Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sugestii mingi

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sugestii mingi

    Salut tuturor. Sunt incepator si sunt nou pe forum. Am nevoie de sugestii pentru alegerea unor mingi mai grele , rezistente si care sa isi pastreze suprafata cat mai mult timp. De asemenea daca ar fi cat mai putine oua printre ele ar fi excelent. Pt acest scop ar fi mai bune mingile de antrenament sau cele de 3*? Am gasit un pret foarte bun la dhs 3* si la double fish 3*. Astept sugestiile voastre

  • #2
    Am jucat cu mingii joola,Donic,dhs,double fish..dar cele mai bune au fost cele Yasaka...este 6 lei o minge dar sunt f bune,iar daca vr mingii de antrenament ia-ți Donic coach
    Lemn: Donic PersoonPowerPlay Senso V2
    Fh: Yasaka Rakza 7
    Bh: Donic Acuda S1

    Comentariu


    • #3
      Categoric,cele de 3*,producatorul isi da toata silinta de a produce aceste mingi cat mai ,rotunde,si calitativ sunt superioare celor de antrenament,de unde si diferenta de pret superioara pentru cele de 3*.Poti compara ,asa,din viata cotidiana si diferenta intre un hotel fara nici o stea si unul de 3*.(Nici nu mai stiu daca acum mai sunt horeluri fara nici o stea,dar poti compara cu cele de 1*).Apoi mingile de 3* sunt ceva mai grele ca cele de antrenament,deci sar mai bine(corect) pe masa si apoi sunt mai rezistente,lucru datorat calitatii celuloidului din care sunt fabricate.
      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

      Comentariu


      • #4
        La mingile de 3* nittaku imi plac personal cel mai mult iar la cele de antrenament donic coach is the best
        Lemn: Butterfly Petr Korbel
        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

        Comentariu


        • #5
          Yasaka Superior dupa parerea mea sunt cele mai apropiate de 3* sunt destul de grele si foarte rezistente...iar la 3 *( Tbhar 3* Jps + , Nittaku 3 *), destul de scumpe , acceptabile ca pret sunt Butterfly 3* , Donic 3* , Yasaka 3*
          BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
          "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

          Comentariu


          • #6
            S-a mai discutat aici: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ighlight=mingi

            Comentariu


            • #7
              Eu mi-am cumparat mingi Butterfly Youth de 1* si ma simt foarte bine cu ele la antrenament. De asemenea, sunt si relativ ieftine 1,1Ron/minge. Cred ca 6 mingi de 1stea sunt mai rezistente decat 1minge de trei stele (6 Roni fata de 1 Ron).
              De asemenea pareri bune mai sunt si despre Joola Long Life si DHS Double circle.
              In concluzie, nu cred ca merita sa platesti atat de multi bani pe mingii de 3 stele pentru antrenamente.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de lucis29 Vezi post
                Eu mi-am cumparat mingi Butterfly Youth de 1* si ma simt foarte bine cu ele la antrenament. De asemenea, sunt si relativ ieftine 1,1Ron/minge. Cred ca 6 mingi de 1stea sunt mai rezistente decat 1minge de trei stele (6 Roni fata de 1 Ron).
                De asemenea pareri bune mai sunt si despre Joola Long Life si DHS Double circle.
                In concluzie, nu cred ca merita sa platesti atat de multi bani pe mingii de 3 stele pentru antrenamente.
                butterfly youth nu sunt niste mingi foarte durabile parerea mea!am jucat cu aceste mingi,prea usoare si se sparg f repede!
                tb alc t05/t05 fx

                Comentariu


                • #9
                  Eu si antrenorul nu am spart nicio minge pana acuma (jucam de 2 luni cu 10 mingi), in afara de cele pe care am calcat.
                  Din primul post, am inteles ca este incepator, deci nu ma astept la smash-uri si Top Spinuri in forta pentru a uza excesiv mingile. De asemenea, eu ca incepator nu simt mare diferenta intre o minge de concurs si una de antrenament. In plus si adversarul are parte de aceleasi mingi bune, si s-ar putea sa ma bata si mai rau...
                  Am cumparat o cutie de 144 de bucati (150Ron-i) deci ma astept sa ma tin cel putin un an. La acelasi pret poti cumpara 25 Nitakku de 3*. Daca spargi/calci pe o minge la 3antrenamente, in 6 luni ai terminat tot lotul. Ca sa nu mai zic ca ala nu mai e antrenament cand alergi dupa2 mingi.

                  Comentariu


                  • #10
                    Multumesc tuturor pt raspunsuri. Mai astept sugestiile voastre si as mai avea 2 intrebari pt ca nu m`am facut inteles cum trebuie mai sus. Mingile de 3* sunt facute pt un joc la nivel inalt dar se deterioreaza mai repede (adica pentru concursuri si campionate) iar cele de antrenament sunt pt a rezista mai mult timp avand spin si viteza mai mica? Sau este doar o diferenta de calitate intre ele cum a spus PRIZA TOK mai sus?

                    Comentariu


                    • #11
                      1. Mingiile de 3* sunt facute pt un joc la nivel ?nalt dar nu se deterioreaza repede am jucat cu mingii Yasaka ( pe care ți le-am recomandat) multa vreme si nu s- au spart ,si am dat cu ele in pereti de beton,iar cele de antrenament sunt de antrenament rezista mai mult deoarece sunt mai ușoare si nu prind viteza si spinul pe care il prinde o minge de 3*
                      Lemn: Donic PersoonPowerPlay Senso V2
                      Fh: Yasaka Rakza 7
                      Bh: Donic Acuda S1

                      Comentariu


                      • #12
                        Multumesc pt lamuriri haotique. Daca o sa stau bine cu bugetul o sa incerc mingile yasaka (problema e ca vreau 15-20 buc) daca nu o sa am bani de ele am gasit dhs 3* si double fish 3* 24 buc 9$.

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut,
                          Joc constant cu Double Fish 3*...sunt niste mingi extraordinare...rezista mai mult decat majoritatea mingilor de top si au un pret inferior...Numai Bine!
                          BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                          "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                          Comentariu


                          • #14
                            de ce mingile de trei stele de la fiecare fabricant nu sar la fel ?

                            Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                            Categoric,cele de 3*,producatorul isi da toata silinta de a produce aceste mingi cat mai ,rotunde,si calitativ sunt superioare celor de antrenament,de unde si diferenta de pret superioara pentru cele de 3*.Poti compara ,asa,din viata cotidiana si diferenta intre un hotel fara nici o stea si unul de 3*.(Nici nu mai stiu daca acum mai sunt horeluri fara nici o stea,dar poti compara cu cele de 1*).Apoi mingile de 3* sunt ceva mai grele ca cele de antrenament,deci sar mai bine(corect) pe masa si apoi sunt mai rezistente,lucru datorat calitatii celuloidului din care sunt fabricate.

                            Comentariu


                            • #15
                              In general la antrenamente joc cu Donic coach cu care ma simt destul de bine.Nu s-a intamplat sa gasesc vreodata "oua" printre ele.Sunt ieftine, 1 leu/mingea
                              Lemn: Butterfly Grubba Carbon All+ Anatomic
                              FH: Butterfly Tenergy 64 2.1mm
                              BH: Butterfly Tenergy 05 2.1mm

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X