Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Am nevoie de sfaturi...alegere lemn+fete!!!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Am nevoie de sfaturi...alegere lemn+fete!!!

    Salut!
    Oarecumva sunt incepator in ale tenisului.
    Desi am jucat destul de mult...in urma cu ceva timp....recent m-am reapucat...si cu bucurie am constata ca mi-am revenit destul de repede :d
    Din nefericire nu am folosit niciodata altceva decat palete deagata...Joola...Stiga...un Butterfly de prin '80 etc....
    Si am constatat ca nu prea mai sunt multumit de ele.....nu le mai ''simt'' bine in mana...ba nu au viteza suficient de mare...ba nu sunt bune la efect.
    Asa ca as dori sa avansez putin la alt gen de palete.
    Am citit cate ceva pe aici pe forum....pe site-uri ma uit de multa vreme....insa as aprecia niste sfaturi de la cunoscatori. Eu am constatat ca acele caracteristici ale vitezelor paletei...spin etc ..nu prea corespund de la un producator la altul. Si sunt mult prea multe marci la competitie si ptr lemne..si ptr fețe. Si mie imi sunt multe necunoscute. Nu prea am avut ocazia sa tin in mana multe din acestea.
    De aceea va rog ptr cateva sfaturi!!!
    Ca sa ma descriu putin ca stil de joc....imi plac lemnele ''grele'' insa in acelasi timp echilibrate/balansate.
    Joc in general ofensiv..deci as avea nevoie de o un FH rapid...pe de alta parte pentru ca inca am probleme la returul anumitor ''taieturi'' pe BH..as avea nevoie ptr acesta de o fata ''lipicioasa''.
    Si binenteles ca per total....ar cam trebui sa fie acceptabile ptr un incepator-mediu cam cum ma caracterizez ca si control.
    Partea financiara nu este o problema...la preturi rezonabile binenteles...nici locatia de unde le voi cumpara ( am carduri ..paypal....etc). Prefer insa echipamente noi (chiar daca estimez ca in 6-8 luni o voi schimba).
    Deci...cu ce sa incep?...Voi cu ce ati inceput?
    Multam fain!
    Butterfly Kiso Hinoki VII
    FH Sriver FX 2.1
    BH BTY Tackines Chop 2 1.7

  • #2
    Lemn "greu" inseamna 90g +. Despre un lemn ofensiv, greu si echilibrat se vorbea pe aici:
    http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?t=1168
    Este totusi foarte greu sa dai sfaturi atunci cand stii ca SENZATIA SUBIECTIVA este mai importanta decat caracteristicile seci date de producatori. Asa cum bine ai obsevat, caracteristicile difera nu numai de la un producator la altul ci sunt inadvertente chiar si in rating-urile aceluiasi producator, datorate intruziunii marketingului. Revenind:
    Daca ma intrebai acum un an, ti-as fi spus ca este bine sa incepi cu un setup allround (ALL sau ALL+). In aceasta categorie majoritatea lemnelor sunt mai elastice decat cele ofensive (OFF-, OFF sau OFF+) desi acestea din urma au si ele reprezentantele lor in aceasta categorie. Acum mi-am schimbat parerea. Se poate juca foarte bine cu lemne rigide din clasa OFF, dar pe care sa pui fete moi, elastice si cu viteza care-ti convine. Aici trebuie acordata cea mai mare atentie. Eu am favoritele mele pe care nu le dau aici, sa nu se creada ca fac reclama .
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Multumesc de raspuns Visco
      Sunt de acord cu tine....
      Numai ca....si daca imi iau la plesneala ceva...tot imi lipseste senzatia subiectiva.
      Daca crezi ca poti sa imi oferi o alta alternativa...te rog sa o faci.
      Eu as opta insa ptr lemn Butterfly Kreanga Powerspin, FH Sriver FX, BH Super Anti.
      Insa si acestea ...sunt mai mult dupa descrieri alese.
      Oricum..ca prima paleta....tre sa risc putin. Dar nu-i bai!.....Sa vedem ce iasa!
      Butterfly Kiso Hinoki VII
      FH Sriver FX 2.1
      BH BTY Tackines Chop 2 1.7

      Comentariu


      • #4
        Daca erai din București, as fi putut sa-ti dau cateva palete sa joci cu ele si sa vezi ce "te prinde" mai bine. Asta-i modul cel mai sigur de a vedea ce se apropie de ceea ce-ti trebuie, fara sa risti prea mult. Asa, prin corespondenta, este mult mai greu.
        In legatura cu ce ai in vedere: Lemnul se inscrie in ceea ce-ti doresti (ofensiv si greu) iar la fete, Sriver FX este un clasic printre Allrounderii incepatori cat si avansati. Super Anti este o fata specializata pe un anumit tip de joc si este foarte diferita de Sriver FX. Mai precis are viteza foarte mica si spin extrem de mic. Mingia patineaza pe ea si astfel, efectele oponentului nu incomodeaza deloc, mai mult, se intorc la el. Daca acesta nu are experienta, acest lucru incomodeaza foarte mult dar altfel...e greu. Nu poti insa sa dai topspin cu ea si in general nu poti avea "lift" prin frictiune, totul rezumandu-se la unghiul de atac al paletei. Daca nu intentionezi sa-ti cristalizezi stilul pentru BH pe aceasta strategie si crezi ca ai sa revii la soft-uri normale, mai bine nu incerca ca este ceva foarte deosebit. Parerea mea .
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Daniel, desi am vorbit si la tel. am omis un aspect: eu cred ca acel Super Anti e f. bun daca joci cu multi topspinisti, dar tu cum ai o gasca de baieti cu palete "de-gata" nu vad ce topspinuri se pot da cu acele palete... altfel fața super-anti nu-si are rostul, mai mult te incurca pe tine in joc... daca gresesc, rog cunoscatorii sa ma corecteze!
          Las' ca mai bine te iau saptamana asta la noi la sala unde toata lumea are palete "facute" si baietii mei sunt super-de-treaba si te-om putea ajuta sa te lamuresti putin... Vb. la un tel pe joi!
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • #6
            Hmm.....si-atunci ar fimai bine sa folosesc tot un Shriver si pe BH?. In principiu cum ai descris fata anti....m-ar avantaja cred in aceasta etapa. Faptul insa ca controlul ei se poate face mai mult din unghiul de inclinare al paletei.....m-ar incomoda...
            Cred insa ca am sa am si posibilitatea sa ''simt'' in curand si 1-2 palete diferite....si am sa imi mai cristalizez atunci parerile.
            Bafta!
            Butterfly Kiso Hinoki VII
            FH Sriver FX 2.1
            BH BTY Tackines Chop 2 1.7

            Comentariu


            • #7
              Ma scuzati ca ma bag in vb, stiu ca nu e elegant, dar cred ca as avea ceva ptr tine, daca ajungi la sala saptamana asta, prin George.
              Am o paleta facuta de mine, de la DHS, lemn off, fețele sunt DHS777, lipite cu solutie de la aceeasi firma normal-glue.
              O am de 1 an, dar a fost jucata cateva luni, arata bine si ca aspect iar caracteristicile sunt practic aceleasi ca la inceput. Le poti vedea si pe www.dhsamerica.com.
              Daca te intereseaza ma poti contacta. Succes!

              Comentariu


              • #8
                Tinem legatura....am sa te sun joi George sa vad ce program aveti

                Edit:
                Prin bunavointa catorva amatori localnici ''mai grei'' decat bine in domeniu am achizitionat un lemn (DHS) cu fete rapide (G777) chinezesti. Pentru antrenament in urmatoarele luni o sa fie perfect. Am ceva mici probleme cu controlul ei dar o sa razbesc eu pana la urma.
                Mi-am comandat insa oricum.... Butterfly Kreanga Power Spin cu fețe Sriver FX si Butterfly Tackiness Chop. Pentru cate cunosc....cred ca o sa fie suficient in urmatorul an.
                Butterfly Kiso Hinoki VII
                FH Sriver FX 2.1
                BH BTY Tackines Chop 2 1.7

                Comentariu

                Procesare...
                X