Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Backhand

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Backhand

    Doresc sa imi cumpar o fata pe rever si m am gandit sa cer parerea userilor mai experimentati de pe forum.In prezent folosesc o donic baracuda big slam max dar nu sunt multumit pentru ca se uzeaza foarte repede.Daca doriti sa imi sugerati o fata putin mai rapid decat aceasta dar care sa isi mentina caracteristica specifica, spinul si cu care sa pot da topspin , v as fi recunoscator. Detin un lemn Donic Waldner Senso Carbon(ST) si as dori sa stiu cum se comporta fetele care au in compozitie carbon(de la Xiom) cu lemnul specificat .Astept notificari...

  • #2
    Bluefire M3...
    Vega Europe, sau Pro....
    lemn:HML -carbon, hinoki
    fetze; Victas V>01 Limber
    si echipament Xiom

    Comentariu


    • #3
      Sincer,nu ai nevoie de o fata mai rapida pentru a da topspin.
      Din contra,cu fete mai moi inveti mult mai bine miscarea,iar lemnul avand carbon face si mai dificila invatarea.
      Ai putea alege dintre Rakza 7 soft,Bluefire m3,sau acuda s3.
      Fetele de la xiom au carbon in compozitie,sunt pentru jucatori cu miscari deja bine formate.
      Secretul in a da topspin(pe rever) este sa lovesti mingea cand e in punctul maxim.Daca se afla in cadere deja devine aproape imposibil
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de george25 Vezi post
        Sincer,nu ai nevoie de o fata mai rapida pentru a da topspin.
        Din contra,cu fete mai moi inveti mult mai bine miscarea,iar lemnul avand carbon face si mai dificila invatarea.
        Ai putea alege dintre Rakza 7 soft,Bluefire m3,sau acuda s3.
        Fetele de la xiom au carbon in compozitie,sunt pentru jucatori cu miscari deja bine formate.
        Secretul in a da topspin(pe rever) este sa lovesti mingea cand e in punctul maxim.Daca se afla in cadere deja devine aproape imposibil
        Aici cred ca te inseli... dimpotriva, topspinul se da de preferinta cand mingea e in cadere in acest caz va prinde si un efect superior...
        Andro Rasanter 48
        Butterfly Timo ALC
        Andro Rasanter 48​

        Comentariu


        • #5
          +1
          Ideal este sa lovesti mingia in punctul cel mai inalt al ei, idiferent de efectul acesteia. Daca nu se poate lovi asa, este de preferat sa se loveasca in cadere, in cazul mingiilor cu backspin, iar in cazul contrelor sau raliurilor de topspin si retopsin, este de preferat sa lovesti mingia in urcare sau in puctul cel mai inalt, si nu in coborare.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
            +1
            Ideal este sa lovesti mingia in punctul cel mai inalt al ei, idiferent de efectul acesteia. Daca nu se poate lovi asa, este de preferat sa se loveasca in cadere, in cazul mingiilor cu backspin, iar in cazul contrelor sau raliurilor de topspin si retopsin, este de preferat sa lovesti mingia in urcare sau in puctul cel mai inalt, si nu in coborare.
            eu cred ca in punctul cel mai inalt o lovesti drept sau un fel de smash saltand putin mana din incheietura, iar la topspin o lovesti in cadere... ma rog fiecare cu stilul lui
            Ultima editare de acidutzu; 26.sep.2012, 10:41.
            Andro Rasanter 48
            Butterfly Timo ALC
            Andro Rasanter 48​

            Comentariu


            • #7
              La rever e bine sa lasi mingea sa cada un pic fata de punctul maxim...lovitura e diferita fata de cea de forehand unde e bine s-o lovesti la punctul maxim. Ma refer aici la lovitura de topspin.
              LE : Pentru rever mi se pare foarte buna fata Rakza 7 Soft...in cazul meu grosimea este MAX, dar asta pentru ca imi place sa dau topspinul de rever un pic mai departe de masa...si pentru ca la capace dintr-un topspin tare nu ajunge mingea la lemn asa usor.
              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

              Comentariu


              • #8
                N-as zice...Lovesti o minge in punctul cel mai inalt al traiectoriei, doar cand are backspin si vrei sa o ataci drept sau de deasupra mesei cand mingea vine foarte scurt si cu mult backspin si faci acel flick sau banana, care e insa o cu totul alta lovitura decat topspinul. Parerea mea...
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Eu m-am referit strict la topspinul de rever,si la mingea care vine din taiata,cel mai des intalnita intr-un meci.
                  Cand o minge taiata vine pe rever,parerea mea ca e mult mai greu de returnat daca se afla in cadere,pe partea de rever neavand acelasi avant ca pe partea de forehand.
                  Topspinul de pe forehand,intr-adevar se poate da si cand mingea este in cadere,generand mult mai bun spin
                  Ultima editare de george25; 26.sep.2012, 15:29.
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    E bine sa lovesti mingea cand poti, idea e sa intra pe masa adversarului..., glumind, dar cu bh, e de antrenament, in prima faza multe contre....
                    lemn:HML -carbon, hinoki
                    fetze; Victas V>01 Limber
                    si echipament Xiom

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de george25 Vezi post
                      Eu m-am referit strict la topspinul de rever,si la mingea care vine din taiata,cel mai des intalnita intr-un meci.
                      Cand o minge taiata vine pe rever,parerea mea ca e mult mai greu de returnat daca se afla in cadere,pe partea de rever neavand acelasi avant ca pe partea de forehand.
                      Topspinul de pe forehand,intr-adevar se poate da si cand mingea este in cadere,generand mult mai bun spin
                      Parerea mea e novice e ca George are dreptate. Cred ca la topspinul de rever iti folosesti si un pic (mai mult ) poigne-ul. Incerca un Xiom Omega IV elite .... parerea mea.
                      Repet e o parere de .. novice


                      Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                      FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                      BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                      Comentariu


                      • #12
                        In concluzie, am de ales intre S3(max) si razka 7 soft(max)...Astept eventuale comparatii!!

                        Comentariu


                        • #13
                          Nu ai de ce sa cumperi max. marimea 2.0 este mai mult decat suficienta,sau si mai bine pentru inceput ar fi 1.8 pentru si mai mult control.
                          Orice ai alege dintre cele doua nu vei da gres,desi as acorda +1 pentru rakza 7 soft la control.S3 mi s-a parut ceva mai tare totusi,iar pe rever la inceput merge ceva moale,controlabil si de grosimea 1.8-2.0.
                          Un burete mai gros inseamna automat o viteza mai mare si chiar nu ai nevoie de asa ceva la inceput de drum
                          - - - Actualizat - - -
                          Postat în original de levi Vezi post
                          E bine sa lovesti mingea cand poti, idea e sa intra pe masa adversarului..., glumind, dar cu bh, e de antrenament, in prima faza multe contre....
                          Aveti dreptate,foarte multe contre sunt necesare la inceput,dar trebuie sa aiba si cu cine sa le joace,sa stie si partenerul cum sa ii dea mingea,iar ideea principala la contre:se lasa mingea sa sara si se loveste in punctul cel mai inalt,cand este mai sus decat fileul.
                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Exerseaza foarte foarte mult topsinul de backhand si atunci aproape orice fata mai moale sau medie de tip european este potrivita. Cheia este in primul rand antrenamentul nu atat de mult fata. Am vazut si jucatori care cu niste fete mult mai slabe si uzate decat ce aveam eu dadeau topspin de ramaneam efectiv uimit.
                            Lemne: DHS Hurricane Long W997
                            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                            BH: DHS GoldArc 8

                            Comentariu


                            • #15
                              va multmesc pt sfaturi !

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Andrei Alexiu Vezi post
                                va multmesc pt sfaturi !
                                Incearca de la Xiom fetele Xiom omega 4 europe, Xiom omega 4 elite, Xiom Vega Pro, Xiom Vega Europe, Xiom vega Elite, cu precizarea ca fetele Elite sunt foarte moi, sunt niste fete foarte bune , durabile si spinoase, eu sunt foarte multumit de ele, cu toate ca la inceput am fost cam sceptic.
                                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                BH : Tenergy 05Fx
                                FH : Tenergy 05Fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de george25 Vezi post
                                  Nu ai de ce sa cumperi max. marimea 2.0 este mai mult decat suficienta,sau si mai bine pentru inceput ar fi 1.8 pentru si mai mult control.
                                  Orice ai alege dintre cele doua nu vei da gres,desi as acorda +1 pentru rakza 7 soft la control.S3 mi s-a parut ceva mai tare totusi,iar pe rever la inceput merge ceva moale,controlabil si de grosimea 1.8-2.0.
                                  Un burete mai gros inseamna automat o viteza mai mare si chiar nu ai nevoie de asa ceva la inceput de drum

                                  - - - Actualizat - - -



                                  Aveti dreptate,foarte multe contre sunt necesare la inceput,dar trebuie sa aiba si cu cine sa le joace,sa stie si partenerul cum sa ii dea mingea,iar ideea principala la contre:se lasa mingea sa sara si se loveste in punctul cel mai inalt,cand este mai sus decat fileul.
                                  Iarasi n-as zice... Contra este un atac scurt al mingii venita cu topspin, executat pentru a reduce la minim timpul de reactie al adversarului si a mari viteza de retur a mingii prin insumarea vitezei cu care vine de la adversar si a vitezei proprii de lovire. Pentru o contra eficienta, e obligatoriu sa lovesti mingea IN URCARE, caci daca astepti sa ajunga la punctul maxim al traiectoriei se duce dracului, la doi metri de masa. Iarasi parerea mea...
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    +1. La contre, indiferent de Bh sau Fh, mingia se loveste in urcare, cat mai devreme posibil!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      ok,cat mai devreme posibil dar dupa ce-a trecut de inaltimea fileului

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Nu e neaparat nevoie ca in momentul lovirii mingea sa fie peste nivelul fileului. Spinul fetei, coroborata cu efectul de topspin al mingii incidente si cu un unghi de inchidere potrivit al paletei, iti permite sa iei mingea din drop, deci imediat dupa ce a atins masa.
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de laky Vezi post
                                          Nu e neaparat nevoie ca in momentul lovirii mingea sa fie peste nivelul fileului. Spinul fetei, coroborata cu efectul de topspin al mingii incidente si cu un unghi de inchidere potrivit al paletei, iti permite sa iei mingea din drop, deci imediat dupa ce a atins masa.
                                          Aveti dreptate,in cazul in care mingea este venita de la adversar cu topspin,atunci obligatoriu trebuie lovita cat mai devreme,dar eu vorbeam doar de clasica incalzire,ca sa spun asa,de jocul simplu de contre.
                                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                          FH: Tenergy 05
                                          BH: Dignics 05

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Matematica pura !
                                            cos de topspin / radical din contra = flip

                                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                                              Matematica pura !
                                              cos de topspin / radical din contra = flip
                                              Ce-ti mai place reveru' Georgica


                                              Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                              FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                              BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X