Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

O parere despre lemn 729 Fighter Carbon,o fata DHS NEO Hurricane 2,cu Gambler Reflect

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • O parere despre lemn 729 Fighter Carbon,o fata DHS NEO Hurricane 2,cu Gambler Reflect

    Salutare tuturor,vreau sa achizitionez o noua paleta si vreau sa stiu ce parere aveti despre urmatoarea combinatie:lemn 729 Fighter Carbon,o fata DHS NEO Hurricane 2,cu Gambler Reflectoid sau DHS Hurricane 3 (No. 19 Sponge)?Multumesc anticipat

  • #2
    De ce nu Fighter Arylate Carbon sau Palio TC-6? Ar trebui sa fie ceva mai usor de controlat si aproape la fel de rapide.
    Pentru a ti se putea raspunde ar trebui sa-ti descrii prima data stilul de joc. Eu nu m-am impacat cu lemnele pe baza de carbon. Chiar si cu soft carbon - titan (Palio TC-6: http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1665) am avut probleme la control. Dintre toate lemnele compozite testate asta mi se parut cel mai echilibrat si cu un raport calitate/pret incredibil. Nestiind cum merge Fighter-ul, iti pot recomanda doar ce am testat deja. TC-6 e mai rapid de 8 din 10, cum indica producatorul. I-as da cam 9, cat are si Xi Enting Shark, un alt lemn Off foarte bun (poate nu chiar la fel de controlabil ca si TC-6).
    Am testat si un Xi Enting cu arylate carbon, dar a fost mult prea rapid si greu de controlat pentru mine. TC-6 si Shark le-as vedea ca pe un Audi la viteza, iar Xi Enting Arylate Carbon ar fi echivalentul Ferrari-ului.
    Legat de fetele DHS stiu ca se comporta cam ca si Globe 999 National, dar nu le-am incercat. TC-6 se impaca excelent cu Focus Snipe 3, dar si cu Globe. Daca pui ceva gen Globe ai control mai bun la mingile scurte, buretele tare reducand efectul de catapulta.
    Reflectoidul e o fața buna, dar lenta. Poti ataca doar controlat si castiga punctele plasand mingea bine. Viteza mare nu vei putea imprima cu aceasta fata indiferent de lemnul folosit (eu am pus-o doar pe Off). E foarte buna pentru retururi controlate, putin sensibila la efectul adversarului si imprima efect bun.
    Ideea unei combinatii lemn rapid - fete medii / lente e ok daca vrei sa-ti cresti progresiv viteza. Daca nu poti stapani lemnul il vinzi usor pe forum (majoritatea cauta viteza extrema).
    Mie mi-a facut lemne excelente dl Levi din Miercurea Ciuc. Sunt ieftine si foarte bine lucrate.
    Iti doresc sa faci o alegere inteleapta.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

    Comentariu


    • #3
      Incearca cu incredere 729 Fighter Arylate Carbon. Pentru un incepator e bunicel, fiind un ALL+ cu un feeling placut si cu un sweetspot mare(datorita carbonului). Mai tarziu cand o sa vrei sa dai si tu un topspin, ai sa vezi ca lemnul flexibil te ajuta mai mult. Pana atunci ia-ti un Fighter Arylate Carbon si baga contre si smash-uri cat cuprinde. Legat de fetele DHS nu te sfatuiesc sa le incerci: sunt tari, grele, lipicioase si greu de controlat. Mai bine pune un LKT Rapid Speed sau un 729 Cream Transcend ca sunt amadoua usurele de duritate medie si cu mult control.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Radu- Vezi post
        Salutare tuturor,vreau sa achizitionez o noua paleta si vreau sa stiu ce parere aveti despre urmatoarea combinatie:lemn 729 Fighter Carbon,o fata DHS NEO Hurricane 2,cu Gambler Reflectoid sau DHS Hurricane 3 (No. 19 Sponge)?Multumesc anticipat
        Dupa cum vezi la semnatura mea, am DHS Hurricane 3 (H3) #19 sponge pe Forehand si Gambler Reflectoid pe BH, in combinatie cu Galaxy Yinhe T-4. Sincer sa fiu, pe Forehand e foarte rapida si spinoasa, poate prea rapida fata de reflexele mele actuale, te poate ajuta la jocul de la semi-distanta si in viteza.
        In schimb, la jocul de langa masa nu beneficiezi de acelasi control pe forehand si e cam greu sa-ti dezvolti un joc de atac. Gambler Reflectoid e buna la jocul de langa masa, pentru contre si capace scurte, dar mai putin buna pentru jocul de la semi-distanta.
        Combinatia asta de fete e greu de stapanit daca nu stii ce vrei sa joci sau nu poti sa joci semi-distanta pe atac si langa masa pe aparare. Nu o recomand neaparat, insa se potriveste intr-o mare masura stilului meu de joc.
        Lemn: Andro Temper Tech Off+
        Fețe: FH - Andro Rasant Turbo; BH - Donic Acuda S2

        Comentariu

        Procesare...
        X