dar incearca sa faci pasi mici catre inainte.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de gabigabi
                  Ok Got It - voi laudati lemnele ca toate sunt bune...
                  Ori lucrati in advertising sau vanzari ... ori nu aveti mana sa ziceti - lemnul ala nu e bun ptr voi din cauza aia, aia si cealalta... Ori toate lemnele sunt bune ...
                  Pai mai bine raman la ce am - ca un lemn sau altul nu va schimba mare lucru sau ma duc si primul iau primul lemn pe care-l vad.
                  Totusi gresesc undeva. Unde?
                  Imi trebuie mana - deci mai bine investesc in antrenament.
                  Apropo - ceva limitari la lemnul asta obosit al meu?
                  Raportarile sunt grasite. Daca vrei sa sti ca un echipament este mai bun sau nu decat ce ai tu intr-un anumit moment, trebuie sa-l folosesti. Daca ceri referinte de la altii, primesti pareri subiective legate de experientele altora. Intrebi de limitarile lemnului pe care-l detii? Ar trebui sa le stii mai bine... Daca-i prea rapid, trebuie sa mergi mai jos, daca-i prea lent, invers.
                  Ai tras si concluzii corecte. "un lemn sau altul nu va schimba mare lucru, trebuie mana, deci mai bine investesc in antrenament". Ai un "liber arbitru" bun, care-ti spune: lasa TBS, mai bine antreneaza-te! Bravo
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Paleta pe care o am este prea grea. Totusi cu paleta asta am invatat topspinul si simt top-spinul foarte-foarte bine comparativ cu paletele enumerate mai jos - asta in mod sigur datorita prizei - maner foarte gros si anatomic (cu "solduri late" - anatomicele noi sunt aproape drepte) + feta de 1.5 lipicioasa. Simt ca nu am mobilitate cu ea - daca ar fi fost mai usoara ma miscam mult mai usor + rapid.
                    Am inercat Schlager Carbon Off cu SriverFX - dadeam torpile, rachete rusesti dar majoritatea peste masa.
                    Primorac carbon Off -la fel... trebuie mana
                    Paleta fratelui meu - Maze Advanced All+ cu Andro Impuls + Tackiness D- mi-a placut - plasez mingea aproape unde vreau, numai ca viteza (cat de All+)
                    Andro Blax Off cu Sriver - nu am dat prea mult dar mi-a placut f f mult super control + viteza
                    Kreanga Carbon - nu am mana de el - rapid - control bun.
                    Astazi am incercat Timo Boll Spirit FL- cu fete G2 - m-am indragostit - tare + control .
                    Acum imi dau seama ca daca tre sa le descriu nu pot spune ca au dezantaje sau limitari. Tine de stil, mana si experienta + ca daca e aplicabil in cazul X nu este general.
                    Spor, sarbatori fericite dar mie tot imi trebuie un lemn mai usor si control cat incape
                    Blade: Nittaku Tenaly Carbon
                    Rubbers: Tibhar Grass DTecs + Tenergy 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Paleta pe care o am este prea grea. Totusi cu paleta asta am invatat topspinul si simt top-spinul foarte-foarte bine comparativ cu paletele enumerate mai jos - asta in mod sigur datorita prizei - maner foarte gros si anatomic (cu "solduri late" - anatomicele noi sunt aproape drepte) + feta de 1.5 lipicioasa. Simt ca nu am mobilitate cu ea - daca ar fi fost mai usoara ma miscam mult mai usor + rapid.
                      Am inercat Schlager Carbon Off cu SriverFX - dadeam torpile, rachete rusesti dar majoritatea peste masa.
                      Primorac carbon Off -la fel... trebuie mana
                      Paleta fratelui meu - Maze Advanced All+ cu Andro Impuls + Tackiness D- mi-a placut - plasez mingea aproape unde vreau, numai ca viteza (cat de All+)
                      Andro Blax Off cu Sriver - nu am dat prea mult dar mi-a placut f f mult super control + viteza
                      Kreanga Carbon - nu am mana de el - rapid - control bun.
                      Astazi am incercat Timo Boll Spirit FL- cu fete G2 - m-am indragostit - tare + control .
                      Acum imi dau seama ca daca tre sa le descriu nu pot spune ca au dezantaje sau limitari. Tine de stil, mana si experienta + ca daca e aplicabil in cazul X nu este general.
                      Spor, sarbatori fericite dar mie tot imi trebuie un lemn mai usor si control cat incape
                      Blade: Nittaku Tenaly Carbon
                      Rubbers: Tibhar Grass DTecs + Tenergy 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Uite, vezi ca are Raduku un TBS cu priza dreapta. Se poate face foarte usor un anatomic cu banda de maner care sa formeze acele "solduri" de care vorbeai, exact in zona care-ti convine. Mie nu-mi plac deloc manerele anatomice facute de fabricanti pt ca urmaresc mai mult criterii estetice, latimea maxima a "soldurilor" fiind cam la jumatatea distantei intre capete, ceea ce nu este corect, dupa mine. In schimb i-mi place sa transform FL-urile sau ST-urile in AN-uri cu ajutorul bandei de maner pe care o asez in asa fel, sa formeze acele "solduri" mai sus, acolo unde este centrul palmei atunci cand tii paleta corect. De altfel, pe un link unde se pot vedea echipamentele cu care joaca profesionistii, se observa foarte clar ca mai mult de jumatate din palete sunt preparate astfel.
                        Va spun un "secret" : mana se simte bine cand apuca obiecte care-i umplu centrul palmei dar care-i permit sa aduca degetul mic cat mai aproape de podul palmei.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          nu`l mai am. era al unui prieten, l-a dat pe un primorac..
                          Blade: Butterfly Kreanga Aeros
                          FH: Sriver FX 2.1
                          BH: Sriver FX MAX

                          Comentariu


                          • #14
                            acum intervin si eu putin in discutie,am un tbs cam de trei ani si dupa ce l-am luat era perfect la mingile lungi si al spin dar cind trebuia sa rup ritmul cu un chop sau cu mingile la fileu sarea ca din gard l-am lasat cam un an apoi l-a luat si nu mai sarea asa tare,asa e trebuie antrenament. acum am un primorac off+ de vreo luna dar chestia e ca cu aceleasi fete,m-i se pare ca primoracul are control mai mult si chiar nu sare asa ca din tbs ,dar repet poate e numai o parere de a mea
                            timo boll zl
                            tenergy fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de victor
                              acum intervin si eu putin in discutie,am un tbs cam de trei ani si dupa ce l-am luat era perfect la mingile lungi si al spin dar cind trebuia sa rup ritmul cu un chop sau cu mingile la fileu sarea ca din gard l-am lasat cam un an apoi l-a luat si nu mai sarea asa tare,asa e trebuie antrenament. acum am un primorac off+ de vreo luna dar chestia e ca cu aceleasi fete,m-i se pare ca primoracul are control mai mult si chiar nu sare asa ca din tbs ,dar repet poate e numai o parere de a mea
                              Prima parte a mesajului suna asemanator cu povestea aia in care cineva se plangea ca are casa prea neincapatoare si Dumnezeu la pus sa bage in casa, pe rand, toate animalele din batatura. Cand era mai disperat, ia spus sa le scoata pe toate afara si atunci i sa parut casa foarte incapatoare. (facuse antrenament)
                              Partea cu Primoracul este cam asa: Pentru unii sunt mai bune anumite palete, decat pentru altii, punct. Si eu am descoperit absolut intamplator, contrar celor ce le aveam in cap, ca lemnele rigide au pentru mine un control mai bun decat lemnele elastice. Si dau mai bine cu Schlager Carbon Light decat as da tot acum, cu TBS sau KLHS.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Bunicul tau te-a batut cu scandura aia cu fete obosite pt ca nu era lipita si pt ca functionau ca 2 fețe anti topspin si nu il deranja efectul tau.La nivel mai ridicat de joc este total depasit cu tigaia aia limitata,nu poate da topspin pt ca nu agatza fețele iar daca stii sa dai topspin din netaiat esti boier pt ca sigur mare spin nu poate sa dea el acolo cu fetele alea si asta te incurca ca el facea miscari de cine stie ce taietura dar de fapt venea mai mult netaiat decat taiat si te infigeai repede in ea si dadeai afara.
                                Nu recomand astfel de materiale, o sa zici ca e buna ca pui pe masa ,pui pe masa dar cand dai de unu bun unde tre sa si ataci si nu numai sa pui pe masa ce faci? cu ce dai topspin ? cu ce faci o preluare?
                                Daca vrei sa pui numai pe masa iti iei un lemn si fețe DEF si gata sau un anti pe rever.Dar cum a zis si Visco mai sus este doar o parere , CEA MAI BUNA PALETA este aia cu care te-ai obisnuit si cu care castigi.Nu stiu daca ai intalnit oameni sa te bata cu 6 in fața si cu lemnul gol ))) Nu cred ca ai auzit de un anume Ciobi, pacat ca nu ai cum sa il vezi ca nu e in tzara acum.

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X