Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum sa alegi prima paleta profesionala

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cum sa alegi prima paleta profesionala

    va salut.sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi.in prezent joc cu joola champ si as dori sa trec la o paleta profesionala dar nu stiu care ar fi mai indicata pt mine.jocul meu in general e destul de agresiv cel mai mult ma bazez pe atac pe lovituri in forta in special forehand si vreau sa imi imbunatatesc loviturile cu efect puternic...ce paleta ar fi cea mai recomandata pt jocul meu?as prefera din gama butterfly

  • #2
    Lemn Butterfly Primorac OFF- sau Schlager Inspire OFF-, cu fete Butterfly Flextra de 2.1mm.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      multumesc frumos...nu ar fi mai bune fetele sriver fx?

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de bubu2888 Vezi post
        multumesc frumos...nu ar fi mai bune fetele sriver fx?
        Sriver FX ar avea calitati mai bune si sunt mai rezistente decat Flextra. Flextra ar fi mai usor de controlat.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Am recomandat BTY Flextra, deoarece sunt mai ieftine si mai jucabile fara "speed glue". Sriver FX sunt superioare fata de Flextra dar numai in varianta in care sunteti dispus sa relipiti cu speed glue, inainte de fiecare sesiune de joc. Fara, ele sunt tari, au control moderat. De altfel, aproape orice fata "clasica", conceputa pt a fi lipita cu speed glue, are parametri de joc scazuti, fara relipire. Practic, numai cu speed glue incep sa se vada particularitatile, care diferentiaza acele fete. Mai exista varianta fetelor de tip nou, "Tensor" sau "High Tension", care nu necesita relipire permanenta, dar "vioiciunea" lor nu este recomandata neaparat, la nivelul trecerii de la palete gen "hoby", la cele profesionale.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Daca te hotarasti la acesta varianta, luni te pot ajuta cu lemnul Primorac precum si cu fețele Flextra sau Sriver FX .
            Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
            Fete de palete tenis de masa
            TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

            Comentariu


            • #7
              si pretul care este?
              - - - Actualizat - - -
              Postat în original de Aurel Onut Vezi post
              Am recomandat BTY Flextra, deoarece sunt mai ieftine si mai jucabile fara "speed glue". Sriver FX sunt superioare fata de Flextra dar numai in varianta in care sunteti dispus sa relipiti cu speed glue, inainte de fiecare sesiune de joc. Fara, ele sunt tari, au control moderat. De altfel, aproape orice fata "clasica", conceputa pt a fi lipita cu speed glue, are parametri de joc scazuti, fara relipire. Practic, numai cu speed glue incep sa se vada particularitatile, care diferentiaza acele fete. Mai exista varianta fetelor de tip nou, "Tensor" sau "High Tension", care nu necesita relipire permanenta, dar "vioiciunea" lor nu este recomandata neaparat, la nivelul trecerii de la palete gen "hoby", la cele profesionale.
              ce parere ai de donic walder 1000 carbon?

              Comentariu


              • #8
                Paletele care vin cu fete lipite permanent, se numesc "hoby". Cauciucul se vulcanizeaza pentru a castiga fiabilitate (daca s-ar deteriora rapid, paleta ar devenii nefunctionala, in intregul ei), dar pierde in acest fel calitatile de aderenta si elasticitate. Este ca la "Formula 1", cauciucurile se schimba la cateva ture, nu la 50-60.000 km ca la autoturisme, dar aderenta este mai mare, pt a face fata solicitarilor mult mai mari.
                Intamplator mi-a trecut prin mana o paleta din acea serie (fara carbon) si pot sa spun ca lemnul era oarecum ok (control bun, viteza OFF-), dar fetele erau slabe. Am "scos" o paleta buna, dupa ce, cu migala am indepartat fetele si am pus o pereche de fete profesionale.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Am navigat pe forum suficient sa realizez ca tu esti pesoana de la care vreau un sfat. As vrea si eu sa trec la o paleta pro , care sa imbine atacul , dar mai ales un puternic efect pe ambele fete . Jocul meu este bazat mai mult pe efect , dar as vrea ca paleta sa reactioneze bine la mingile trase. In ultima vreme nu am practicat suficient tenisul, dar cind am vazut ca adversarii mai vechi pe care ii bateam usor, acum ma bat , s-a aprins ambitia... Am incercat sa ma orientez pe net privitor la lemne si palete , dar nu prea pot sa ma hotarasc. Pe o scara de la 1 la 10 , cred ca as vrea o paleta gen viteza: 9 , efect - 10 , control-9 . Eventual un raspuns la relufarcas(at) yahoo.com. Multumesc anticipat.

                  Comentariu


                  • #10
                    Cifrele nu prea au relevanta. De multe ori, la paletele "hoby", cifrele sunt mai mari ca la cele pro, deci ce scrie pe ambalaj, nu e conform cu realitatea. Intotdeauna, ca punct de plecare, trebuie stiut cu ce s-a jucat pana in prezent si ce se doreste in plus sau in minus. La nivel "hoby", jucatorii nu prea stiu sa-si descrie jocul, decat ceva de genul "trag cu atacul", "imbin atacul cu apararea", "vreau ceva potrivit pt atac", etc. Este normal, pt ca acolo nici nu este cristalizat un STIL. Este bine ca va doriti efect dar atentie, intotdeauna am avertizat ca efectul este o arma cu doua taisuri. Nu va puteti da seama decat atunci cand jucati cu cineva experimentat si faceti receptia unor serve... Pe de alta parte, aderenta este absolut necesara pt executia unor procedee cum ar topspin, backspin, sidespin. Moderatia este buna in toate, mai ales la inceput. Ca sa putem "apuca un capat de fir", trebuie sa-mi spuneti ce tipuri de lovituri, au preponderenta mai mare in jocul dvs. Topspin, impins deasupra mesei, taiat de la distanta de masa, blocaj deasupra mesei, smash, etc. Detaliati mai mult ce inseamna "jocul meu este bazat mai mult pe efect".
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu

                    Procesare...
                    X