Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

lemne BTY: gama TB vs Innerfoece

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lemne BTY: gama TB vs Innerfoece

    Inteleg ca diferenta ar consta in faptul ca materialul compozit este sub primul strat de lemn la TB si sub al doilea la Innerforce.
    Care este diferenta "la joc" intre cele 2 tehnologii? (desigur comparand zlc cu zlc, alc cu alc etc.)
    Stie cineva care sunt straturile de lemn folosite?

    Merci mult!

    p.s. astept cu interes un raspuns si de la grasomega
    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

  • #2
    TB ZLF vs IF ZLF:
    Greutatea paletei: IF ZLF - spre varf, TB ZLF - mai spre maner (echilibreu mai bun)
    Grosime: TB ZLF < IF ZLF
    Rigiditate: TB ZLF > IF ZLF
    Simt: TB ZLF mai dur ca IF ZLF (starul superficial - koto vs limba)
    Viteza: TB ZLF <= IF ZLF
    Stabilitate: TB ZLF > IF ZLF
    Elasticitate: TB ZLF < IF ZLF
    Spin: TB ZLF < IF ZLF (e vorba de contributia la spin si de posibilitatile oferite in combinatie cu aceleasi fete)
    In principiu, in afara de adancimea la care este stratul de compozit, seria TB are la suprafata lemn de koto si un simt mai tare, iar seria Innerforce are la suprafata lemn de limba si un simt mai soft. Elasticitatea este mai mare la seria Innerforce, desi cred ca grosimea este mai mare decat la seria TB.
    In mod sigur, TB ZLC este mai rigid ca IF ZLC, dar nu am jucat cu TB ZLC si n-as putea sa le compar obiectiv.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de grasomega Vezi post
      TB ZLF vs IF ZLF:
      Greutatea paletei: IF ZLF - spre varf, TB ZLF - mai spre maner (echilibreu mai bun)
      Grosime: TB ZLF < IF ZLF
      Rigiditate: TB ZLF > IF ZLF
      Simt: TB ZLF mai dur ca IF ZLF (starul superficial - koto vs limba)
      Viteza: TB ZLF <= IF ZLF
      Stabilitate: TB ZLF > IF ZLF
      Elasticitate: TB ZLF < IF ZLF
      Spin: TB ZLF < IF ZLF (e vorba de contributia la spin si de posibilitatile oferite in combinatie cu aceleasi fete)
      In principiu, in afara de adancimea la care este stratul de compozit, seria TB are la suprafata lemn de koto si un simt mai tare, iar seria Innerforce are la suprafata lemn de limba si un simt mai soft. Elasticitatea este mai mare la seria Innerforce, desi cred ca grosimea este mai mare decat la seria TB.
      In mod sigur, TB ZLC este mai rigid ca IF ZLC, dar nu am jucat cu TB ZLC si n-as putea sa le compar obiectiv.
      Comparatia TB-ALC & IF-ALC = aceleasi observatii ca la Cristi. Eu am simtit IF putin mai greu, dar mai prietenos pentru jocul "amatorilor" decat TB-ALC.
      Nu am auzit de jucatori de top sa folosesca IF (inca).
      TsE

      Comentariu


      • #4
        Asa cum am mai specificat undeva, exista "indivizi" si "indivizi". Am tot auzit pe forum ca IF ALC este un lemn greu si din acest motiv, nu prea grozav. Cineva vorbea de 92-93gr. Eu am unul de 86gr cu un control de parca ar avea balsa la mijloc si o stabilitate moderata. La fel si cu TB ALC. Am avut unul de 87gr si unul de 88gr, foarte bune amandoua. Intamplator, am avut ocazia sa incerc de la un prieten, unul de 82gr si am vazut ca avea un control mai bun si nu pierdea din stabilitate. Eu fiind un jucator mai degraba indreptat catre plasament precis, decat catre forta, am vandut ce aveam si am luat de 82gr. Ideia este ca trebuie sa pastram rezerva necesara, atunci cand citim afirmatiile cuiva, facute in legatura cu o "serie", dar care a incercat un singur "individ". Nu o face cu rea intentie dar are o experienta limitata.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Emil Tudor Vezi post
          Comparatia TB-ALC &amp; IF-ALC = aceleasi observatii ca la Cristi. Eu am simtit IF putin mai greu, dar mai prietenos pentru jocul "amatorilor" decat TB-ALC.
          Nu am auzit de jucatori de top sa folosesca IF (inca).
          Liu Shiwen foloseste IF ZLF si BTY a fabricat lemnul Liu Shiwen care e IF ZLF rebranduit.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de grasomega Vezi post
            Liu Shiwen foloseste IF ZLF si BTY a fabricat lemnul Liu Shiwen care e IF ZLF rebranduit.
            Multumesc de interventii.
            Orice are rezolvare... acum am auzit de jucator de top cu IF. Multumesc Cristi.
            Din mai multe pareri personale se fac statisticile. Deoarece fiecare apreciaza altceva la un lemn/fata, parerile difera. Punand la socoteala si diferentele contructive dintre lemne reiese o diversitate care se poate analiza statistic.
            Cea mai buna metoda de a avea lemne bune este sa le testezi individual si compara. Aceasta metoda nu este la indemana unora care cumpara on-line. Ei vor sa stie cam ce asteptari sa aiba de la lemnul care vine cu coletaria. Si revenim la statistica.
            TsE

            Comentariu


            • #7
              Asa e. On-line e greu sa nimeresti ce trebuie. Dar macar sa invatam sa cerem, o marja de greutate. Poate e putin mai dificil pentru vanzatori, dar sunt sigur ca astfel cresc vanzarile si nimic nu ramane nevandut. Pe vremuri, cand cumparam fara sa specific marja de greutate, sunt sigur ca primeam ce nu au luat altii. Un singur exemplu: cand a aparut, am luat de la "Dandoy" Belgia, un "Yasaka Extra Offensive", fara sa specific greutatea dorita. Mi-a venit unul de 93gr, tare ca piatra, fara simt deloc, imposibil de jucat pt mine la acel moment. "Caramida", le zic eu, la astfel de lemne. Am zis ca asta este diferenta intre Ma Lin si mine si am incercat sa uit acea experienta neplacuta. Pestre ani, intamplator am incercat un alt YEO, al unor prieteni, pe care-l luasera la un schimb. Pur si simplu mi sa lipit de mana si l-am "rechizitionat" aproape cu forta (le multumesc si pe aceasta cale ca mi l-au cedat ). Acel lemn are 78 gr si este cu totul altceva. Apoi, de dragul acestui lemn, am mai avut vre-o trei. Nici unul nu a fost la fel, dar toate, mult mai bune decat cel cumparat diin Belgia. Asa ca mare atentie cand spunem despre "cutare serie", ca e buna sau nu.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Aha, bine de stiut si asta! Eu nici nu-mi inchipuiam ca pot fi diferente de greutate la acelasi produs - ma gandeam ca sunt toate cum zice catalogu'.
                Multumiri la toti 3 pentru lamuriri si comentarii!
                Lemn:Xiom Zeta
                Fete:MX-P

                Comentariu


                • #9
                  "Nittaku Acoustic" este lemnul cu cea mai variata plaja de greutati de care am auzit si totul se face intentionat, pentru a satisface diversitatea de cereri. Exista "Acoustic" sub 80gr si peste 110gr, care bineinteles ca nu au nici o legatura unul cu altul, decat faptul ca sunt facute de acelasi fabricant si au aceiasi sigla pe maner. Cum as putea atunci sa compar "Acoustic" cu "Korbel" ? Care "Acoustic"? Care "Korbel" ?
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X