Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

donic acuda s2 vs xiom omega 4 euro sau vega euro

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • donic acuda s2 vs xiom omega 4 euro sau vega euro

    As dori sa stiu cum este xiom omega 4 euro sau vega euro comparativ cu donic acuda s2:

    -viteza
    -spin
    -control
    -greutate

    Folosesc donic acuda s2 si ma gandesc sa incerc un xiom dar oscilez intre cele doua de mai sus, asa ca orice parere e binevenita.

    Merci mult!
    Ultima editare de gelcu; 15.aug.2012, 20:51.
    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

  • #2
    am jucat putin cu Omega 4 Euro, dar pot sa iti spun ca sunt relativ asemanatoare aceste 2 fete.

    daca te ajuta o comparatie intre Sigma Euro si Acuda 2, ti-o pot da pentru ca folosesc aceste 2 fete.
    Omega 4 Euro este mai putin spinoasa , control mai mic, ceva mai moale decat Sigma, si spinul putin mai mic, insa este mai toleranta cand vine vorba de spinul adversarului (diferentele sunt , nu extraordinar de mari, dar sunt sesizabileintre Sigma Euro si Omega 4 Euro )

    S2 este mai inceata decat Sigma, are controlul putin "diferit" (nu as zice neaparat mai slab, dar e sesizabil) , spinul la Sigma este mul mai mare decat la S2, insa cred ca tine si de cum invarti si tu mingea.
    S2-ul mi se pare mai tolerabila la spinul adversarului, si , personal, pot sa fac contre mult mai usor ( pe rever ) cu S2ul decat cu Sigma.
    buretele S2ului este clar mai moale decat al Sigmaului, la fel si top sheetul S2uli , este mult mai moale
    la Omega si Sigma am observat ca top sheetul este ceva mai moale, iar la Sigma (nu pot comenta de Omega) este mult mai rezistent la impacte "neprevazute"

    cu siguranta nu este raspunsul pe care il astepti , dar sper sa iti dea o idee legata de ceea ce vrei sa stii.
    cel mai corect ar fi sa incerci fata undeva , pentru a-i putea incerca si face diferenta intre cele 2 fete.

    per total ambele fete sunt de recomandat, insa conteaza mult ce lemn folosesti cu ele. S2ul se impaca perfect cu un lemn All+/Off-/Off , pe cand Omega mi se pare o fata potrivita pentru lemne Off-/Off/Off+
    - - - Actualizat - - -
    am gresit ceva . am spus " a Omega si Sigma am observat ca top sheetul este ceva mai moale, "

    de fapt, la Omega si Sigma, top sheetul este ceva mai tare decat cel de la Acuda S2
    ar mai fi de precizat, ca , dupa 3 lipiri la Acuda S2 si 2 la Sigma Euro, mi se pare ca buretele de la Xiom ar avea o consistenta mult mai buna, in sensul ca buretele , pe langa faptul ca este mai tare la Xiom, este si mai rezistent la actiunea lipire-dezlipire, cel putin in cazul meu.
    la S2, pe margine , s-au format mici "fiorduri" in burete, pe care le-am corecta repede. nu mari, nu adanci , dar daca te uiti de la 10 cm le observi. noroc ca am taiat fata la o dimensiune mai mare
    Boys, be ambitious !

    Comentariu


    • #3
      Salut,
      Iti pot raspunde la comparatia dintre vega euro si acuda s2 pentru ca detin aceste fete si chiar le-am avut pe amandoua pe acelasi lemn. Vega euro e o fata destul de moale si de spinoasa chiar un pic tacky(o protectie de plastic nelipicioasa se lipeste pe ea). Destul de buna pentru servit ,push-uri si contre. La smash-uri sau topspin-uri are o chestie numita "window effect", mingea sare mult mai sus (high throw) decat pentru celelalte lovituri si pe mine m-a incomodat groaznic, multe lovituri puternice au zburat afara din cauza asta.
      Acuda S2 este fata cu care joc in momentul de fata atat pe bh cat si pe fh. E un pic mai tare decat vega europe dar nu ma intelege gresit e de consistenta medie ceea ce mie imi convine de minune. Foarte controlabila, nu e lipicioasa deloc ceea ce te avantajeaza la retururi de serve(nu e atat de sensibila la spin-ul adversarului). Doar servele sunt doar ok, restul e la superlativ din punctul meu de vedere. Push-uri super, block-urile sunt f bune si rapide, topspinul usor si controlat, contrele si smash-urile sunt o minune. Daca vrei un tensor cu spin bun , controlabila dar si usurica incearca acuda s2. Eu nu cred ca mai incerc si altele, mi-am gasit fetele cu care o sa joc o buna bucata de timp.

      Comentariu

      Procesare...
      X