Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

DONIC Carbo System OFF-

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • DONIC Carbo System OFF-

    Stie cineva cum e lemnu asta ? A jucat cineva cu el ? Poate sa il compare cu Mazunov , Gergely , Samsonov Carbon sau H.S. Cryzer?
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

  • #2
    nu cunosc
    Gionis Def
    Palio CK531A
    Rakza 7 soft

    Comentariu


    • #3
      nu stiu
      Gionis Def
      Palio CK531A
      Rakza 7 soft

      Comentariu


      • #4
        Wow , in sfarsit o parere . Multzam fain, credeam ca nu exista nimeni sa stie ceva de lemnul asta ... Ai dat cu el ? Cum ti se pare ca feeling? Este usor ? Greutatea bate inspre cap sau e bine echilibrat?
        Cum e manerul, e confortabil ? Poti da mai multe date acu ,daca ai inceput ?
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Salve !

          pot sa-ti spun ca am jucat exact cu lemnu asta pentru o perioada, cred ca acum un an si ceva in urma, atunci cand a aparut, ca deh .... era nou si trebuia incercat.
          am jucat cu Donic F3 pe forhand si Sriver Fx pe backhand si nu m-a dezamagit.
          dar l-am schimbat pentru alte lemne mai interesante ... sunt destul de curios din fire si incerc multe ...

          in fine, ce pot sa-ti spun eu despre el (cu + si -):

          + e bine lucrat, nu trebuie lacuit
          + excelent feeling cu fete moi, fiind un lemn oarecum dur
          + bine echilibrat, greutatea e distribuita aproape de maner, deci e perfect pentru "pocnit" de pe masa si de foarte aproape
          + sunet minunat (poate incerci Mambo si atunci o sa ai o orchestra pe cinste)
          + poti face aproape orice cu el, respinge bine, cu fetele cu care jucam eu avea traiectorii suficient de inalte si efect ok
          + excelent in "capace"

          - cam prea usor (nu mai retin gramajul, dar mi s-a parut usor in comparatie cu Primorac care l-am luat dupa)
          - dimensiunea lamei e mica (iar il compar cu lemne de la BTY) si vei avea probleme cu fetele care le tai la dimensiune, in cazul in care vei dori sa schimbi des lemne
          - nu mi s-a parut ok de la distanta; fiind un lemn mai mic si dur, e perfect pentru jocul de langa masa

          in concluzie, e un lemn ok, nu vei suferi nici o dezamagire.
          parerea mea personala : dupa Carbo off- am luat Primorac, am jucat o vreme cu aceleasi fete (Donic F3 + Sriver FX) pe Primo si pot spune ca mi-a placut mult mai mult Primo.

          ca alternativa la Carbo : in aceeasi zona de pret si performante se afla BTY Oh Sang Eun; e un lemn exceptional, bine echilibrat ca tempo / control / efect.
          cu asta am jucat cu Nimbus Soft (F) + Sriver EL (B) si mergea extraordinar

          succes si cat mai multe mingi pe masa !

          Comentariu


          • #6
            Bun venit pe forum inca unui timisorean!

            Multzam fain pentru caracterizare, dar ai aparut prea tarziu ca mi-am luat un Tibhar Alpha . Ce sa fac , ma ardea buza tare .... Cand zici de Primorac de care din ele zici : Carbon sau celalalt ?
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Si noi tot curiosi din fire .
              Dupa cum este omul de documentat, inclin sa cred ca este vorba de Primorac Carbon desi vad ca a incercat multe lemne de control. Totusi a zis ca Primoracul era greu deci mai mult ca sigur era carbonul.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Ce bine ar fi daca s-ar face si un Primorac Carbon Light
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  multumesc de primire ! :P

                  era vorba de Primo Carbon ... cu cel clasic nu am jucat.
                  oricum, Primo C nu mi s-a parut a fi un lemn deloc greu.
                  si din cate stiu, e unul dintre cele mai jucate lemne de la noi si din afara.
                  si daca nu ma insel, am vazut-o pe Dana Dodean foflosindu-l.

                  in fine, acu joc cu Nittaku Acoustic ... ce bucurie, dom'le !
                  si pana la asta am schimbat in ultimii 3 ani cred ca mai mult de 10 lemne si nu mai stiu cate fețe ... poate odata deschidem un topic pe tema "evolutiei" fiecaruia

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca este bucurie, dezvolta, dezvolta omule. Spune-ne si noua ce calitati deosebite ai descoperit la acest lemn. Daca nu ma insel intr-o sursa am vazut ca are Kevlar nu-i "chel". Este OFF sau OFF+? Moale sau tare? Control...?
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      pai, cam deviem de la topic ... da nu-i nimic

                      Acoustic .... hmm ! mi se pare un lemn extraordinar, cel putin pentru mine.
                      o vreme de acu incolo nu o sa-l schimb
                      + e usor, mediu ca duritate, oarecum elastic, 5 straturi, lemn 100%, fara minuni gen carbon, texalium, fibra ...
                      + o idee mai mic (cam 1-2 mm) in circumferinta fata de Boll Spirit cu care am dat anterior
                      + are un finisaj excelent, e Made in Japan (asa zice si pe cutie), chiar daca o buna parte din marfa Nittaku e produsa prin China
                      + control extraordinar, tempo asemanator cu Boll, as spune cu un mic plus la bloc, tras de pe masa si la topspin de la distanta, deci cam OFF
                      + are un plus de explozie pe care Boll nu-l are
                      + da efect bun (joc cu Nimbus / Sriver EL pe backand)
                      + in weekend am dat cu aceleasi fete pe un Photino .... eheee, asta e cu totu alta specie tempo superior, control ok, dar mult mai greu de controlat decat Acousticu
                      + se simte extraordinar de bine mingea in lemn si de aici bucuria de care vorbeam ...

                      - extraordinar de scump ... da face
                      - necesita un timp de acomodare ... se creaza o chimie ciudata, cu cat joci mai mult, cu atat simti ca merge mai bine
                      - nu prea mi-a placut cu Bryce FX (am testat si normal si Speed)

                      ca info, cu Acoustic joaca Ma Long si foloseste Hurricane III pe forhand si Nittaku JO Waldner pe back ... da io nu-i iau exemplu, ca nu ma inteleg inca cu chinezariile

                      in rest, pe parcurs pot sa mai impartesesc din experientele mele ... ca am incercat multe ... mai am multe lemne si fete in arhiva
                      fara sa par lipsit de modestie, puteti sa ma mai intrebati cate ceva si daca pot sa va ajut, cu cea mai mare placere !

                      n-oi sti eu prea mult ping pong, da la teorie-s as !

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X