Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn cu mult control

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    oameni buni...multi aveti o prejudecata ca un jucator avansat ( amator ) tre sa tina in mana un lemn rapid...la nivelul nostru un lemn rapid cred ca ne si incurca...putini pot stapani un astfel de lemn...probabil toti jucatorii de top joaca cu rachete dar ei au in spate ani grei de tenis si automatisme...si uitati-va si la varsta d.dstefan...v-asteptati sa dea topspin de sub masa sau vreun retopspin de la vreo 4 metri?...eu joc cu setup-ul din semnatura, unul f.lent ca sa nu mai spun ca mai am unul la fel caruia i-am scos stratul superior de limba (dur ) si am smirghiluit un pic si urmatorul de balsa...
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

    Comentariu


    • #27
      Perfect de-acord cu tine, Joo. Ieri am jucat cu un amic ce are ceva lemn Off- de la Butterfly si Tenergy 05 pe ambele parti. Cred ca i-am luat vreo 8 seturi consecutiv pana mi-a venit ideea sa-i pun in mana o paleta cu un lemn All spre All+ facut de dl. Levi si Sriver-uri, ce-o pregatisem pt un alt amic. Abia am reusit un 5-5 la seturi, dupa ce ma condusese cu 5-3. Are lovituri excelente amicul (inclusiv topspinuri greu de returnat), dar viteza o idee prea mare a setupului sau il dezavantajase. Rezultatul este ca m-a rugat sa-i comand un lemn cu mult control de la Dl. Levi
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #28
        (at)Joo Nu mi se pare ca lemnele care erau in discutie mai sus (Donic Burn All+, BTY Primorac Clasic Off-, BTY Schlager Precison) sunt lemne prea rapide si greu de controlat pentru un jucator de nivel mediu.
        (at)tudor (stima deosebita) S-ar putea ca problema prietenului tau de cari amintesti sa fie nu lemnul ci fețele: Tenergy e destul de greu de controlat pe orice lemn pentru ca e o fața foarte sensibila la spinul adversarului si daca nu stii sa o tii cum trebuie la capace sau sa acoperi bine mingea cand dai in ea zboara aiurea (asta chiar daca ai un lemn foarte lent si cu control mare). Comparativ cu Tenergy, Sriver a mult mai usor de controlat pentru ca are spin mai mic si s-ar putea ca asta sa fie explicatia jocului mult mai bun cu aceste fețe.
        Asta e parerea mea. Probabil o parere neinspirata dar raman la ea: lemn cu control mare si viteza medie.
        Numai bine tuturor!
        - - - Actualizat - - -
        Desi raman la ideea unui lemn cu viteza medie si control mare, gata m-ati convins sa iau un lemn Yasaka SW C
        E pentru un prieten de-al meu. El are fețe Xiom Sigma Pro pe un lemn off+ (Xiom Extreme S) si nu stapaneste prea bine acest setup pentru ca e prea rapid. O sa ii cumpar un Yasaka SWC si o sa pun aceleasi fețe. Cred ca ar fi mult mai controlabil. Ce ziceti?
        Stima tuturor!
        Ultima editare de CornelTT; 30.sep.2012, 17:52.
        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de CornelTT Vezi post
          (at)tudor (stima deosebita) S-ar putea ca problema prietenului tau de cari amintesti sa fie nu lemnul ci fețele: Tenergy e destul de greu de controlat pe orice lemn pentru ca e o fața foarte sensibila la spinul adversarului si daca nu stii sa o tii cum trebuie la capace sau sa acoperi bine mingea cand dai in ea zboara aiurea (asta chiar daca ai un lemn foarte lent si cu control mare). Comparativ cu Tenergy, Sriver a mult mai usor de controlat pentru ca are spin mai mic si s-ar putea ca asta sa fie explicatia jocului mult mai bun cu aceste fețe.
          Teoria o stim si noi si suntem aproape convinsi ca nu-s fețele problema, amicul meu jucand de cativa ani cu Tenergy si stapanindu-le bine. Setupul alternativ i-a crescut putin procentul mingilor puse pe masa, suficient insa cat sa faca o diferenta. Seturile i le iau greu, dar aproape invariabil, cand foloseste paleta lui (la 9 sau la avantaje de obicei). Practic castig 1-2 mingi in plus pe set. La scurte s-a simtit in principal diferenta cu setupul testat ieri, el crescandu-i putin regularitatea. Lemnul dlui Levi e clar peste celalalt, intrucat Sriverurlei i-au mers pe cel de la BTY mai rau decat Tenergy-urile.
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu


          • #30
            Total de acord ca lemnele domnului Levi sunt excelente atat la viteza cat mai ales la control. De aceea folosesc si eu si sunt foarte multumit (asta dupa ce am incercat vreo 15 lemne diferite de la All+ la Off+)
            Toate cele bune!
            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

            Comentariu


            • #31
              Foarte interesant topicul pentru incepatori mai ales! Am inteles din topic ca Yasaka Sweden Classic ar fi un lemn foarte bun ptr inceput si destul de ieftin, dar la mare concurenta cu lemnele de la dr. Levi.
              Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
              FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
              BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

              Comentariu


              • #32
                vad ca aveti in semnatura un timo boll forte.am jucat 3 luni cu lemnul aceste!bun in apropierea mesei!nu mi s-a parut a avea suficienta forta in jocul ofensiv!se preteaza pentru topspin!nu este un lemn pentru o evolutie in joc parerea mea!
                tb alc t05/t05 fx

                Comentariu


                • #33
                  Intr-adevar este un lemn cu lama foarte subtire dar cu 5 straturi. Are control foarte bun si viteza cat de cat din apropierea mesei.
                  Mie mi se pare ok si de la distanta, eu joc cu fete moi dar tot pot sa dau foarte bine.
                  Pentru evolutie o sa comanda un lemn de la Dr. Levi probabil, sau daca nu ceva cu carbon mai "soft" de la Donic, gen Waldner Carbon sau Ovtcharov carbon.
                  Deocamdata insa este muuuult loc de evolutie in tehnica si amplitudinea miscarilor asa ca lemnul merge...
                  Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                  FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                  BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                  Comentariu


                  • #34
                    Dl Levi are lemne ofensive excelente fara carbon. Carbonul are o anumita rigiditate si reduce dwel-time-ul, ceea ce cred eu scade putin controlul simtit in timpul jocului.
                    Eu am un un lemn de la Dl Levi off cu accent pe control (cu 7 straturi de lemn de diferite tipuri) de care sunt super multumit: are cca 85 g, feeling excelent, dwell-time foarte bun, viteza destul de mare (prin comparatie cu alte lemne as zice ca 8-8.5), control super (tot prin comparatie cu alte lemne as zice ca 8.5-9). Merge excelent si la mingi scurte langa fileu sau taiate cu underspin dar merge foarte bine atat la capace cat si la topspin-uri chiar de la distanta de masa.

                    Stima deosebita!
                    PS. (at)bogdanmircea - Poate ne intalnim candva sa jucam un tenis impreuna prin Straja/Suceava
                    Ultima editare de CornelTT; 03.oct.2012, 10:29.
                    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                    Comentariu


                    • #35
                      Niste poze cu lemnul DrLevi (7 plywood offensive control) ?
                      Cand o sa am ceva banuti o sa comand si eu unul custom made de la Dr Levi, intr-adevar par sa fie niste lemne foarte bune la un pret excelent.
                      Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                      FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                      BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                      Comentariu


                      • #36
                        Am zis ca pun atunci cand l-am primit dar am lipit fețele imediat ce a ajuns la mine ...
                        O sa fac cateva poze cu tot cu fețe ... desi prea mult nu se vede. Eventual manerul care e foarte simplu si elegant. Din cate imi zicea Dl LEvi ar vrea sa iasa in evidenta faptul ca lemnul e handmade si nu comercial si de aceea are un aspect foarte simplu dar cum spuneam elegant. Oricum manerul ti-l poate face cum vrei tu. Eu l-am vrut ceva intre flared si straight si a iesit excelent. Il simt foarte confortabil in palma.
                        Si mai e un aspect super: Dl Levi iti poate trimite lemnul pentru proba si daca ceva nu iti place il poate modifica sau poti sa il trimiti inapoi fara probleme. Asta chiar inseamna calitate si incredere in produsele proprii.
                        Stima!
                        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X