Servicii ilegale

husarul

active member
senior
Înscris
10 Mar 2014
Mesaje
1.122
Scor reacție
297
Locație
Suceava
Ce solutii exista in amatur pentru serviciile ilegale?

1. Minge aruncata cu spin
2. Minge aruncata de sub masa
3. Serva din mana
4. Serva din mers
5. Serva ascunsa

Sunt jucatori in amatur (nu nivel de hobby, ci Open- Elite) care incalca in aceeasi serva 2 sau 3 reguli.

Am un copil pe care il trimit in competitii, in ultima vreme singur, si la 11 ani nu are curajul sa confrunte un adversar adult, insa jocul lui ii este afectat (cred eu) de aceste smecherii, unele probabil neintentionate, dar daca o viata o persoana a servit asa, e greu sa primeasca o atentionare de la altcineva.

El a invatat sa serveasca corect, insa este frustrant uneori (pentru mine, nu pt el) sa vad ca la un nivel inalt nu se respecta regulile de baza. Nu spun aceste lucruri pentru ca eu as fi perfect si nu gresesc, sau copilul meu, probabil greseste neintentionat in alte aspecte ale jocului, insa mi-as dori sa gasim impreuna solutii.

Daca s-a mai discutat subiectul, se poate uni.
 
Aproape imposibil de rezolvat această problemă.

Dar, pentru cei care nu știu regulemantul, amintesc aici cel mai important aspect, care poate corecta cele mai multe servicii ilegale:
  • Serviciul începe cu mingea așezată pe palma deschisă, staționară.
  • Citat exact din regulamentul ITTF: „Service shall start with the ball resting freely on the open palm of the server's stationary free hand.
Dacă s-ar înțelege această regulă foarte simplă, ca palma să fie deschisă și, cel mai important, staționară, atunci cred că cele mai multe servicii ar intra în legalitate.

Evident, sunt și jucători care cunosc foarte bine regulamnatul, dar îl încalcă pentru că sunt necinstiți și vor să își creeze un avantaj nelegal prin executarea unui serviciu incorect.
 
Foarte buna observatia. Multumesc. Cum ar fi ca la tunee unul dintre jucatorii din grupa sa arbitreze meciurile, pe rand? Asa a fost la turneul Butterfly si a fost bine!
 
Discuția este veche. Între timp cei care serveau din mână au ajuns la Elite și servesc la fel. Există mai multe soluții. Eu folosesc două:
- caut să mă obișnuiesc mărind atenția pentru a returna mingea cât mai bine;
- dacă nu reușesc să mă adaptez, îi atrag atenția să nu mai servească din mână, iar dacă continuă, îi cedez meciul pentru că se pare că este foarte important pentru el acel rezultat.
 
Foarte buna observatia. Multumesc. Cum ar fi ca la tunee unul dintre jucatorii din grupa sa arbitreze meciurile, pe rand? Asa a fost la turneul Butterfly si a fost bine!

La noi arbitrat înseamnă doar să ții scorul.

Pentru că altfel ar presupune ca persoana respectivă să cunoască temeinic legile jocului și regulamentul AmaTur și să mai și știe să le explice și să impună aplicarea lor.

Or în ritmul în care se promovează categoriile am vazut jucători care ajung pe la Open și chiar Elite fără cunoștințe despre unele reguli elementare.
 
Interesanta discuția si foarte constructiva ....dar am.observat mai ales in amatur mereu esti averizat ca ,servesti ilegal ( eu sunt de multe ori si recunosc ca poate am 1 servici ,2 care nu le servesc super corect, arunc in unghi de peste 30 Grade ,poate si maschez uneori ) doar cand adversarul pierde .....deunăzi jucasem cu un jucător....a câștigat primul set lejer nu a scos un cuvant ,dupa pierzând.....serva ,serva, serva ....tot asta bombanea .....daca ai coloana vertebrala spui de la început....; te rog încearcă sa nu arunci mingea spre tine sau alte carente care adversarul le-a descoperit .
 
Interesanta discuția si foarte constructiva ....dar am.observat mai ales in amatur mereu esti averizat ca ,servesti ilegal ( eu sunt de multe ori si recunosc ca poate am 1 servici ,2 care nu le servesc super corect, arunc in unghi de peste 30 Grade ,poate si maschez uneori ) doar cand adversarul pierde .....deunăzi jucasem cu un jucător....a câștigat primul set lejer nu a scos un cuvant ,dupa pierzând.....serva ,serva, serva ....tot asta bombanea .....daca ai coloana vertebrala spui de la început....; te rog încearcă sa nu arunci mingea spre tine sau alte carente care adversarul le-a descoperit .

Este și normal să se întâmple așa.

Dacă serviciul ilegal al adversarului nu te deranjează și nu te pune în dificultate, nu are rost să deschizi o discuție care de multe ori se lasă cu supărări pentru că de obicei tot ei, cei necinstiți, sunt și cei mai mari supărăcioși.

În schimb, în momentul în care prin serviciul ilegal adversarul își creează un avantaj necinstit care te pune în dificultate și îi aduce lui puncte nemuncite și nemeritate, atunci evident că a venit momentul să îi atragi atenția că trișează și să îi ceri să intre în legalitate.
 
Aproape imposibil de rezolvat această problemă.

Dar, pentru cei care nu știu regulemantul, amintesc aici cel mai important aspect, care poate corecta cele mai multe servicii ilegale:
  • Serviciul începe cu mingea așezată pe palma deschisă, staționară.
  • Citat exact din regulamentul ITTF: „Service shall start with the ball resting freely on the open palm of the server's stationary free hand.
Dacă s-ar înțelege această regulă foarte simplă, ca palma să fie deschisă și, cel mai important, staționară, atunci cred că cele mai multe servicii ar intra în legalitate.

Evident, sunt și jucători care cunosc foarte bine regulamnatul, dar îl încalcă pentru că sunt necinstiți și vor să își creeze un avantaj nelegal prin executarea unui serviciu incorect.
Intradevar este o problema aproape imposibil de rezolvat.S-a discutat si la nivel de propuneri si regulament dar nu s-a gasit nici o sollutie.
La primele turnee unde s-a introdus arbitrajul la toate mesele,(cred ca primul a fost Alba Iulia 2018) am facut Vineri seara o sedinta tehnica unde am precizat ca arbitri indeplinesc doar rol de scorer si de a atentiona cand intra o minge in teren si sa nu se incalzeasca mai mult de 2 min.\cam asta a fost sarcina arbitrilor.Pe parcursul anilor am pus la mai multe turnee la dispozitie arbitraj , dar la fel doar cu sarcini limitate.

Dupa cum stiti si cum ati mai vazut pe la mai multe competitii internationale sunt inca probleme destule cu serviciu care se reclama a fi ilegal, si se urmareste si cu sistem var de indentificare a unghiului gresit. Ca sa reglementezi arbitrajul in Amatur si sa chemi arbitri omologati sunt costuri mult prea mari.

Singura miscare ce se poate face,e de a face o campanie de informare a organizatorilor asupra jucatorilor de a de a incerca 2 lucruri ,
1.de a tine palma stationara deschisa desupra mesei
2.Si de a arunca mingea doar in sus , fara a mai cobora palma sub nivelul mesei.

si asa daca tot repetam si toti repetam sigur o sa sensibilizam o parte semnificativa a celor care vor sa se imbunatateasca, ca cu restul nu reusim, si ar fii de preferat sa nu se mai reclame serviciu ilegal care de fapt creeaza doar tensiune si nici decum rezolvare.
 

Subiecte similare

Utilizatori care vizualizează acest subiect

Back
Sus