Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor Fete+Lemn incepator!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor Fete+Lemn incepator!

    Salutare tuturor!

    Sunt nou intr-ale echipamentului de tenis si as vrea sa ma ajutati si pe mine.Joc tenis de ceva timp la nivel mediu si cred ca a venit momentul sa-mi achizitionez si eu un setup mai bun.
    In general,cand joc imi place sa atac foarte mult dar cand adversarul meu ataca eu joc ofensiv si dau doar lob-uri.
    Deci as dori niste sfaturi pentru niste lemne si fete.
    La fetele paletei,as vrea sa aiba si mult spin si control(atat pe FH cat si pe BH) si am vazut ca multa lume recomanda DHS NEO Skyline 2 TG2.
    Am citit si topicul cu ,,cele mai spinoase fete'' dar toti au pareri diferite deci vreau o persoana cu experienta sa raspunda.

    Si as vrea sa ma intreb,la lemne pentru paleta,ce inseamna - si + de la all ,def,sau off
    Respect!

  • #2
    In primul rand bun venit.
    Daca dai doar loburi,nu vei creste in joc,si nici nu vei castiga meciuri.
    Daca adversarul ataca,trebuie ori sa pui block(capac),ori sa tai mingea,ori sa il ataci si tu.
    Pentru o paleta de inceput,acele fete nu sunt recomandate,sunt mult prea rapide si prea dure.
    Spune-ne un buget si noi iti vom recomanda o paleta cu un control si spin bun,pentru a putea invata cat mai usor loviturile corecte.
    http://tabletennis.about.com/od/begi...s_guide.htm#s6http://www.ttsport.ro/image/userfile...ima_paleta.pdf
    Paginile acestea iti vor raspunde cu siguranta si la alte intrebari.
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Cred ca DHS H3 sau TG2 cu burete #19 (burete mai moale) ar fi foarte bune pentru inceput. Au control mai bun decat cele Neo si se da topspin mai usor cu ele (gratie buretelui mai moale).
      Lemnele se clasifica in ordinea vitezei (de la cel mai lent la cel mai rapid) astfel: DEF, ALL-, ALL, ALL+, OFF-, OFF, OFF+.
      Pentru inceput un lemn de la ALL la OFF- ar fi recomandat pentru invatarea corecta a loviturilor.
      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

      Comentariu


      • #4
        Faza e ca mi-e mai mare groaza cand vad ca mi-o trage cu o ditamai viteza si eu mai bine-i dau lob,ca da de da de a gresi odata!Dar stiu ca e o abordare gresita a situatiei!NU am un buget exact.Iau daca iau,ceva ce e de calitate...ce merita cumparat cu pareri bune din partea celor care au cumparat si din partea celor cu experienta ca si voi.M-am gandit la un lemn BUTTERFLY TIMO BOLL SPIRIT care poate il gasesc la vreo 300 Ron si la fete DHS H3 dupa cum a spus RBlade.Nu inclin spre TG2 caci am vazut pareri impartite despre ele.Ce ziceti?
        Si inca o intrebare,daca comand niste fete de pe net vin 2 in pachet sau una?
        Stima!

        Comentariu


        • #5
          Preturile sunt la bucata.
          Lemnul este foarte ok,dar numai daca vei gasi un antrenor care sa iti arate miscarile corecte,altfel vor fi bani aruncati aiurea.
          Ai nevoie de control acum,si de cineva sa te invete cum sa lovesti.
          Uita-te pe youtube la tutoriale si apoi exerseaza,daca nu poti apela la un antrenor,sau la un jucator foarte bun care loveste corect.
          http://www.youtube.com/user/pingskil...ure=CA0QwRs%3D
          Aici ai o serie de filmulete excelent realizate-mai ai nevoie de antrenament si de un partener rabdator,sa te ajute.
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Parerea mea ar fi setul asta pt tn:
            Lemn DONIC PERSSON POWERPLAY SENSO V2 sau Donic Epox
            Fh DONIC "Bluefire M3" ( pt control,viteza si efect mult)
            Bh DONIC ACUDA S3
            Deoarece ?ți trebuie mult control pt a ?nvața miscarile,iar pe fetele acestea ai control,viteza,efect super dar cum am spus este doar parerea mea.
            Lemn: Donic PersoonPowerPlay Senso V2
            Fh: Yasaka Rakza 7
            Bh: Donic Acuda S1

            Comentariu


            • #7
              Iti recomand sa iei legatura cu Ciupe Alin (0745 776 286) ai ce invata de la el, dispune si de o sala unde poti juca (eventual te poti intelege cu el sa te antreneze), te poate ajuta si cu un setup.
              Toate cele bune,
              George Durdun

              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

              Comentariu


              • #8
                Salut. O sa povestesc experienta mea.
                Si eu sunt incepator ca tine. Din fericire cineva mi-a dat un lemn si niste fete (putin uzate).
                Lemnul: P. Chilla Off. Este un pic cam usor, dar tinand cont ca sponsorul este o fata, era de asteptat.
                Fete.
                Am trecut prin mai multe.
                Initital mi-am pus niste Butterfly Tenergy 05. Mi s-au parut mult prea rapide pentru mine (fusesem avertizat inainte, dar am facut pe eroul).
                Dupa aceea am jucat cu Yasaka VFM2. Erau mai lente, dar tot aveam mari probleme cu TopSpin-ul si reverul.
                In cele din urma, la recomandarea antrenorului, mi-am pus pe BH un Butterfly Raystorm (short pimps), iar pe FH un Donic Acuda S2. Sunt f. multumit de Acuda. Poate ca un S3 ar merge si mai bine, dar "calul de dar nu se cauta de dinti".
                Despre Raystorm...cred ca mai trebuie sa ma antrenez mult inainte sa il folosesc la adevarata valoare.
                Si eu sunt de parere ca, daca iti permiti, cateva lectii cu un antrenor ar face foarte bine. Macar sa te invete miscarile corecte.
                Lucian.

                Comentariu


                • #9
                  Un setup de pret mediu, controlabil si care ofera multe viteze ar fi: lemn 729 Bomb cu fețe Butterfly Sriver sau Yasaka Mark V.
                  Vinde un amic de-al meu un Bomb in stare f buna, la doar 45 de lei. Cu Sriver l-am testat si merge f. bine (chiar si pt jocul scurt, la fileu). Nu se-mpaca grozav cu fețele tari (ex. Globe 999 National). Il vad potrivit pt urmatoarele fețe:
                  Focus Snipe 3
                  Gambler Reflectoid (daca ai joc defensiv pe rever)
                  Donic Acuda S3
                  Butterfly Sriver
                  Yasaka Mark V
                  Xiom Yanus
                  LKT Rapid Soft
                  + multe altele moi sau de duritate medie si cu viteza de max 8.5, de aici:
                  http://www.tabletennisdb.com/top-rub...dness-asc.html
                  Ia-le in calcul doar pe cele cu # mare de useri (ex: Donic Desto F3 Big Slam - 25 useri - unde-s mai putin de 15 nu te uita, ca risti mult; chinezii au bloggeri si forumisti platiti care au grija sa creeze imagini superbe pt marfuri de duzina).
                  Pt. FH merg bine cele cu Throw Angle mediu sau mare (high), iar pt BH sunt ok si cele cu throw angle mic (low).
                  Ultima editare de tudorprecup; 17.sep.2012, 12:55.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #10
                    Multumesc tuturor pentru ajutor!O sa ma duc si eu la un antrenor pe aici pe ,,meleagurile ''mele si o sa tin cont de recomandarile voastre.
                    Se poate inchide

                    Comentariu

                    Procesare...
                    X