Diferente intre Stiga Clipper wood, Yasaka Ma lin extra offensive SI Donic Waldner Senso Carbon

krisztalori

active member
organizator local
Înscris
2 Feb 2010
Mesaje
1.773
Scor reacție
62
Vârstă
45
Locație
Sânpaul, MS
AmaTur
Buna ziua!
Pt cunoscatori : m- ar interesa diferentele intre aceste trei lemme vizavi de viteza, control , greutate, simt, vibratii etc !
Multumesc!
 
Buna ziua!
Pt cunoscatori : m- ar interesa diferentele intre aceste trei lemme vizavi de viteza, control , greutate, simt, vibratii etc !
Multumesc!
Am un Cybershape Stiga Clipper + doua stiga dragon grip-uri (echivalent 09c), probabil pentru ca e hexagonal, cu greutatea putin catre varf, are destula putere cand lovesti mai tare si mult control la jocul scurt. Nu stiu daca varianta cu capul rotund ar fi la fel.
 
Am un Cybershape Stiga Clipper + doua stiga dragon grip-uri (echivalent 09c), probabil pentru ca e hexagonal, cu greutatea putin catre varf, are destula putere cand lovesti mai tare si mult control la jocul scurt. Nu stiu daca varianta cu capul rotund ar fi la fel.
Mersi
Postarea a fost unită automat:

Alte recenzii ??
 
Ultima editare:
Sa întrebam Gemini...sa vedem ce zice ...

Iată cum se compară Stiga Clipper Wood, Yasaka Ma Lin Extra Offensive (YEO) și Donic Waldner Senso Carbon (WSC) din punctul de vedere al vitezei, simțului și vibrațiilor:
1. Stiga Clipper Wood (7 straturi de lemn)
Este etalonul lemnelor ofensive complet din lemn. Fiind un lemn din 7 straturi, este cel mai gros și mai rigid din această listă.

  • Viteză: Mare (OFF). Are cea mai mare viteză brută pe loviturile în forță (capace active, smash-uri, topspin decisiv).
  • Simț (Touch): Mediu-Rigid. Oferă o senzație solidă, liniară. Mingea nu stă la fel de mult pe paletă ca la cele din 5 straturi, dar îți oferă multă putere directă.
  • Vibrații: Reduse. Structura de 7 straturi absoarbe bine vibrațiile parazite, oferind un feedback foarte clar și "curat" în mână.
2. Yasaka Ma Lin Extra Offensive - YEO (5 straturi de lemn)
Lemnul folosit de Ma Lin pentru a câștiga aurul olimpic. Are un strat exterior din lemn de Walnut (Nuc), care este foarte dur, dar miezul este elastic.

  • Viteză: Medie-Mare (OFF-). Pe lovituri pasive este controlabil, dar când accelerezi brațul, stratul exterior de nuc oferă o viteză surprinzătoare.
  • Simț (Touch): Rigid la suprafață, dar elastic în profunzime. Are un dwell-time (timp de contact cu mingea) excelent pentru topspin-ul chinezesc, fiind ideal dacă joci cu fețe tari (gen DHS Hurricane) sau fețe Euro/Japoneze tensionate.
  • Vibrații: Medii. Vibrează mai mult decât Clipper-ul, oferind acel feedback tradițional de lemn de 5 straturi, dar fără să fie deranjant (stratul de nuc îl rigidizează destul de bine).
3. Donic Waldner Senso Carbon (5+2 straturi: Lemn + Carbon)
Un lemn clasic cu inserții de carbon, dar gândit pentru control, nu pentru viteză extremă. Carbonul este așezat mai adânc (inner), iar mânerul are tehnologia Senso (este gol pe dinăuntru pentru a spori feedback-ul).

  • Viteză: Medie (ALL+ / OFF-). Contrar așteptărilor pentru un lemn cu carbon, este cel mai lent din această triadă. Este un lemn de plasament și strategie, exact în stilul lui Jan-Ove Waldner.
  • Simț (Touch): Moale (Soft). Sweet-spot-ul (zona optimă de lovire) este mărit datorită carbonului, dar simțul general este foarte blând, oferind cel mai bun control la fileu și la blocaje.
  • Vibrații: Mari (dar controlate). Mânerul Senso (gol) este proiectat special să trimită vibrațiile direct în palma ta. Unora le place la nebunie acest feedback pentru că "simt" exact unde a lovit mingea paleta, în timp ce alții îl consideră ușor instabil.
Rezumat și Comparație Rapidă

Caracteristică
Stiga Clipper Wood
Yasaka Ma Lin EO
Donic Waldner Senso Carbon
Construcție
7 straturi Lemn

5 straturi Lemn (Walnut ext.)

5 straturi + 2 Carbon (Inner)

Viteză

Cea mai mare (OFF)

Medie-Mare (OFF-)

Moderată (ALL+ / OFF-)

Simț

Solid / Liniar

Rigid la impact, elastic

Moale / Elastic

Vibrații

Minime

Moderate

Cele mai mari (datorită mânerului)

Stil potrivit

Atac direct, smash, blocaj activ

Topspin agresiv, joc bazat de rotație

Joc Allround/Ofensiv bazat pe plasament
Ce ar trebui să alegi?
  • Alege Clipper dacă vrei putere brută, joci aproape de masă și vrei un blocaj stabil, fără vibrații.
  • Alege YEO dacă îți place să pui mult efect (topspin) și vrei un lemn din lemn pur care "prinde" mingea excelent când tragi tare.
  • Alege Waldner Senso Carbon dacă pui controlul pe primul loc, îți place să schimbi direcțiile mingii cu precizie și vrei un sweet-spot iertător.
 
Sa întrebam Gemini...sa vedem ce zice ...

Iată cum se compară Stiga Clipper Wood, Yasaka Ma Lin Extra Offensive (YEO) și Donic Waldner Senso Carbon (WSC) din punctul de vedere al vitezei, simțului și vibrațiilor:
1. Stiga Clipper Wood (7 straturi de lemn)
Este etalonul lemnelor ofensive complet din lemn. Fiind un lemn din 7 straturi, este cel mai gros și mai rigid din această listă.

  • Viteză: Mare (OFF). Are cea mai mare viteză brută pe loviturile în forță (capace active, smash-uri, topspin decisiv).
  • Simț (Touch): Mediu-Rigid. Oferă o senzație solidă, liniară. Mingea nu stă la fel de mult pe paletă ca la cele din 5 straturi, dar îți oferă multă putere directă.
  • Vibrații: Reduse. Structura de 7 straturi absoarbe bine vibrațiile parazite, oferind un feedback foarte clar și "curat" în mână.
2. Yasaka Ma Lin Extra Offensive - YEO (5 straturi de lemn)
Lemnul folosit de Ma Lin pentru a câștiga aurul olimpic. Are un strat exterior din lemn de Walnut (Nuc), care este foarte dur, dar miezul este elastic.

  • Viteză: Medie-Mare (OFF-). Pe lovituri pasive este controlabil, dar când accelerezi brațul, stratul exterior de nuc oferă o viteză surprinzătoare.
  • Simț (Touch): Rigid la suprafață, dar elastic în profunzime. Are un dwell-time (timp de contact cu mingea) excelent pentru topspin-ul chinezesc, fiind ideal dacă joci cu fețe tari (gen DHS Hurricane) sau fețe Euro/Japoneze tensionate.
  • Vibrații: Medii. Vibrează mai mult decât Clipper-ul, oferind acel feedback tradițional de lemn de 5 straturi, dar fără să fie deranjant (stratul de nuc îl rigidizează destul de bine).
3. Donic Waldner Senso Carbon (5+2 straturi: Lemn + Carbon)
Un lemn clasic cu inserții de carbon, dar gândit pentru control, nu pentru viteză extremă. Carbonul este așezat mai adânc (inner), iar mânerul are tehnologia Senso (este gol pe dinăuntru pentru a spori feedback-ul).

  • Viteză: Medie (ALL+ / OFF-). Contrar așteptărilor pentru un lemn cu carbon, este cel mai lent din această triadă. Este un lemn de plasament și strategie, exact în stilul lui Jan-Ove Waldner.
  • Simț (Touch): Moale (Soft). Sweet-spot-ul (zona optimă de lovire) este mărit datorită carbonului, dar simțul general este foarte blând, oferind cel mai bun control la fileu și la blocaje.
  • Vibrații: Mari (dar controlate). Mânerul Senso (gol) este proiectat special să trimită vibrațiile direct în palma ta. Unora le place la nebunie acest feedback pentru că "simt" exact unde a lovit mingea paleta, în timp ce alții îl consideră ușor instabil.
Rezumat și Comparație Rapidă

Caracteristică
Stiga Clipper Wood
Yasaka Ma Lin EO
Donic Waldner Senso Carbon
Construcție
7 straturi Lemn

5 straturi Lemn (Walnut ext.)

5 straturi + 2 Carbon (Inner)

Viteză

Cea mai mare (OFF)

Medie-Mare (OFF-)

Moderată (ALL+ / OFF-)

Simț

Solid / Liniar

Rigid la impact, elastic

Moale / Elastic

Vibrații

Minime

Moderate

Cele mai mari (datorită mânerului)

Stil potrivit

Atac direct, smash, blocaj activ

Topspin agresiv, joc bazat de rotație

Joc Allround/Ofensiv bazat pe plasament
Ce ar trebui să alegi?
  • Alege Clipper dacă vrei putere brută, joci aproape de masă și vrei un blocaj stabil, fără vibrații.
  • Alege YEO dacă îți place să pui mult efect (topspin) și vrei un lemn din lemn pur care "prinde" mingea excelent când tragi tare.
  • Alege Waldner Senso Carbon dacă pui controlul pe primul loc, îți place să schimbi direcțiile mingii cu precizie și vrei un sweet-spot iertător.
Multumesc
Interesant ca intelligentsia artificiala deja si astea le stie
 
Pentru sfaturi mai bune cu A.I. legate de echipamente tenis de masa folositi Deep Seek. Specificati in cerinte sa-si verifice informatiile din trei surse si sa includa si opiniile exprimate pe siteurile si forumurile din China.

Deep seek mi se pare cel mai bun, Gemini e la mijloc si Chat Gpt e cel mai slab la astea. Cel putin din experienta mea.
 
Pentru sfaturi mai bune cu A.I. legate de echipamente tenis de masa folositi Deep Seek. Specificati in cerinte sa-si verifice informatiile din trei surse si sa includa si opiniile exprimate pe siteurile si forumurile din China.

Deep seek mi se pare cel mai bun, Gemini e la mijloc si Chat Gpt e cel mai slab la astea. Cel putin din experienta mea.
Ok, Mersi !
 
YEO este lemnul meu de penhold momentan. Il joc cu DHS SKyline Tg2 40' boostat cu un strat de HNW si 729-08 PRO de 45ESN pentru rever. Dar nu stiu daca te ajuta sa-ti fac o caracterizare pe joc. Ce pot spune este ca in general YEO e rigid la impact, dar are catapulta destul de mare, are sweet spot foarte mare pentru o paleta cu 5 straturi de lemn, are viteza mare si merge bine cu buretii hard >47ESN. Vibratiile se simt OK (dar in penhold orice lemn se simte mai puternic pe vibratii decat in shakehand) si nu este nimic suparator, desi lemnul e destul de tare. E destul de precisa in control, dar trebuie sa ai mana excelenta pentru loviturile dificile.

Donic SENSO nu mi-a placut deloc in shakehand. Este pur si simplu prea inceata si pare o paleta mai degraba pentru bureti soft/soft de 45ESN sau mai putin. Are control bun, mai ales in jocul scurt, dar pur si simplu te lupti cu ea sa dai un loop ca lumea iar blockul este cam random cu ea. Reverul este destul de crispy, orientat spre viteza, dar nu mi s-a parut nimic deosebit . Am jucat cu H3 NEO OS in 39' neboostat si Moon 53 Speed pe rever.

Stiga Clipper nu am avut...cu atat mai putin un cybershape. Dar fiind un clipper, daca vrei sa joci cu asa ceva, cea mai buna clona de clipper e DHS Long 3. Daca nu-ti permiti, ia-ti un Tibhar BS Sig1 (foarte misto si lemnul ala) si mergi sa-ti dea Bernie cu subsemnatul pe ea pentru noroc :P

Tibhar BS Sig1 cu DHS H3 NEO Provincial OS 39' neboostat si Nitakku G1 2.0mm se simte 9.5/10 dupa pareea mea. Viteza suficienta, control foarte bun, vibratii OK, sweet spot bun, spin bun. Daca Tibhar barbiereste un 0.1mm din Aoyus ala central (ca sa fie un pic mai flexibila) si pune un maner chinezesc pe ea, pentru mine ar fi combinatia ideala
 
YEO este lemnul meu de penhold momentan. Il joc cu DHS SKyline Tg2 40' boostat cu un strat de HNW si 729-08 PRO de 45ESN pentru rever. Dar nu stiu daca te ajuta sa-ti fac o caracterizare pe joc. Ce pot spune este ca in general YEO e rigid la impact, dar are catapulta destul de mare, are sweet spot foarte mare pentru o paleta cu 5 straturi de lemn, are viteza mare si merge bine cu buretii hard >47ESN. Vibratiile se simt OK (dar in penhold orice lemn se simte mai puternic pe vibratii decat in shakehand) si nu este nimic suparator, desi lemnul e destul de tare. E destul de precisa in control, dar trebuie sa ai mana excelenta pentru loviturile dificile.

Donic SENSO nu mi-a placut deloc in shakehand. Este pur si simplu prea inceata si pare o paleta mai degraba pentru bureti soft/soft de 45ESN sau mai putin. Are control bun, mai ales in jocul scurt, dar pur si simplu te lupti cu ea sa dai un loop ca lumea iar blockul este cam random cu ea. Reverul este destul de crispy, orientat spre viteza, dar nu mi s-a parut nimic deosebit . Am jucat cu H3 NEO OS in 39' neboostat si Moon 53 Speed pe rever.

Stiga Clipper nu am avut...cu atat mai putin un cybershape. Dar fiind un clipper, daca vrei sa joci cu asa ceva, cea mai buna clona de clipper e DHS Long 3. Daca nu-ti permiti, ia-ti un Tibhar BS Sig1 (foarte misto si lemnul ala) si mergi sa-ti dea Bernie cu subsemnatul pe ea pentru noroc :P

Tibhar BS Sig1 cu DHS H3 NEO Provincial OS 39' neboostat si Nitakku G1 2.0mm se simte 9.5/10 dupa pareea mea. Viteza suficienta, control foarte bun, vibratii OK, sweet spot bun, spin bun. Daca Tibhar barbiereste un 0.1mm din Aoyus ala central (ca sa fie un pic mai flexibila) si pune un maner chinezesc pe ea, pentru mine ar fi combinatia ideala
Multumesc frumos pentru sfaturi!
 

Subiecte similare

Utilizatori care vizualizează acest subiect

Back
Sus