Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

UN SFAT

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • UN SFAT

    Cine poate da amanunte despre fetele Double Happiness
    Skyline 2 si Skyline 3. Daca te iei dupa ce scrie in catalog au caracteristici mai bune decit Bryce FX.
    Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
    FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
    BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

  • #2
    Re: UN SFAT

    Postat în original de mircea.garaz
    Daca o sa le ai la Cluj vei intra in posesia si celor mai mici amanunte(cu conditia sa le folosesti)
    Nu le am, dar dupa ce caracteristici am citit ca au, as vrea sa le am, dar nu la CLUJ
    Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
    FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
    BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

    Comentariu


    • #3
      Chiar in totalitate nu cred ca vor fi afisate grupele ... pina la locul 4 se poate fara probleme, odata ce confirmarea exista.

      Daca vreti grupele in totalitate vineri seara, ar trebui sa facem o tragere la sorti LIVE a locurilor 5-7 intr-o video-conferinta pe Yahoo Messenger, la care sa fie martori toti organizatorii locali

      Sau face Shuni o filmare si avem dovada corectitudinii (pentru cei suparati simbata dimineata)

      Comentariu


      • #4
        Re: UN SFAT

        Postat în original de marius
        Cine poate da amanunte despre fetele Double Happiness
        Skyline 2 si Skyline 3. Daca te iei dupa ce scrie in catalog au caracteristici mai bune decit Bryce FX.
        Sunt diferite aproape fundamental de Bryce FX. E mare diferenta.

        Nu am jucat cu Bryce FX , dar am jucat cu Cermet , Donic Desto F2 , Donic Gallardo Tension si Sriver - fete euro si cu Hurricane 2 (apropiat de Skyline 3 - de fapt Sky 3 e succesorul lui H2) si o gramada de fete kinezesti lipicioase.
        Caracteristicile sunt altele, e mult de povestit ...Bryce FX se bazeaza exclusiv pe spin mecanic (din burete), iar Skyline 2 (dupa unii cea mai lipicioasa fata chinezeasca ) si Skyline 3 mizeaza si pe cauciucul extrem de lipicios (poti ridica o minge de jos lipita de fata). Taria buretelui e alta , viteza la lovit "flat" nici nu se compara cu Bryce , spinul e altul , controlul e altul etc.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: UN SFAT

          Postat în original de vali
          Postat în original de marius
          Cine poate da amanunte despre fetele Double Happiness
          Skyline 2 si Skyline 3. Daca te iei dupa ce scrie in catalog au caracteristici mai bune decit Bryce FX.
          Sunt diferite aproape fundamental de Bryce FX. E mare diferenta.
          Nu am jucat cu Bryce FX , dar am jucat cu Cermet , Donic Desto F2 , Donic Gallardo Tension si Sriver - fete euro si cu Hurricane 2 (apropiat de Skyline 3 - de fapt Sky 3 e succesorul lui H2) si o gramada de fete kinezesti lipicioase.
          Caracteristicile sunt altele, e mult de povestit ...Bryce FX se bazeaza exclusiv pe spin mecanic (din burete), iar Skyline 2 (dupa unii cea mai lipicioasa fata chinezeasca ) si Skyline 3 mizeaza si pe cauciucul extrem de lipicios (poti ridica o minge de jos lipita de fata). Taria buretelui e alta , viteza la lovit "flat" nici nu se compara cu Bryce , spinul e altul , controlul e altul etc.
          La ce te referi cind spui ca viteza la lovit "flat" nici nu se compara cu Bryce, este mai mare sau este mai mica?; spinul este mai in efect sau mai in viteza?; si ajungem unde doream, controlul este mai bun?; pentru ca Bryce nu ofera un prea mare control.
          Eu de fapt doresc calitatile fetei Bryce ca Viteza si Spin, dar un control mai mare ( cel putin fetele astea dupa caracteristicile din catalog arata ca au un control mai bun : Bryce-74, iar Skyline 2 sau 3-90 cu astea am vazut ca joaca Ma Lin si Wang Hao). Sa nu creada careva ca as vrea sa-i bat pe astia, dar poate ma ajuta sa le fac probleme la altii, mai de pe la noi fara insa a recurge la "otravuri" deocamdata

          Ca sa fiu mai clar as vrea si grasa si frumoasa si... slanina in pod! E cam mult nu-i asa?
          Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
          FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
          BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

          Comentariu


          • #6
            Re: UN SFAT

            Postat în original de marius
            La ce te referi cind spui ca viteza la lovit "flat" nici nu se compara cu Bryce, este mai mare sau este mai mica?; spinul este mai in efect sau mai in viteza?; si ajungem unde doream, controlul este mai bun?; pentru ca Bryce nu ofera un prea mare control.
            Eu de fapt doresc calitatile fetei Bryce ca Viteza si Spin, dar un control mai mare ( cel putin fetele astea dupa caracteristicile din catalog arata ca au un control mai bun : Bryce-74, iar Skyline 2 sau 3-90 cu astea am vazut ca joaca Ma Lin si Wang Hao). Sa nu creada careva ca as vrea sa-i bat pe astia, dar poate ma ajuta sa le fac probleme la altii, mai de pe la noi fara insa a recurge la "otravuri" deocamdata
            Ca sa fiu mai clar as vrea si grasa si frumoasa si... slanina in pod! E cam mult nu-i asa?
            Controlul e mai bun , spinul este prezent si la mingile lente (acolo unde Bryce sufera) ,dar la raliurile din afara mesei Bryce este rege si la spin si la viteza. Bryce este cea mai rapida fata din lume la concurenta cu Juic Couga si Desto F1.
            Chinezii joaca TOTI cu fete lipicioase pe forehand pentru ca joaca foarte mult de pe masa (flipuri etc.).
            Pe de alta parte fiecare firma are propriile ratinguri . Nu compara ratingul de la Butterfly al lui Bryce cu ratingul de la DHS pentru Skyline.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Vali, "controlul e altul" se traduce ca ar fi mai bun la cele chinezesti decat europene? Calitatile superioare sunt valabile si in cazul lemnelor? eu as astepta 2-3 saptamani pentru un Shark, decat 2 zile pt un Tibhar Carbon daca stiu ca se merita de la un avizat care a dat cu ambele lemne si simte diferenta!... Spune-mi te rog cu ce LIPICIOASE "sa imbrac" Sharkul ca sa se simta si el bine in ordinea care ma intereseaza pe mine...(1.control, 2.viteza, 3.spin)
              MULTUMESC!
              Cele bune!
              Xiom -Mitzutani - Xiom

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de george, c-ta
                Vali, "controlul e altul" se traduce ca ar fi mai bun la cele chinezesti decat europene? Calitatile superioare sunt valabile si in cazul lemnelor? eu as astepta 2-3 saptamani pentru un Shark, decat 2 zile pt un Tibhar Carbon daca stiu ca se merita de la un avizat care a dat cu ambele lemne si simte diferenta!... Spune-mi te rog cu ce LIPICIOASE "sa imbrac" Sharkul ca sa se simta si el bine in ordinea care ma intereseaza pe mine...(1.control, 2.viteza, 3.spin)
                MULTUMESC!
                Cele bune!
                In momentul in care fata e lipicioasa e normal ca ai alt "touch" la minge si ai mai mult control in ceea ce vrei sa faci cu mingea. Pe de alta parte preiei mai mult si din spinul oponentului deci trebuie sa il "dezactivezi". Sfatul meu este sa investiti in niste fete lipicioase foarte ieftine (la 5 dolari bucata) si sa vedeti la locul faptei cum sta treaba pentru ca degeaba spune unul si altul - e important sa vezi cu ochii tai.
                Sunt si fete lipicioase europene - Stiga Magna sau alea de la Butterfly dar costul e foarte mare.

                De test merge o pereke de 729-Cross http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1382 - suficient de reprezentative pt kinezesti lipicioase.
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Daca vrei o skimbare vizibila fata de ce ai tu acolo ia Sharkul . E mai rapid ca si Samsonov Carbon sau Gergely - astea fiind lemnele cu care am dat eu. Partea mai putin buna fata de cele 2 lemne de mai sus este ca manerul e mai scurt si mai subtire automat echilibrul paletei mergand spre varf. In rest rivalizeaza cu orice monstru de viteza cunoscut (e si parerea altora).

                  Ca o concluzie - ia Sharkul.
                  Iar ca fete de control merge o pereke de Meteor neaparat in Max (asta fiind 2.3-2.5 mm).Daca vrei viteza ia o pereke de Sword King in 2.2 si ai si viteza si control.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    O sa imi expun si eu parerea despre dhs skyline(2 si 3) peste 2 - 3 saptamani cand soseste comanda.
                    Pana atunci insa am doua nelamuriri!
                    Ma intreb daca se potrivesc aceste fete cu Gergely Carbon?
                    In plus e indicat sa folosesc speed glue la aceste fete ( efectul lipirii este acelasi ca la sriver fx de exemplu) ?

                    Sper sa nu regret decizia luata.


                    Daca nu le voi simtii compatibile cu tipul meu de joc (topspin,looping) dupa primele ore de teste le veti putea cumpara de la mine cu reducerea aferenta

                    Comentariu


                    • #11
                      Daca dai o reducere faina le cumpar io din prima

                      Daca iti mere bine loop-ul cu Gergely Carbon si Sriver Fx o sa iti mearga cu Skyline si mai bine. Lipirea are efect si la fete chinezesti. Fiind mai tari poti baga o cantitate si mai mare de glue in ele si efectul va fi pe masura.
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        vali, nu am gasit pe presports nici lemn shark nici fete meteor sau sword king... pe ce alta adresa pot face comanda? si tu cum te intelegi cu manerul de la shark, ai mana de chinez?
                        Xiom -Mitzutani - Xiom

                        Comentariu


                        • #13
                          Mersi Vali.
                          Suna incurajator ceea ce-mi spui
                          Poate am fost inspirat citind in acest post despre opiniile tale si inclin sa cred ca am luat o decizie buna
                          Am intrebat pentru ca lipesc fetele de fiecare data cand joc, iar loviturile sunt ok pentru un amator, destul de curate si in viteza ( binenteles ca exista tot timpul loc de mai bine ).
                          O sa postez pe viitor rezultatul acestei combinatii.

                          Sanatate si toate cele bune.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de george, c-ta
                            vali, nu am gasit pe presports nici lemn shark nici fete meteor sau sword king... pe ce alta adresa pot face comanda? si tu cum te intelegi cu manerul de la shark, ai mana de chinez?
                            Am luat de la eacheng.net - iti trebe Paypal pentru asta. Mie imi plac manerele mai subtiri de regula asa ca imi place ala de la Shark .

                            Ca sa mai zic o data : Shark e un lemn de calitate , dar FOARTE rapid si practic fara vibratii. E mai bun pentru un joc pe contre cum vrei tu, dar spin ca sa dai trebuie sa fii foarte rapid. Eu deocamdata trebuie sa ma limitez la Mazunov (sau la Samsonov Carbon )care e destul de lent astfel incat sa pot juca cu spin (asta e stilul meu preponderent) ...
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              de la eacheng.net poti cumpara si trimitand banii prin western.eu asa am facut.
                              BLADE:Kreanga Aeros
                              BH:Tibhar Torpedo
                              FH: Globe National

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de barzalau
                                de la eacheng.net poti cumpara si trimitand banii prin western.eu asa am facut.
                                ce comision ti-a luat ?
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  pana in 50$=14$
                                  intre 50$si 100$=15$
                                  la 120$=22$
                                  cea mai buna varianta sa te limitezi pana in 100$
                                  BLADE:Kreanga Aeros
                                  BH:Tibhar Torpedo
                                  FH: Globe National

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Va multumesc!

                                    Cele bune!
                                    Xiom -Mitzutani - Xiom

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Mi-au sosit fetele de pe eacheng( skyline 2 si 3). Maine ma duc sa le ridic.
                                      Dar ...
                                      Pot spune ca m-am pripit si acum am senzatia ca sunt pe cale sa fac o greseala in ce priveste materialele cu care joc. Mai explicit, joc de 3 ani tenis si de aproape 2 ani cu aceasi combinatie si imi dau seama ca incep sa simt cat de cat potentialul acestei combinatii (gergely - sriver).
                                      M-am obisnuit si le simt binisor, drept urmare ... pun in vanzare DHS Skyline 2 si 3 imediat cum le ridic de la posta fara sa le mai desfac.
                                      Daca sunt doritori ii rog sa ma contacteze aici sau pe mp.

                                      Detalii despre fete si pretul lor :

                                      DHS Skyline-TG2 (Control+Spin) 17.86 $ Rubber color: Red
                                      # Sponge thickness: 2.2mm

                                      DHS Skyline-TG3 (Control+Speed) 17.86 $ Rubber color: Black
                                      # Sponge thickness: 2.2mm

                                      Subtotal: 35.72 $

                                      Shipping cost: 7.00 $
                                      Total: 42.72 $ = 106 lei

                                      A mai costat 1,5 euro ( 5 lei ) logarea pe PayPal

                                      In concluzie vand fetele cu 110 lei perechea sau 55/buc. ( transportul platit de destinatar)

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Daca nu au fost doritori pentru cele doua fete DHS Skyline(in cele 24 de ore de cand am postat mesajul) m-am decis sa le incerc.
                                        Experienta a fost inedita
                                        Nu am mai dat cu fete asemanatoare si nu stiam la ce sa ma astept.
                                        In primul rand cand am batut usor mingea de fata in loc sa sara a ramas lipita si a "curs" usor de pe paleta. Vali avea dreptate, sunt foarte lipicioase.
                                        Ce pot sa spun?! Pe scurt au un control si un spin deosebit. Ma temeam ca nu voi reusi sa pun nimic pe masa dar merge si topspin-ul, merg si loop-urile. Dar viteza e mai mica decat la Sriver FX.
                                        O sa dau in continuare cu ele sa vad ce iese

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Viteza e mai mica la lovire flat , dar daca pleci oleaca mai de jos si continui un pic mai sus cand dai topspin efectul e devastator - adversarul crede ca mingea e usoara , dar cand atinge masa are o traiectorie greu previzibila ...
                                          Blade DHS PG 2
                                          FH: DHS Hurricane 3
                                          BH: Stiga Airoc Astro M

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de BM
                                            Daca nu au fost doritori pentru cele doua fete DHS Skyline(in cele 24 de ore de cand am postat mesajul) m-am decis sa le incerc.
                                            Experienta a fost inedita
                                            Nu am mai dat cu fete asemanatoare si nu stiam la ce sa ma astept.
                                            In primul rand cand am batut usor mingea de fata in loc sa sara a ramas lipita si a "curs" usor de pe paleta. Vali avea dreptate, sunt foarte lipicioase.
                                            Ce pot sa spun?! Pe scurt au un control si un spin deosebit. Ma temeam ca nu voi reusi sa pun nimic pe masa dar merge si topspin-ul, merg si loop-urile. Dar viteza e mai mica decat la Sriver FX.
                                            O sa dau in continuare cu ele sa vad ce iese
                                            Abia acum cred ca m-am lamurit. Eu credeam ca viteza este aceeasi ca la Bryce, dar daca este mai mica decit la sriver nu cred ca mi se potrivesc. Eu sunt un jucator care in general joc mai bine pe contre ( capacul activ fiind una din armele mele de baza).
                                            Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                            FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                            BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Nu se poate vorbi de viteza la fetele chinezesti ,desi exista si fete chinezesti rapide, daca e sa raportam la viteza fetelor euro/japoneze.
                                              Fetele chinezesti sunt foarte bune daca ai un joc asemanator cu ce au asiaticii - adica daca incerci sa termini punctul din mingi scurte , de pe masa sau de la semidistanta. Pentru un joc de raliuri de departe de masa fetele euro/japoneze sunt mai potrivite , dar pentru un joc bazat pe efecte si mingi scurte, fetele chinezesti au mai multe atuuri.
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                La finalul a doua ore de antrenament senzatia a fost de control, multe mingi pe masa iar procentul de lovituri ratate a fost mai mic decat in mod normal. Topspinul dat din apropierea mesei cade mai scurt in terenul advers, iar loop-urile au o traiectorie "curba" foarte pronuntata ( unele ai impresia ca ies afara dar cad cu efect mare pe masa )
                                                Pe de alta parte cu aceste fete lipite pe un lemn gergely smash-urile suna sec ( nici la topspin nu suna mai bine ) si viteza este evident mai mica.
                                                Insa nu stiu daca 2 ore pot sa-ti descopere potentialul lor.
                                                Totusi nu trebuie sa te astepti la revelatii, mai ales daca ai jucat o perioada mai lunga ( cazul meu ) doar cu o combinatie.
                                                In concluzie pot spune ca nu regret ca le-am cumparat, desi am avut indoieli pana in momentul in care le-am lipit pe lemn

                                                Comentariu

                                                Procesare...
                                                X