Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fata cu zimti

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Poti lua legatura cu Domnul Dasoveanu Liviu. Din ce am observat, parca el foloseste iarba pe septear. Poate iti da un sfat....

    Comentariu


    • #27
      Nu inteleg de ce v-ati fixat doar pe "ierburi". Puteti incerca si fetele de tip "sandwich" (perisori scurti), au marele avantaj ca trecerea de la o fata lisa la acestea e mult mai usoara decat sa treceti direct la "iarba". Daca sunteti un jucator ofensiv dar care are dificultati in a scoate mingile cu efect, "sandwich"-ul e ce va trebuie, nu "iarba".
      Blade : Nitakku Septear (OFF)
      FH>Joola Express Two
      BH>Butterfly Speedy PO

      Comentariu


      • #28
        Eu l-am sfatuit sa faca trecerea testand prima data fie peri scurti fie lungi, in functie de stilul de joc pe care si-l doreste pt BH. Se pare ca-l intereseaza in principal apararea si anularea completa (daca se poate) a avantajului obtinut de adversar prin efectele imprimate.
        TSP Curl PH se comporta aproape ca o fata cu peri scurti. E foarte usoara trecerea de la cea neteda si ofera avantajul unei insensibilitati la spinul adversarului mult superioare celei oferite de perii scurti. Eu aproape ca n-am simtit ca are zimti cand am folosit-o cu burete de 0.6 mm. Doar underspinuri nu puteam da, insa aceste lovituri oricum nu prea faceau parte din arsenalul meu pe BH...
        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

        Comentariu


        • #29
          Ti-as recomanda o fata Joola Octopus, Donic Alligator Def sau joola Badman
          Toate cele bune

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de REcall Vezi post
            Ti-as recomanda o fata Joola Octopus, Donic Alligator Def sau joola Badman
            Toate cele bune
            pai cele 3 fete is foarte diferite...dintre ele pt lemnul tau ar fi f. buna alligator def numai ca e cam scumpa...
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #31
              Dupa cum sugereaza si Joo, nu merita facute experimente pe bani multi. Daca vrea omul sa afle cum ii merge jocul cu iarba, sa-si ia ceva ieftin si bunicel, gen Dawei 388 D-1, care e 3 USD pe eacheng in OX (http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=928). E foarte controlabila, lenta (ok si pe hinoki) si excelenta pt chop si bloc. De atacat mai greu cu ea, dar nu imposibil. Ar merita testat si Cloud&Fog-ul de la Joo (daca-l mai are), intre cele 2 fete existand o diferenta de viteza de aprox. 2 (din 10). Ierbile de viteza medie pot deranja adversarul mai mult decat cele foarte lente, dar un Cloud&Fog pe lemn hinoki nu e pt oricine.
              In afara de TSP Curl PH, care e unica (o combinatie intre iarba si fata neteda ca si comportament), niciuna dintre cele scumpe nu m-a impresionat mai mult decat 388 D-1 pt chop sau Dragon's Talon-ul pentru chop, bloc si impins. 388 D-1 si Cloud&Fog sunt arhisuficiente pentru jucatori de nivel mediu. Nici chiar intr-un Dragon's Talon (13 EUR) n-as investi din start, desi e clar o fața excelenta. Sa vad intai daca-i pentru mine...
              Excelente pt chop si bloc sunt cele interzise (ex: Dr. Neubauer Monster, Superbloc, TT Master Insider), dar cu acelea e fff greu de atacat si imprimat efect. Mie-mi convin cel mai mult partenerii ce le folosesc, acele fețe fiind mai usor de contracarat decat cele permise (cu frecare detectabila). Daca-ti aluneca mana ca pe o oglinda cand o plimbi peste fata inseamna ca-i interzisa.
              Singura iarba testata de mine cu care nu devii victima sigura a celor ce pot varia usor topspin-ul cu underspinul si mingile atacate drept e Curl PH, dar ai nevoie de foarte mult exercitiu si mana buna pt a o imblanzi. Sa o vad la un adversar as intra in fibrilatii
              E insa f greu sa gasesti lemnul potrivit pt ea. Pana acum am putut-o controla doar cu balsa (miez) -balsa + vreo 5 straturi de lac si cu balsa (miez) - mahon - plop. Voi incerca sapt viitoare si balsa (miez) - plop - plop si plop (miez) - plop - plop, multumita d-lui Levi, care ma ajuta sa testez n combinatii de esente. Pare sa se impace exclusiv cu esente moi (la suprafata), lipsite de efect de catapulta.
              Cu materialele clasice te trezesti cu serve drepte si variate ca forta/lungime pe partea cu iarba, pe care le poti returna numai bine pt tras... Asa joc eu cu ierbarii de cand le-am descoperit limitele si am inceput sa fac "victime" printre cei experimentati. Asta dupa ce inainte vreme nu reuseam sa le iau un set respectivilor. Pui iarba sau dai topspin la tot ce-ti dau ei cu iarba si ii toci marunt cu serve complet lipsite de efect pe partea cu iarba. Cata vreme nu le "alimentezi" iarba cu efecte e aproape imposibil sa te surprinda. Altceva decat bloc si chop nu pot face.
              O alternativa pt scosul servelor cu mult efect ar fi fetele netede foarte putin lipicioase. A se vedea clasamentul de aici, care insa nu include toate tipurile:
              http://www.tabletennisdb.com/top-rub...iness-asc.html
              Exemple de astfel de fete (NU anti-spin): Xiom Yanus DF (e cam de FH), Donic Vario Big Slam, Kokutaku Blutenkirsche 868 Tokyo. Atentie insa la Throw Angle (unghiul la care arunca mingea). Daca-i mare (de la 6 in sus), poate deranja pe backhand. Foarte mic iarasi poate deranja (sub 3, de ex). Cele cu unghi mare sunt recomandate pt FH. Pt. BH as alege una cu unghi mediu (3 la 5, de ex). Cu fețe anti-spin nu poti imprima efect, deci nu le recomand. Te limiteaza in exprimare mai ceva decat iarba.
              Ultima editare de tudorprecup; 02.sep.2012, 08:34.
              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

              Comentariu

              Procesare...
              X